Äänillä oli sittenkin merkitystä

Hahaaa

Teittinen ja Jani sai sunnuntaina tiukaa palautetta tuomareilta.
Helena-Ahti Hallberg muun muassa sanoi, että Teittisen ja Rasimuksen esityksessä parasta oli lähinnä Irinan laulu.

Näkyikin kuin Helena tuomari oli pettynyt inhoamaansa tanssiparin pääsystä jatkoon.
Aimemminkin on voinut huomat, ettei Helena tykkää Janista. Joku hänessä ärsyttää.

Minusta oli hienoa, että yleisöäänillä onkin väliä. Tuomareilla meni pasmat sekaisin.

12

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansan_palaute

      Yleisö taisi nyt reagoida epäasiallista tuomarointia vastaan. Kritiikki voi olla joko kannustavaa tai lamaavaa. Sanat on syytä harkita tarkoin, niin tuomarin kuin tanssijankin.

    • kotiinvetoa

      Tuomarin palaute pitäisi olla kannustavaa ja ohjaavaa, eikä suoranaista kettuilua, niin kuin tuon Hallbergin sanomiset. On sentään kyse ammattitaidottomasta "tanssioppilaasta". Sukulaispoikaa kehutaan ylenpalttisesti, teki mitä tahansa.

    • mmdnnffv765

      Tosi on että varsinaisia rumban askelia oli vain ne 7 kuten Helena sanoi.
      Itse olisin katsonut mieluummin kaunista perusaskelista tunteellista tanssia kuin fitnesmallin taidokasta kieppumista.
      Viimeisessä pyörityksessä näytti Janikin jo aivan voipuneelta.
      Jani on taitava koreografi, tekihän hän aiemmin Rakel Lignellin kanssa huikean kauniin ohjelmiston kaikkiin esitettyihin tansseihin.
      Onko niin, ettei nykyisen oppilaan taidot yksinkertaisesti riitä eri tanssien askelkuvioiden oppimiseen viikossa, vaan katsojien ja tuomarien hämäämiseksi käytetään nostoja ja kieputuksia.
      Toivotaan Janin ottavan opiksi näissä viimeisissä esityksissä ja paneutuvan tekemään kauniin tanssillisen ohjelman.

    • Jusa.ja.jasu

      Teittisellä ei kehitystä tapahdu oikeastaan yhtään.
      Muilla kilpailijoilla taas joka jaksossa taso paranee.
      Surkee mikä surkee.

    • tarhis

      Oli todella törkeää Janin ja Eevin tylytys. Ja miten tahansa Laura ja Helenan serkku Mikko tanssivat niitä kehutaan. Tuomarit ovat heti alussa jo päättäneet voittajan ja missä järjestyksessä muitten kuuluu pudota. Minusta Helena on jäävi olemaan tuomaristossa kun serkku on tanssimassa. Todella ala-arvoista tuomarointia Helenalta ja Jormalta. Ja Laura ja Mikko keräsivät säälipisteitä Mikon isän takia.
      Anna-Maija ja Matti ja Kirsi ja Marko ovat iloisia tanssijoita joita on ilo seurata.

    • Astor1

      Nytkö se vasta on keksitty, että Helena ja Mikko ovat serkuksia? Eikö ne molemmat ole olleet mukana ekasta tuotantokaudesta lähtien? Ja Mikko kerran voittikin kisan Maria Lundin kanssa.
      Täällä meillä nuo tanssipiirit on niin pienet, että jolleivät ole sukulaisia, ovat sitten hyviä tai vähemmän hyviä kavereita, joten tuolla perusteella Helena ja Jukka olisivat kai molemmat jäävejä...
      Olen siinä mielessä kyllä Helenan puolella, että jos tehtävänä on tanssia rumbaa, niin silloin tehdään niin, vaikka vähän haparoidenkin, eikä käytetä suurta osaa ajasta ylipitkään nostoon ym. poseerauksiin. Jollekin tuomarille vissiin lankeaa se epäkiitollinen velvollisuus sanoa, että hei, tää ei ollut sitä tanssia mitä oli määrä suorittaa. En yhtään ymmärrä miksei Jani ollut tehnyt koreografiaa tyyliin "tanssi edellä", kun sellaisesta on aiemminkin kehuttu, vaikkei niin pilkulleen olisi mennytkään!

    • Arttu.makkonen

      Teittisen on huonoin tanssija koko ohjelman historian aikana.
      Tuomareiden kommentit ovat aivan paikallaan hänen osalta.
      Teittisen ei vaan sulata sitä kun on porukan huonoin vaan kitisee kaikissa medioissa siitä kuinka häntä kohdellaan huonosti.

      • outokilpailu

        Huono tanssija ja lisäksi olemus jotenkin lapsekas ja ärtsy. Tämä pudonnut MB taas on käytökseltään jotenkin ylimielinen, tönkköä tanssiminenkin.


    • eevipois

      Miksi Teittistä pitäisi suitsuttaa. Eihän se osaa tanssia. Miksi tuomareiden pitäisi kehua ?"siksikö että tulee Eeville hyvä mieli? Oikeasti hyvät ja kehityskelpoiset tippui ja tämä Eevi saa jatkaa viikko toisensa jälkeen ja me saamme katsoa poseerauksia ja tanssiparin kiimaista lähentelyä etc. Säälin Jania. Hän hyvä tanssija ja koreografi.

    • 76y76y77

      No oli se Eevi huomattavasti parempi kuin tämä tolppajalkainen Siira. Siira ei sovi lainkaan tanssijaksi. On kuin olisi norsu lasikaupassa. Siira olisi pitänyt pudottaa jo viimeistään kolmantena kisasta. Tuomarit kuitenkin suosiivat häntä.

    • kksjddj

      Yllättävän vähän saivat Jani ja Eevi tuomareilta pisteitä upeasta tangostaan. Vähintään yhdeksiköt olisivat ansainneet argentiinailstyylisestä esityksestään.
      Myös joukkuekisassa paremmalta näytti Lauran ja Mikon ja Eevin ja Janin joukkue.
      Tuomarit valitsivat tahallaan voittajaksi toisen, jotta saivat pudotettua Eevin ja Janin pois kisasta.
      Epäreilua suhmurointia.

    • tanssittanssittu

      Koko ohjelma on aikansa elänyt, tekopirteää touhua, en ole enää katsonut vaihdan kanavaa joka pyhä ilta.
      Tuomarit jos vaihtais, niin vois saada jotain uutta mielenkiintoa tähän tanssikisaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45251
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8488
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe