Onkohan tämä tottakaan

"Syyriassa lähes 60 ihmistä on kuollut epäillyssä kaasuiskussa kapinallisten hallitsemalla alueella maan luoteisosassa.
Kuolonuhrit ovat pääasiassa siviilejä ja joukossa on useita lapsia, sanoo Syyrian sotaa tarkkaileva järjestö Syrian Observatory for Human Rights. Järjestön mukaan kymmenet ovat kärsineet hengitysongelmista iskun jälkeen.

Järjestö kertoo, että Idlibin maakunnassa sijaitsevaan Khan Sheikhunin kaupunkiin tehtiin varhain aamulla ilmaisku, joka levitti alueelle myrkyllistä kaasua. Iskun tekijää tai tarkempaa tietoa kaasusta ei ole vahvistettu.

Uutistoimisto AFP:n kirjeenvaihtaja kertoo, että kaupungissa on myös tehty raketti-isku sairaalaan, jossa hoidetaan epäillyn kaasuiskun uhreja.

Yksi Syyrian oppositioryhmistä on syyttänyt iskusta presidentti Bashar al-Assadin hallintoa ja vaatinut YK:ta tutkimaan väitettyä kaasuiskua.

YK on tutkinut kemiallisten aseiden käyttöä Syyrian sodassa. Viimeksi maaliskuun alussa julkaistussa Aleppo-raportissa YK kertoi, että tutkijat olivat löytäneet ratkaisevaa todistusaineistoa, jonka mukaan Syyrian ilmavoimat pudottivat Aleppoon myrkyllisiä teollisuuskemikaaleja kuten klooria.

Idlibin maakunta on suurilta osin kapinallisryhmien hallussa, mukaan lukeutuu al-Qaida-verkoston entinen liittolaisryhmä. Maakunnan alueelle ovat aiemmin tehneet ilmaiskuja Syyrian hallinto sekä sitä tukevat venäläiskoneet että ääriryhmä Isisiä vastaan taistelevan Yhdysvaltojen johtaman liittouman koneet."

Montako epävarmuustekijää löysit?
81701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 81

Vanhimmat

No Voivoi! :D

Äänestä

Pakkohan venäjän on sitäkin asetta testata. Mikä olisi otollisempi kohde kuin puolustuskyvyttömät.

1Äänestä
  • Mutta pitääkö uutinen paikkaansa, Venäjällä on varaa oikeisiinkin pommeihin.

    Äänestä

  • eppäillä_tuota_soppii kirjoitti:

    Mutta pitääkö uutinen paikkaansa, Venäjällä on varaa oikeisiinkin pommeihin.

    Olisikohan noin, meinaan kun ei ole varaa edes ruokkia omaa kansaa?

    1Äänestä

  • rollolo kirjoitti:

    Olisikohan noin, meinaan kun ei ole varaa edes ruokkia omaa kansaa?

    Ei ole Suomellakaan, mutta pitäneekö huhu paikaansa.

    Äänestä

  • rollolo kirjoitti:

    Olisikohan noin, meinaan kun ei ole varaa edes ruokkia omaa kansaa?

    Et näköjään ole niitä terävimpiä kyniä penaalissa.

    Äänestä

Lähteenä on ollut taas joku kummin kaima, mutta hyvinhän tuo suomalaismedialle kelpaa, se kun ei ole turhan kriittistä.

Äänestä

Vain venäjä kykenee noin alhaiseen iskuun.

Äänestä
  • Venäjä ei ole tehnyt oletettua iskua.
    Jenkki tappoi kolme viikkoa sitten parisataa siviiliä Mosulissa. Se on paljon matalaotsaisempi suoritus.

    Äänestä

  • Navalnyinalta kirjoitti:

    Venäjä ei ole tehnyt oletettua iskua.
    Jenkki tappoi kolme viikkoa sitten parisataa siviiliä Mosulissa. Se on paljon matalaotsaisempi suoritus.

    "USA tekee varmasti parhaansa välttääkseen siviiliuhreja, mutta niitä
    tulee silti väistämättä, koska vastapuolena on raaka rikollisjoukkio, jolle naisten ja lasten kärsimykset eivät merkitse kerrassaan mitään !"

    Tähän voisi pyytää Pasilasta Porilaisten marssin ja Kalliosta kirkon kellot...

    Äänestä

"Myöhään illalla Suomen aikaa Yhdysvaltojen ulkoministeri Rex Tillerson sanoi iskua ”brutaaliksi ja häpeilemättömäksi barbarismiksi”, kertoo uutistomiosto Reuters."

Vaikka mikään virallinen taho ei ole vahvistanut tietoa.

Jenkeillä lurahti 17.3. noin 200 siviiliä hengettömäksi Mosulin ilmaiskussa, eikä Tillerson sanonut sitä ”brutaaliksi ja häpeilemättömäksi barbarismiksi”.

Äänestä
  • Molemmat tapahtumat ovat traagisia ja turhia.
    Kehoittaisin kuitenkin tutustumaan kansainvälisiin säädöksiin ja rajoituksiin sotavärkeistä, ENNEN KUIN ALAT HYPERVENTILOIDA.

    Jos asia ja USA:n läsnäolo lähi-idässä rassaa hermojasi noinkin kovasti, MENE HELVETISSÄ PAIKANPÄÄLLE KATSOMAAN ... KUKA TEKEE JA MITÄ.

    IMHO.

    Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Molemmat tapahtumat ovat traagisia ja turhia.
    Kehoittaisin kuitenkin tutustumaan kansainvälisiin säädöksiin ja rajoituksiin sotavärkeistä, ENNEN KUIN ALAT HYPERVENTILOIDA.

    Jos asia ja USA:n läsnäolo lähi-idässä rassaa hermojasi noinkin kovasti, MENE HELVETISSÄ PAIKANPÄÄLLE KATSOMAAN ... KUKA TEKEE JA MITÄ.

    IMHO.

    Rehellisyys ja avoimuus ei ole koskaan ollut USA:n hallinnossa kovin korkeasti arvostettua. (ei näköjään enää EU:ssa eikä Suomessakaan)

    Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Molemmat tapahtumat ovat traagisia ja turhia.
    Kehoittaisin kuitenkin tutustumaan kansainvälisiin säädöksiin ja rajoituksiin sotavärkeistä, ENNEN KUIN ALAT HYPERVENTILOIDA.

    Jos asia ja USA:n läsnäolo lähi-idässä rassaa hermojasi noinkin kovasti, MENE HELVETISSÄ PAIKANPÄÄLLE KATSOMAAN ... KUKA TEKEE JA MITÄ.

    IMHO.

    Hyvä dokkari rehellisyydestä
    http://areena.yle.fi/1-3961762

    Äänestä

Otsikot kirkuvat kissan kokoisin kirjaimin: "Maailma tuomitsi Syyrian barbaarisen kemikaali-iskun".

Nyt ollaan taas kerran tilanteessa, jossa väitteet ovat jyrkkiä ja väitteiden esittäjien varmuus omasta oikeassaolostaan huolestuttavan vahvaa. Turkin hallinnolla on muka valokuvia, jotka todistavat Syyrian hallituksen syyllisyyden. Mitähän niissä mahtaa olla? Syyrian tilanteen historiaa ajatellen lienee selvää, että totuus voi olla jotain ihan muuta kuin mitä ensimmäiseksi huudetaan.

Kannattaa kiinnittää huomiota siihen, ettei uutisessa ole juuri mitään faktaa, jonka voisi tässä vaiheessa tarkistaa. Edes iskujen tarkkaa maantieteellistä kohdetta ei mainita. Uhrien lukumäärä on täysin arvuuttelua eli tietoa ei oikeasti ole.

Hyvää journalismia olisi ollut tarjota lukijoille tietoisku kemiallisten aseitten historiasta, aiemmasta käytöstä, valmistajista ja kieltosopimuksista. Vieläkin sen ehtisi tarjota.

Äänestä

Syrian Observatory for Human Rights ei uskalla vahvistaa, osallistuivatko iskuun Venäjän koneet.
Mitä muuta koneet olisivat olleet kuin venäläisiä Migejä tms? Ei kai Syyrialla ole muita kuin venäläisiä koneita?
Liittyykö Syyriassa tapahtunut jotenkin siihen kun Putin joutui pakenemaan Pietarista?

1Äänestä
  • Putin ei paennut Pietarista.

    Äänestä

  • SOHR voisi yrittää kertoa edes mihin pommit osuivat.

    Mikä pommi on kysymyksessä.

    Äänestä

Kysymyksessä oli terroristien kaasuasevarasto, johon Syyrian ilmavoimat iskivät joko vahingossa tai tahallisesti.
Mielenkiintoiseksi asian tekee se, että ketkä ovat toimittaneet kaasuaseita terroristeille?

Äänestä

Nyt Clintonin lahjoittamat kaasut karkasi kuin pullon henki.

Äänestä

Ja Trump syyttää Obaman hallintoa kaasuiskun syistä.

On tragikoomista, että YK on yhdesti muka tyhjentänyt kaikki Syyriassa olleet kaasuvarastot ja sitten Obaman tukemien kapinallisten hallusta löytyy joukkotuhoaseita.

Äänestä

Samaan aikaan Mosulissa 3.864 siviiliuhria kuukaudessa. Siitähän saisi siis 100 tämmöistä uutista neljään viikkoon. Muistaako kukaan lukeneensa? Joillakin lienee terveellisemmät ja oikeellisemmat pommit ja kaasut kuin toisilla.

Äänestä

Nähdään kaikessa karmeudessa, useita ulkopuolisia toimijoita Syyriassa, jotka ovat valmiita mihin tahansa?
Assadin hallinto on yhä kaatamatta ja näistä tapauksista syy kaadetaan Assadin niskoille?

Äänestä
  • Ulkopuolisia toimijoita ON todellaa Venäjän toimesta vai onko Syyria jo sen alusmaa!

    Assadin armeija KAASUTTI siviilejä, jolloin syy on kaadettava hänen niskaansa!

    1Äänestä

Jos joku oikeasti uskoo, että iskun takana oli Assad niin voitteko kertoa, että mitä hyötyä Assadin olisi käyttää taistelukaasuja? kun se on selkeästi voitolla ja kaasujen käyttö eskaloisi konfliktia ja antaisi lännelle tekosyyn hyökätä maajoukoilla Syyriaan. Mielestäni ainoa joka tuollaisista väitöksistä hyötyy, on ns."kapinalliset".

Äänestä
  • Assad yrittää kukistaa kapinaa kaikin keinoin! Se on se hyöty! Pidätkö häntä 'järkimiehenä'?

    1Äänestä

  • Assad on järkimies, sinulle on mennyt lännen demonisointi perille ja uskot siihen.
    Olet 'hyödyllinen idiootti', sinulle nauretaan kun olet niin helppo saalis, aivot narikassa?
    Samoin demonisointiin Muammar, vahinko vaan että nykymaailmassa tiedämme myös totuuden. Kehoitan tutustumaan tavallisen Libyalaisen elintasoon ennen ns 'arabikevättä', jolloin ulkopuolelta ohjattu sabotointi alkoi?

    Äänestä

Itse olen miettinyt näissä motiivia. Sukulaiseni, joka on poliisi totesi kerran, että jos vaimo ja rakastaja löydetään surmattuna vuoteesta niin suurin tödennäköisyyksin tekijä on aviomies. Yleensä aina se, jolla on suurin motiivi on syyllinen.

Tuossa Syyrian tragedian alkuajan iskussa - jonka yksityiskohtiin en ole koskaan perehtynyt, joten en tiedä, osoitettiinko al-Assadin hallinto syylliseksi - en ole ymmärtänyt al-Assadin motiivia. Kun Obama ilmoitti, että jos käytätte kemiallisia aseita niin me puutumme peliin niin miksi al-Assad olisi halunnut Yhdysvaltain tulevan mukaan taisteluun hänen hallintoaan vastaan. Siinä ei ole mitään järkeä. Mutta motiivi, että Yhdysvallat saadaan mukaan oli kapinallisilla. Ja jos Obama sai tietää, että teko oli kapinallisten niin se selittäisi, miksei hän tullut mukaan. Motiivit ovat merkityksellisiä, koska järjestelmät toimivat rationaalisesti, myös sotilaallisesti ja poliittisesti.

Tämä nykyinen tapaus myös ihmetyttää motiivin tasolla. Käynnissä ovat rauhanneuvottelut, Trump on ilmoittanut, ettei enää vaadi al-Assadin syrjäyttämistä ja maailman mielipidekään ei enää ole yhtä jyrkkä al-Assadin suhteen kuin oli vielä muutama kuukausi sitten; ja tuossa tilanteessa al-Assad käyttää kemiallisia aseita? Siinä ei yksinkertaisesti ole mitään järkeä. Hän kyllä osaisi laskea, mitä tapahtuu maailman mielipiteelle, ja mitä hänelle siitä seuraa. Hänen kaatamistaan vaadittaisiin entistä innokkaammin, myötämieliset ottaisivat etäisyyttä ja neuvottelupöydässä hän olisi entistä huonommassa tilanteessa.

En tiedä, mitä on tapahtunut, enkä niin väitäkään, mutta on vaikea nähdä al-Assadilla tässä mitään motiivia.

Äänestä
  • Haisee taivaaseen asti false flag- operaatiolle!

    Äänestä

  • Joukkotuhoaseet - mikä ihana tekosyy. Eikös sillä Saddamilla pitänyt olla jopa ydinasekin, tai sellaista oli kehitteillä. Piti heti päästä iskemään Irakiin.

    Mitään joukkotuhoaseita ei löytynyt. Ei sinänsä, että Saddam mikään puhdas pulmunen olisi ollut, mutta tuo tapa, että on pakko, siis PAKKO päästä riehumaan johonkin toiseen maahan, näyttäisi olevan toistuva teema näiden "lännen demokratioiden" suhteen. Clintoni oli jo sormi napilla odottamassa, että saa julistaa sodan heti useampaan Lähi-idän valtioon, jos vain pääsee pressaksi. Eipä päässyt, joten säästyi muutama suurkaupunki hävitykseltä. Assangenkin olisi mieluiten tapattanut drone-iskussa.

    Yhdysvalloissa on perskärpäsen vikaa, se ei anna periksi. On kuin petetty rakastaja, joka odottaa mustasukkaisena, että pääsee vain antamaan takaisin. Saddamhan muuten sai ne kurdien kurmoottamiseen käyttämät aseet Yhdysvalloilta. Olivat ylijäämätavaraa, joka jäi yli sodasta, jota Irak ja Iran kävivät yli 10 vuotta. Saddam oli Yhdysvaltojen kultapoika kunnes tuuri kääntyi. Senkin suhteen esimerkki rakastajasta ei ole kaukaa haettu, sillä niin yhtäkkiä kuin kiinnostus syntyy, se saattaa myös lakastua. Yhdysvallat on oikukas.

    Iran-Irak -sodan suhteen Yhdysvaltojen intressit painoivat vaa'assa - piti päästä eroon Khomeinista. Kuolleita oli miljoonia! Kaasuja käytettiin armotta. Yhdysvalloilla on niin pitkä syntilista, ettei sen perkaamiseen riittäisi edes 10 kansainvälistä oikeutta.

    Venäjän saappaissa en antaisi periksi tuumaakaan ennen kuin jokaisen Yhdysvaltain ulkoministeriön virkamiehen nimet on saatu sopimuksiin, joissa Assadin asema on vakuutettu. Senkään jälkeen en luottaisi, etteikö siellä joku kapinallinen olisi jossain päin luuraamassa järjestämässä violetti-oranssi-keltaista-vallankumousta, virnuilemassa joiden ex-talebanien kanssa ja käsi pitkällä ottamassa rahaa Saudi-Arabialta.

    Äänestä

Selitys asevarastoon osuneesta pommista on varsin uskottava, sillä onhan julkisuudessakin jo esitelty Isisin suuria kemiallisten aseiden tehtaita, ja kapinallisten tiedetään varmuudella käyttäneen kemiallisia aseita kurdeja vastaan kymmeniä kertoja.
Toivottavaa olisi asian perusteellinen tutkinta, koska juttu haiskahtaa provokaatiolta, jollaisia on jo nähty aikaisemminkin. Ensin tutkitaan ja sitten hutkitaan.

Äänestä
  • Selitys asevarastoon osuneesta pommista on varsin VÄHÄN uskottava, koska:

    - ISIS ei ole = kapinalliset
    - Venäjä kertoo Syyrian armeijan koneet iskun tekijöiksi
    - vaikuttaa siltä, että Syyrian koneet levittivät hermokaasua
    - asiantuntijat kertovat, että iskussa kaasu tuhoutuu eikä leviä
    - Assadilta moiset temput ovat onnistuneet ennenkin

    Toivottavaa olisi asian perusteellinen tutkinta, koska juttu haiskahtaa provokaatiolta, jollaisia on jo nähty aikaisemminkin. Ensin tutkitaan ja sitten hutkitaan.

    1Äänestä

  • Selitä, mikä olisi Assadin mahdollinen motiivi sellaiseen iskuun? Itsetuhoisuus? Poliittinen itsemurha? Olihan jo etukäteen selvää, että sellainen sotilaallisesti jokseenkin hyödytön isku sataisi Yhdysvaltojen ja Assadin vastustajien laariin.

    Äänestä

  • grrrttt kirjoitti:

    Selitä, mikä olisi Assadin mahdollinen motiivi sellaiseen iskuun? Itsetuhoisuus? Poliittinen itsemurha? Olihan jo etukäteen selvää, että sellainen sotilaallisesti jokseenkin hyödytön isku sataisi Yhdysvaltojen ja Assadin vastustajien laariin.

    Assadin toimintaa ei voi arvioida länsimaisten moraalikäsitysten mukaan. Se, mikä on meistä järjetöntä, saattaa sikäläisessä kulttuurissa olla täysin loogista. Hän saattaa ajatella, ettei Trump ryhdy häntä vastaan mihinkään toimiin, ja voi siksi kaasuttaa kapinallisia. Hän on saanut vapaat kädet tähänkin asti, luottaen että Venäjä estää YK:n turvallisuusneuvostossa tehtävät päätökset. Ja kuten huomaamme, Assadin logiikkahan on toiminut!

    1Äänestä

  • Länsimaissakin on jo paljon mitä ei voi arvioida länsimaisten moraalikäsitysten mukaan,saati sitten Lähi-idässä

    1Äänestä

  • on-siihen-syynsä kirjoitti:

    Assadin toimintaa ei voi arvioida länsimaisten moraalikäsitysten mukaan. Se, mikä on meistä järjetöntä, saattaa sikäläisessä kulttuurissa olla täysin loogista. Hän saattaa ajatella, ettei Trump ryhdy häntä vastaan mihinkään toimiin, ja voi siksi kaasuttaa kapinallisia. Hän on saanut vapaat kädet tähänkin asti, luottaen että Venäjä estää YK:n turvallisuusneuvostossa tehtävät päätökset. Ja kuten huomaamme, Assadin logiikkahan on toiminut!

    Ei ole kysymys moraalista, tyhjäpää. Kysymys on siitä, miksi Assad haluaisi tehdä poliittisen ja faktuaalisen itsemurhan. Koeta nyt tollo käsittää, että tuollainen kaasuisku olisi sotilaalliselta kannalta yhtä tyhjän kanssa ja ei Assad ole vajaamielinen idiootti.

    Äänestä

  • grrrttt kirjoitti:

    Ei ole kysymys moraalista, tyhjäpää. Kysymys on siitä, miksi Assad haluaisi tehdä poliittisen ja faktuaalisen itsemurhan. Koeta nyt tollo käsittää, että tuollainen kaasuisku olisi sotilaalliselta kannalta yhtä tyhjän kanssa ja ei Assad ole vajaamielinen idiootti.

    Sen takia, että hänen näkökulmastaan teko oli järkevä. Meistä se ei näytä siltä, mutta Assadin näkökulmasta isku oli tehokas, eikä siitä ole ollut konkreettisia jälkiseurauksia, kuten ei muistakaan vastaavista viimeisen kuuden vuoden aikana. Sitä tarkoittaa moraaliero tässä nimenomaisessa esimerkissä, kun on kyse eri kulttuureista.

    1Äänestä

  • on-siihen-syynsä kirjoitti:

    Sen takia, että hänen näkökulmastaan teko oli järkevä. Meistä se ei näytä siltä, mutta Assadin näkökulmasta isku oli tehokas, eikä siitä ole ollut konkreettisia jälkiseurauksia, kuten ei muistakaan vastaavista viimeisen kuuden vuoden aikana. Sitä tarkoittaa moraaliero tässä nimenomaisessa esimerkissä, kun on kyse eri kulttuureista.

    Kaikkea te natottajat uskotte. Tuosta iskusta hyötyy ainoastaan terroristit. Kyllä lähi-idässäkin strategiaa ymmäretään. On typerää väittää, että sielläpäin maailmaa ei tajuttaisi tekojen seurauksia. Osoitat vain oman yksinkertaisuutesi laukomalla tuollaista ympäripyöreää lapsellista paskaa.

    Äänestä

  • dawfeg kirjoitti:

    Kaikkea te natottajat uskotte. Tuosta iskusta hyötyy ainoastaan terroristit. Kyllä lähi-idässäkin strategiaa ymmäretään. On typerää väittää, että sielläpäin maailmaa ei tajuttaisi tekojen seurauksia. Osoitat vain oman yksinkertaisuutesi laukomalla tuollaista ympäripyöreää lapsellista paskaa.

    "Ympäripyöreän lapsellisen paskan" osoittaa todeksi, että juuri sillä tavalla Syyrian sodassa on toimittu. Kyllä siellä strategiaa ymmärretään, ja kemiallisten aseiden käyttö on ollut toimivaa sellaista. Teoilla ei ole ollut seurauksia, ja nyt aika näyttää, onko vieläkään vai menikö Assad liian pitkälle? Tosin ei ole lainkaan selvää, millä tasolla päätös kaasun käytöstä on tehty.

    Meillä kahdella on ero: minä voin perustella asioita ilman herjausta. Sinä et.

    1Äänestä

Kemiallisen aseen käyttöä ei paineta villasella.

Asia tutkitaan ja syylliset joutuvat ahtaalle. Assadin hallinto käsittääkseni tietää mitä siellä on tapahtunut, tietääkö Putin ?

Tämä asia voi koitua Assadin kohtaloksi. Minkä kannan ottaa Putin.

1Äänestä
  • Niin kauan kun Venäjällä on ydinase, kohtaloa on turha anella peliin. Kansainvälinen oikeus on jo osoittautunut vahvimman oikeudeksi. Missä ovat tuomiot Irakin sodasta? Emme ole nähneet yhtäkään syyllistä ja tuomiota, vaikka joukkotuhoaseita ei löytynyt.

    Lisäksi samainen "kansainvälinen oikeus" siunasi sodan olemattomien todisteiden pohjalta. Kannattaa muuten vilkaista asian tiimoilta tehty dokumentti, on nimittäin hyvinkin paljastava, mitä tulee näihin koukeroihin.

    Sota tulee, jos Yhdysvallat niin haluaa, kunnes peliin astuukin sellainen peluri, joka pystyy antamaan takaisin samalla mitalla. Sitten alkaa juuri tuontapainen länkytys ja kaikenlaiset lavastetut operaatiot. Ne on helppo kuitata sillä ydinaseella, koska lopulta on vain kyse yhdestä asiasta - vahvemman oikeudesta. Lavastelkaa ja länkyttäkää, mutta mikään ei tule muuttumaan. Ennemmin tai myöhemmin kapinallisilta loppuu puhti, ja Yhdysvallat joutuu myöntämään, että Syyriasta koitui sille Vietnam II.

    Äänestä

"Kansainvälinen oikeus on jo osoittautunut vahvimman oikeudeksi."

Kai olet tietoinen, että tässä oikeudessa Putin ei ole kovin vahvoilla. Ne vahvimmat juttelee nyt USA:ssa ja tässä palaverissa ei ole Venäjä osallisena.

1Äänestä
  • Mitä on tapahtunut, kuka sanoo faktana?
    Osuiko ohjus ammusvarastoon, kuten oli ensin otsikoissa ja joka on täysin mahdollinen?
    Vai lähdetäänkö ilman todisteita vakaviin syytöksiin ilman perusteluja, eli Syyria syyllistetään kylmästi?
    Nyt tänään ns. asiantuntijat lausuvat ja puhuvat kaasupommituksesta, ikäänkuin faktana, en kuullut yhdenkään toimittajan esittävän vaihtoehtoja?
    Eli 'valkoisten kypärien' linjoilla mennään?

    Äänestä

  • NoBoxxx kirjoitti:

    Mitä on tapahtunut, kuka sanoo faktana?
    Osuiko ohjus ammusvarastoon, kuten oli ensin otsikoissa ja joka on täysin mahdollinen?
    Vai lähdetäänkö ilman todisteita vakaviin syytöksiin ilman perusteluja, eli Syyria syyllistetään kylmästi?
    Nyt tänään ns. asiantuntijat lausuvat ja puhuvat kaasupommituksesta, ikäänkuin faktana, en kuullut yhdenkään toimittajan esittävän vaihtoehtoja?
    Eli 'valkoisten kypärien' linjoilla mennään?

    (Vai lähdetäänkö ilman todisteita vakaviin syytöksiin ilman perusteluja)
    Eli juuri niin kuin sinä teet, joka ainut kerta kun jotain täällä kommentoit.
    Ilmeisesti kusipäisyys on sinun juttusi, eikä muille sallittua.

    1Äänestä

  • Sinulla ei taida olla kanttia sanoa ketään kusipääksi, sillä tuollaiset valheiden suoltajat ovat niitä ihan pakosta itse.
    Minä olen valmis tietopohjalta keskustelemaan, sinä et siihen pysty?

    Tilanne on kuten sanoin, nyt puhutaan Syyrian iskusta kaasuaseella ja ikäänkuin unohdetaan terroristien kaasuasevarastot kokonaan?
    Kaipa maailmassa jokin oikeus löytyy, mutta kaikkea yritetään, nähtiinhän suurellinen ja äärimmäisen röyhkeä episodi 'valkoisten kypärien' teatterina?

    Äänestä

  • NoBoxx kirjoitti:

    Sinulla ei taida olla kanttia sanoa ketään kusipääksi, sillä tuollaiset valheiden suoltajat ovat niitä ihan pakosta itse.
    Minä olen valmis tietopohjalta keskustelemaan, sinä et siihen pysty?

    Tilanne on kuten sanoin, nyt puhutaan Syyrian iskusta kaasuaseella ja ikäänkuin unohdetaan terroristien kaasuasevarastot kokonaan?
    Kaipa maailmassa jokin oikeus löytyy, mutta kaikkea yritetään, nähtiinhän suurellinen ja äärimmäisen röyhkeä episodi 'valkoisten kypärien' teatterina?

    Joo+niin+näytät+olevan,+''ihan+valmis+tietopohjalta+keskustelemaan''+eikä+toden+sanominen+ole+mitään+valehtelua.Ja+jos+et+minua+usko+niin+laita+virallinen+kysely+siitä+että+pidetäänkö+sinua+kusipäisenä+valehtelijana+vai+asiallisena+ja+rehellisenä+keskustelijana?Pienenä+veikkauksena,+että+toinen+vaihtoehdoista+tulee+saamaan+reilun+99%+äänistä+ja+me+molemmat+tiedämme+kumpi+vaihtoehto+se+on,+siksi+et+sitä+uskalla+kysyäkään.Miksi+et+muuten+sanallakaan+mainitse+sitä+mistä+ne+terroristit+ovat+tuon+kaasuaseen+saaneet?

    1Äänestä

  • häpeäisitedes kirjoitti:

    Joo+niin+näytät+olevan,+''ihan+valmis+tietopohjalta+keskustelemaan''+eikä+toden+sanominen+ole+mitään+valehtelua.Ja+jos+et+minua+usko+niin+laita+virallinen+kysely+siitä+että+pidetäänkö+sinua+kusipäisenä+valehtelijana+vai+asiallisena+ja+rehellisenä+keskustelijana?Pienenä+veikkauksena,+että+toinen+vaihtoehdoista+tulee+saamaan+reilun+99%+äänistä+ja+me+molemmat+tiedämme+kumpi+vaihtoehto+se+on,+siksi+et+sitä+uskalla+kysyäkään.Miksi+et+muuten+sanallakaan+mainitse+sitä+mistä+ne+terroristit+ovat+tuon+kaasuaseen+saaneet?

    Tosiaan, 'häpeäisit edes', näytät oman idioottimaisuutesi, koska et pysty asiakeskusteluun?
    Vittuako tuollainen tekee palstalla, oletko taas pelkästään häiriköimässä, mikä on trollien yksi rooli?
    Luuletko etten tunnista myös muita nikkareitasi, joten älä viitsisi?

    Äänestä

  • old_profile_99625 kirjoitti:

    Tosiaan, 'häpeäisit edes', näytät oman idioottimaisuutesi, koska et pysty asiakeskusteluun?
    Vittuako tuollainen tekee palstalla, oletko taas pelkästään häiriköimässä, mikä on trollien yksi rooli?
    Luuletko etten tunnista myös muita nikkareitasi, joten älä viitsisi?

    Ainoastaan+totaalinen+kusipää+ja+valehtelija+voi+edes+väittää+noita+sinun+äärilapsellisia+purkauksiasi+asiakeskusteluksi.Kyllä+tuollainen+kestohäirikkö+pitäisi+poistaa+palstalta+lopullisesti+ja+uskon+että+lähes+jokainen+täällä+olisi+valmis+vetämään+sinua+pataan+heti+tilaisuuden+tullen,+ja+sen+jälkeen+lähettämään+jäterahtina+siperiaan.Ja+jos+et+minua+usko+niin+laita+virallinen+kysely+siitä+että+pidetäänkö+sinua+kusipäisenä+valehtelijana+vai+asiallisena+ja+rehellisenä+keskustelijana?Kiitos+että+todistit+tuonkin+pointin+taas+kerran+100%+varmasti.Ja+kuten+aina+ennenkin+kysymys+kaasusta+jäi+vaille+vastausta.

    1Äänestä

  • NoBoxxx kirjoitti:

    Mitä on tapahtunut, kuka sanoo faktana?
    Osuiko ohjus ammusvarastoon, kuten oli ensin otsikoissa ja joka on täysin mahdollinen?
    Vai lähdetäänkö ilman todisteita vakaviin syytöksiin ilman perusteluja, eli Syyria syyllistetään kylmästi?
    Nyt tänään ns. asiantuntijat lausuvat ja puhuvat kaasupommituksesta, ikäänkuin faktana, en kuullut yhdenkään toimittajan esittävän vaihtoehtoja?
    Eli 'valkoisten kypärien' linjoilla mennään?

    Johan nyt on vittu, että faktaa sisältävät uutisetkin ottavat lähdöt. Antakaa stna olla räpeltämättä, komukkamodet !!!!! POSTAUKSENI ON MIELEIPIDE, JOHON MINULLA ON PERUSTUSLAILLINEN OIKEUS !!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Turkki: Ruumiinavaukset todistavat kemiallisten aseiden käytön Syyriassa

    Kahn Sheikhunista Turkkin hoitoon kuljetetuista 32 loukkaantuneesta kolme kuoli, ja heidän ruumiinavauksissaan on löydetty merkkejä kemiallisista aseiden jäämistä.
    6.4.2017 klo 12:59, päivitetty 6.4.2017 klo 13:00

    Khan Sheikhunin ilmaiskussa kuolleiden ihmisten ruumiinavaukset paljastavat, että kaupunkiin pudotettiin kemiallisia aseita. Tuloksista kertoo Turkin oikeusministeri Bekir Bozdağ.

    – Tieteellinen tutkimus vahvistaa, että Assad käytti kemiallisia aseita, sanoo Bozdağ.

    Länsimaat uskovat, että Syyrian ilmavoimat teki tiistain iskun, jossa kuoli ainakin 70 ihmistä. Joiden tietojen mukaan kuolleita on 86. Lisäksi kymmeniä loukkaantui.

    Sheikhunista kuljetettiin 32 loukkaantunutta hoitoon Turkin puolelle. Heidän oireisiinsa ovat kuuluneet suun vaahtoaminen ja kehon kouristukset.

    Kolme Turkkiin kuljetettua on kuollut, ja heidän ruumiistaan on löydetty todisteita kemiallisista aseista. Ruumiinavauksista vastasivat Maailman terveysjärjestön WHO:n ja Kemiallisten aseiden kieltojärjestön OPCW:n viranomaiset.


    VALTAKUNNANVALEHTELIJAA KETUTTAA, KUN AGITPROP ANARKISTIN PASKAVALHEVÄITTÄMÄT KAATUU FAKTOIHIN !.


    IMHO.

    Äänestä

  • Niin+ja+ajattele+jos+joku+vielä+olisi+kiinnostunut+tuosta+sinun+mielipiteestäsi,+ilmeisesti+et+edes+tajua+että+kaikki+tietävät+jo+sinun+historiasi+ihan+rommelista+lähtien+ja+tuo+sinun+pohjaton+epärehellisyytesi+yhdistettynä+täydelliseen+keskustelu-kyvyttömyyteen+kertookin+sinusta+kaiken+olennaisen.Ja+ihan+varovaisen+arvion+mukaan+yli+99%+tällä+palstalla+pitää+sinua+valehtelevana+kusipäänä,+niin+että+kumpikohan+meistä+on+se+trolli?Ja+jos+et+minua+usko+niin+laita+virallinen+kysely+siitä+että+pidetäänkö+sinua+kusipäisenä+valehtelijana+vai+asiallisena+ja+rehellisenä+keskustelijana?

    1Äänestä

  • häpeäisitedes kirjoitti:

    Niin+ja+ajattele+jos+joku+vielä+olisi+kiinnostunut+tuosta+sinun+mielipiteestäsi,+ilmeisesti+et+edes+tajua+että+kaikki+tietävät+jo+sinun+historiasi+ihan+rommelista+lähtien+ja+tuo+sinun+pohjaton+epärehellisyytesi+yhdistettynä+täydelliseen+keskustelu-kyvyttömyyteen+kertookin+sinusta+kaiken+olennaisen.Ja+ihan+varovaisen+arvion+mukaan+yli+99%+tällä+palstalla+pitää+sinua+valehtelevana+kusipäänä,+niin+että+kumpikohan+meistä+on+se+trolli?Ja+jos+et+minua+usko+niin+laita+virallinen+kysely+siitä+että+pidetäänkö+sinua+kusipäisenä+valehtelijana+vai+asiallisena+ja+rehellisenä+keskustelijana?

    Sinulla ei ole pienintäkään osaa keskustelupalstalla, olet aina kaikessa ainoastaan ja vain häirikkö.
    Ellet tajua tätä, olet vielä tyhmempi kuin luulinkaan, mutta kuten sanoin trollin tehtävä on häirikoidä.

    Äänestä

  • NoBoxx kirjoitti:

    Sinulla ei ole pienintäkään osaa keskustelupalstalla, olet aina kaikessa ainoastaan ja vain häirikkö.
    Ellet tajua tätä, olet vielä tyhmempi kuin luulinkaan, mutta kuten sanoin trollin tehtävä on häirikoidä.

    Joten siirry vain kiltisti sinne kahden 'hahmon' saitille, siellä olet kotonasi.

    Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Johan nyt on vittu, että faktaa sisältävät uutisetkin ottavat lähdöt. Antakaa stna olla räpeltämättä, komukkamodet !!!!! POSTAUKSENI ON MIELEIPIDE, JOHON MINULLA ON PERUSTUSLAILLINEN OIKEUS !!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Turkki: Ruumiinavaukset todistavat kemiallisten aseiden käytön Syyriassa

    Kahn Sheikhunista Turkkin hoitoon kuljetetuista 32 loukkaantuneesta kolme kuoli, ja heidän ruumiinavauksissaan on löydetty merkkejä kemiallisista aseiden jäämistä.
    6.4.2017 klo 12:59, päivitetty 6.4.2017 klo 13:00

    Khan Sheikhunin ilmaiskussa kuolleiden ihmisten ruumiinavaukset paljastavat, että kaupunkiin pudotettiin kemiallisia aseita. Tuloksista kertoo Turkin oikeusministeri Bekir Bozdağ.

    – Tieteellinen tutkimus vahvistaa, että Assad käytti kemiallisia aseita, sanoo Bozdağ.

    Länsimaat uskovat, että Syyrian ilmavoimat teki tiistain iskun, jossa kuoli ainakin 70 ihmistä. Joiden tietojen mukaan kuolleita on 86. Lisäksi kymmeniä loukkaantui.

    Sheikhunista kuljetettiin 32 loukkaantunutta hoitoon Turkin puolelle. Heidän oireisiinsa ovat kuuluneet suun vaahtoaminen ja kehon kouristukset.

    Kolme Turkkiin kuljetettua on kuollut, ja heidän ruumiistaan on löydetty todisteita kemiallisista aseista. Ruumiinavauksista vastasivat Maailman terveysjärjestön WHO:n ja Kemiallisten aseiden kieltojärjestön OPCW:n viranomaiset.


    VALTAKUNNANVALEHTELIJAA KETUTTAA, KUN AGITPROP ANARKISTIN PASKAVALHEVÄITTÄMÄT KAATUU FAKTOIHIN !.


    IMHO.

    Presidentti Bashar al-Assadin hallintoa syytetään tuosta vain, vaikka kansainvälinen kemiallisten aseiden kieltojärjestö (Organization for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) valvoi Syyrian armeijan kemiallisten aseiden tuhoamista. Järjestö sai työstään Nobelin rauhanpalkinnon vuonna 2013.


    Kukaan ei sen sijaan ole valvonut, että Syyrian hallintoa vastaan taistelevat kapinallisryhmittymät — joista monet kuuluvat al-Qaidaan tai ovat lähellä sitä — olisivat tuhonneet omat kemialliset aseensa.

    Ja omat aivot killuvat narikassa, eikö ole näin 44. Div?

    Äänestä

  • NoBoxx kirjoitti:

    Sinulla ei ole pienintäkään osaa keskustelupalstalla, olet aina kaikessa ainoastaan ja vain häirikkö.
    Ellet tajua tätä, olet vielä tyhmempi kuin luulinkaan, mutta kuten sanoin trollin tehtävä on häirikoidä.

    Niin+ja+ajattele+jos+joku+vielä+olisi+kiinnostunut+tuosta+sinun+mielipiteestäsi,+ilmeisesti+et+edes+tajua+että+kaikki+tietävät+jo+sinun+historiasi+ihan+rommelista+lähtien+ja+tuo+sinun+pohjaton+epärehellisyytesi+yhdistettynä+täydelliseen+keskustelu-kyvyttömyyteen+kertookin+sinusta+kaiken+olennaisen.Ja+ihan+varovaisen+arvion+mukaan+yli+99%+tällä+palstalla+pitää+sinua+valehtelevana+kusipäänä,+niin+että+kumpikohan+meistä+on+se+trolli?Ja+jos+et+minua+usko+niin+laita+virallinen+kysely+siitä+että+pidetäänkö+sinua+kusipäisenä+valehtelijana+vai+asiallisena+ja+rehellisenä+keskustelijana?+Ja+siinä+se+on+sinun+osasi+tiivistettynä,+aika+paljon+tuota+sinun+suoltamaa+paskaasi+muuten+joutuvat+modet+pois+lapioimaan,+olisi+parempi+lapioida+sinut+lopullisesti.Tuostakaan+et+ilmeisesti+tajua+mitään?

    1Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    Johan nyt on vittu, että faktaa sisältävät uutisetkin ottavat lähdöt. Antakaa stna olla räpeltämättä, komukkamodet !!!!! POSTAUKSENI ON MIELEIPIDE, JOHON MINULLA ON PERUSTUSLAILLINEN OIKEUS !!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Turkki: Ruumiinavaukset todistavat kemiallisten aseiden käytön Syyriassa

    Kahn Sheikhunista Turkkin hoitoon kuljetetuista 32 loukkaantuneesta kolme kuoli, ja heidän ruumiinavauksissaan on löydetty merkkejä kemiallisista aseiden jäämistä.
    6.4.2017 klo 12:59, päivitetty 6.4.2017 klo 13:00

    Khan Sheikhunin ilmaiskussa kuolleiden ihmisten ruumiinavaukset paljastavat, että kaupunkiin pudotettiin kemiallisia aseita. Tuloksista kertoo Turkin oikeusministeri Bekir Bozdağ.

    – Tieteellinen tutkimus vahvistaa, että Assad käytti kemiallisia aseita, sanoo Bozdağ.

    Länsimaat uskovat, että Syyrian ilmavoimat teki tiistain iskun, jossa kuoli ainakin 70 ihmistä. Joiden tietojen mukaan kuolleita on 86. Lisäksi kymmeniä loukkaantui.

    Sheikhunista kuljetettiin 32 loukkaantunutta hoitoon Turkin puolelle. Heidän oireisiinsa ovat kuuluneet suun vaahtoaminen ja kehon kouristukset.

    Kolme Turkkiin kuljetettua on kuollut, ja heidän ruumiistaan on löydetty todisteita kemiallisista aseista. Ruumiinavauksista vastasivat Maailman terveysjärjestön WHO:n ja Kemiallisten aseiden kieltojärjestön OPCW:n viranomaiset.


    VALTAKUNNANVALEHTELIJAA KETUTTAA, KUN AGITPROP ANARKISTIN PASKAVALHEVÄITTÄMÄT KAATUU FAKTOIHIN !.


    IMHO.

    "Turkki: Ruumiinavaukset todistavat kemiallisten aseiden käytön Syyriassa"

    Ahaa, mutta parhainkaan ruumiinavaus ei kerro, kuka hallitsi kaasua, joka pääsi avattuun ruumiiseen.

    Äänestä

  • Eihän ruumiinavaus vielä paljasta mitään faktaa, eli taas nähtiin 44. Divin taso ajattelijana?
    Vielä kun se tehtiin Turkissa, joka ei millään muotoa edusta muuta kuin terroristien näkemystä?
    Asia on sikäli pihvi, että jutusta hakemalla haetaan syytä Assadin pään menoksi, sehän todistaa jo nykyhetken uutisointi?

    Äänestä

  • NoBoxx kirjoitti:

    Eihän ruumiinavaus vielä paljasta mitään faktaa, eli taas nähtiin 44. Divin taso ajattelijana?
    Vielä kun se tehtiin Turkissa, joka ei millään muotoa edusta muuta kuin terroristien näkemystä?
    Asia on sikäli pihvi, että jutusta hakemalla haetaan syytä Assadin pään menoksi, sehän todistaa jo nykyhetken uutisointi?

    No niin VALTAKUNNANVALEHTELIJA ... Aivan kuten alkuperäisessä, poistetussa postauksessani arvelin ... KYYKÄÄRME julistaa itsensä Toxikologian Professoriksi, sekä ammattilaisten toteen näyttämät faktat valheeksi ... käymättä lainkaan paikanpäällä. Gsus, kuinka joku jätös voi ollakkin noin IDIOOTTI !!!!!!!.

    Kyseessä on AFPn ja Reutersin toimittama uutinen, jossa aukottomasti todetaan kuolemien syyksi kaasumyrkytys ... luultavimmin Sariini, koska eräässä englannikielisessä uutisessa lääkäri totesi,etteivät kyseessä olevat vammat ole syntyneet Kloorikaasun aiheuttamina. Sariini tuhoutuu pommin räjähdyksen aiheuttamassa kuumuudessa, joten se sulkenee pois teorian "pommi osui kapinallisten sariinitehtaaseen, tai -varastoon. Kaasun on siis täytynyt vapautua muulla tavoin. Tässä valossa lentopommi/nahjus alkaa näyttää todennäköisemmältä vaihtoehdolta. Syyriassa lentelevät vain kahden valtion lentokoneet ... go figure, kenen.
    Loppupeleissä on aivan stnan sama, kuka sen kaasun vapautti ... wmd-aseiden varastointi ja käyttö on kv. sopimuksilla kielletty. Kaikki maat tosin eivät ole ko. sopimusta ratifioineet. Pieniä määriä wmd-aseisiin rinnastettavia aineita kuitenkin sallitaan pidettäväksi tarkoin valvotuissa olosuhteissa ... toxikologian ja virologian tutkimuksen takia.

    Jälleen kerran joudun toteamaan KYYKÄÄRMEELLE ... PIDÄ STANAN SAASTA TURPASI TUKOSSA ASIOISTA, JOISTA YMMÄRRÄT YHTÄ VÄHÄN, KUIN SIKA POHJANTÄHDESTÄ!!!.

    IMHO.

    Äänestä

  • 44.Div kirjoitti:

    No niin VALTAKUNNANVALEHTELIJA ... Aivan kuten alkuperäisessä, poistetussa postauksessani arvelin ... KYYKÄÄRME julistaa itsensä Toxikologian Professoriksi, sekä ammattilaisten toteen näyttämät faktat valheeksi ... käymättä lainkaan paikanpäällä. Gsus, kuinka joku jätös voi ollakkin noin IDIOOTTI !!!!!!!.

    Kyseessä on AFPn ja Reutersin toimittama uutinen, jossa aukottomasti todetaan kuolemien syyksi kaasumyrkytys ... luultavimmin Sariini, koska eräässä englannikielisessä uutisessa lääkäri totesi,etteivät kyseessä olevat vammat ole syntyneet Kloorikaasun aiheuttamina. Sariini tuhoutuu pommin räjähdyksen aiheuttamassa kuumuudessa, joten se sulkenee pois teorian "pommi osui kapinallisten sariinitehtaaseen, tai -varastoon. Kaasun on siis täytynyt vapautua muulla tavoin. Tässä valossa lentopommi/nahjus alkaa näyttää todennäköisemmältä vaihtoehdolta. Syyriassa lentelevät vain kahden valtion lentokoneet ... go figure, kenen.
    Loppupeleissä on aivan stnan sama, kuka sen kaasun vapautti ... wmd-aseiden varastointi ja käyttö on kv. sopimuksilla kielletty. Kaikki maat tosin eivät ole ko. sopimusta ratifioineet. Pieniä määriä wmd-aseisiin rinnastettavia aineita kuitenkin sallitaan pidettäväksi tarkoin valvotuissa olosuhteissa ... toxikologian ja virologian tutkimuksen takia.

    Jälleen kerran joudun toteamaan KYYKÄÄRMEELLE ... PIDÄ STANAN SAASTA TURPASI TUKOSSA ASIOISTA, JOISTA YMMÄRRÄT YHTÄ VÄHÄN, KUIN SIKA POHJANTÄHDESTÄ!!!.

    IMHO.

    Näytät siis tyhmyytesi aivan avoimesti?
    Mitään todisteita ei ole esitetty, olisi syytä kirjoitella hieman pienemmillä kirjaimilla?
    Meinaatko, että turvan pitää tukkia asiakysymyksiltä? Katso nyt trolli omaa tuotostasi ja häpeä?

    Äänestä

  • NoBoxx kirjoitti:

    Näytät siis tyhmyytesi aivan avoimesti?
    Mitään todisteita ei ole esitetty, olisi syytä kirjoitella hieman pienemmillä kirjaimilla?
    Meinaatko, että turvan pitää tukkia asiakysymyksiltä? Katso nyt trolli omaa tuotostasi ja häpeä?

    FAIL ... Tuttavapiirissäni minua ei suinkaan pidetä tyhmänä, vaan arvostettuna ammattilaisena, sekä moniosaajana, joka on valmis auttamaan ystäviään tietojensa, taitojensa ja osaamisensa mukaan, eri asioissa.

    Minä postasin tarkastetun, YLE:n toimittaman uutisen ... Sinä yksiselitteisesti kiellät WHO:n ja OPCW:n ammatti-ihmisten tekemien obduktioiden löydökset ... vailla MINKÄÄNLAISTA KOULUTUSTA ko. ALALLE.
    Samalla "hyväksyt" Kaasuaseen (WMD) käytön ja vieläpä puolustuskyvyttömiä siviilejä, lapsia ja naisia, kohtaan.

    KUMPI MEISTÄ ONKAAN TYHMÄ ????.

    Äänestä

Vertailun vuoksi, Isis tappoi Syyriassa 33 22=55 teloittamalla, kaasulla kuoli yli 70, kuka lie sitten syyllinen ja jenkeillä kuoli oheisvahinkona parisen sataa siviiliä ja vain kaasuhommeli nosti johtajat takajaloilleen.

Äänestä
  • Irakin Tikritissä tehty saman suuruinen isku on jätetty vähälle huomiolle. Siellä sai surmansa 31 ihmistä, tulituksessa ja itsemurhapommituksissa. Syyrian uutisointi muutenkin on ollut pitkään ykkösprioriteetti. Mosulista ei mitään, Jemenistä ei mitään; ilmeisesti ei tapahdu mitään.

    Äänestä

  • Katsokaas, syy on poliittinen, kuten olen jo aiemmin maininnut Assadin hallinto on vielä paikoillaan?
    Oli jo aikoja tiedossa, että jotain tehosteita keksitään tähän mennessä tuloksettomaan toimintaan?
    Mutta läpinäkyvää se on?

    Äänestä

  • NoBoxxx kirjoitti:

    Katsokaas, syy on poliittinen, kuten olen jo aiemmin maininnut Assadin hallinto on vielä paikoillaan?
    Oli jo aikoja tiedossa, että jotain tehosteita keksitään tähän mennessä tuloksettomaan toimintaan?
    Mutta läpinäkyvää se on?

    Toivoisin asioiden rehellistä tutkimista.

    Äänestä

  • Kyllä näin, mutta toimijoita alueella riittää ja ennakolta tiedetään ettei informaatio alueelta ole suinkaan luotettavaa?

    Äänestä

Jenkit saa syyn ammuskella rauhan ohjuksia,jäljet johtaa pentagoniin

Äänestä

kaiken lisäksi, Somalinokikepit näkevät nälkää kun vettä ei ole osattu ottaa talteen. Vettä on Niilissä ,Intian Valtameressä, Tangajikajärvessä, plus sadevesi, tuo hierarkinen rosvoporukka ei osaa mitään muuta kuin reputtaa naista tiineeksi. Missä Somalimerirosvojen saamat lunnasmiljoonat, Suomikin olisi voinut aikoinaan auttaa, mutta kun täällä on sellaisia kansantaiteilijoita kuin Pekka Homo Haavisto, ja suuri selittäjä Namibian lypsäjä Martti AHTISAARI yrityksineen ja säätiöineen, mitään ei ole tapahtunut, eikä esim. sikiämisestä ole mainittu yhtään mitään,,, ainoa missä olisi järkeä, olisi lähettää kortonki kuorma AFRIKAN SARVEEN ja kirjoittaa lappu päälle, EI SYÖTÄVÄKSI......

Äänestä
  • Eksynyt kommentti

    Äänestä

"Trump on toistuvasti arvostellut Obamaa siitä, että tämä ei pannut al-Assadia tilille kemiallisten aseiden käytöstä vuonna 2013."

Luin juuri YLEn uutisen, jossa puolustusministeriön joukkotuhoaseiden asiantuntija Tiina Raijas toteaa tuosta Ghoutan tapauksesta: "- Tätä käyttäjätahoa ei ole edelleenkään pystytty osoittamaan kiistattomasti."

Noin siis puolustusministeriön joukkotuhoaseiden asiantuntija, joka saa tietoja ihan eri tavalla kuin maallikot. Näyttää siis siltä, ettei tuostakaan ole täyttä selvyyttä.

Trumpin kannattaa odottaa, mitä tutkimukset toteavat tästä viimeisestä, ettei sota vielä entisestään laajene ja soppaan tule yhä useampia kokkeja. Jo nyt siellä on kokkeja ihan riittävästi.

Äänestä
  • Tämä Ghoutan iskun tekijän epävarmuus saattoi juurikin olla syy miksi Obama ei lähettänyt maajoukkoja Syyriaan, hän ei halunnut jälkipolvien silmissä leimautua samanlaiseksi valehtelijaksi kuin edeltäjänsä Bush jr Irakin sodan perusteiden suhteen teki.

    Äänestä

Miksi al Assad käyttäisi kaasua kun voitto on jo varma? Kapinalliset tietävät hävinneensä ja tämän tietää jokainen osapuoli.

Kyseessä on opposition itse suorittama false flag operaatio jolla jenkit oikeuttavat kansalleen paluun lähi-itään ja mukaan kinkereihin.

Äänestä
  • Naulan kantaan.

    Äänestä

Assad sai nyt sitten ansionsa mukaan. Putin miettii, että miten valehtelis itsensä kuiville.

1Äänestä
  • Isku palvelee ainoastaan terroristeja ja peittoaa kaikki yritykset paljastaa kaasuiskun todellisen syyllisen.
    Nyt nähdään aivan avoimesti, mitä jenkit haluavat, Assadin hallinnon pitää kaatua ja sen takana on myös mm. Turkki, joka on toimittanut suurella todennäköisyydellä kaasuaseita terroristeille?
    Näin lavastettiin Syyrian hallinto syylliseksi ja jenkeillä oli kova kiire iskeä, aika läpinäkyvää puuhastelua ja tavattoman vaarallista?
    Mutta näemmehän jenkkien ja Israelin jättämää jälkeä koko Lähi-Idän alueella, ei niillä toimilla ihmishenkiä ole säästelty?

    Äänestä

  • NoBoxx kirjoitti:

    Isku palvelee ainoastaan terroristeja ja peittoaa kaikki yritykset paljastaa kaasuiskun todellisen syyllisen.
    Nyt nähdään aivan avoimesti, mitä jenkit haluavat, Assadin hallinnon pitää kaatua ja sen takana on myös mm. Turkki, joka on toimittanut suurella todennäköisyydellä kaasuaseita terroristeille?
    Näin lavastettiin Syyrian hallinto syylliseksi ja jenkeillä oli kova kiire iskeä, aika läpinäkyvää puuhastelua ja tavattoman vaarallista?
    Mutta näemmehän jenkkien ja Israelin jättämää jälkeä koko Lähi-Idän alueella, ei niillä toimilla ihmishenkiä ole säästelty?

    Isku palvelee myös erinomaisesti teitä palstan valehtelijoita. Hommia riittää taas pitkäksi aikaa.

    1Äänestä

  • Yhden .... Kommenttisi.
    Sun täytyy, postuksesi perusteella, olla rauniopelastuksen huippuammattilainen ... eikös vaan?.
    Jospa pakkaat sitten reppusi ja lähdet näyttämään mallisuorituksen, kuinka toimitaan epäsuoran vihollistulen alla ... . Äläkä unohda actionkameraa, että voit sitten täällä paukutella henkseleitäsi ... . ;-)

    IMHO.

    Äänestä

Lisämysteeri: miksi venäläiset eivät ampuneet laukaustakaan Tomahawkien torjumiseksi, vaikka heillä on Syyriaan pystytettynä vahva ilmapuolustus ja ennakkotieto tulevasta iskusta? Izvestia kertoo tinyurl.com/kudw79w ettei ilmapuolustuksesta vastannut komentaja halunnut riskeerata 3. maailmansodan syttymistä.

Väite haiskahtaa, eiväthän he olisi amerikkalaislaivoja upotelleet, vaan torjuneet risteilyohjuksia. Syyrialaiskoneetkin opeiroivat jälleen 'tuhotusta' tukikohdasta tinyurl.com/kgxk6b6 . Olikohan tukikohdassa edes niitä tuhotuiksi väitettyjä yhdeksää MiG:iä ?

Äänestä

Mediatemppu vain

Äänestä

Huomioikaa myös, että samalla viikolla Britannian pääministeri Theresa May kävi vierailemassa Saudi-Arabian keskiaikaisten tyrannien luona, jotka ystävällisesti ostavat brittiläisiä sotilaskoneita ja pommeja, ja tällä hetkellä käyttävät niitä brutaalisti Jemenissä.

Ja presidentti Trump toimi Valkoisessa talossa isäntänä Egyptin sotilasjuntan johtajalle, kenraali el-Sisille, jonka turvallisuusjoukot surmasivat ainakin 600 mielenosoittajaa (todennäköisesti paljon enemmänkin) Kairon kaduilla elokuussa 2013.

Ja sitten huomioikaa, että tekosyy tälle omituiselle ohjusiskulle oli todistamaton väite, että Syyrian presidentti Assad olisi käyttänyt myrkkykaasua.

Kyllä, todistamaton. Sisin ja saudien brutaalius on kiistatonta. He eivät käytä kaasua, mutta päättäjiemme suuttuminen Assadille vaikuttaa hieman teennäiseltä, kun he ovat tällaisessa seurassa.

Ja mitä tapahtui todisteita koskeville säännöille? Monet ovat kirjoittaneet, puhuneet – ja nyt toimineet – ikään kuin syytös olisi osoitettu todeksi. Miksi kiire?

Assad ei ole mukava ihminen. Olen kirjoittanut töykeitä asioita hänen verisestä ja inhottavasta hallinnostaan vuosia. Mutta hän ei ole hullu.

Hän tietää, että myrkkykaasun käyttäminen on yksi niistä asioista, jotka saavat USA:n toimimaan häntä vastaan. He ovat sanoneet niin. Hän on tällä hetkellä voitolla sodassaan islamistisia fanaatikkoja vastaan käyttämällä tavanomaisia aseita.

Hän oli jopa vihdoin saanut USA:n lakkaamaan vaatimasta eroaan. Viisi päivää ennen väitettyä iskua – viisi päivää! – USA:n YK:n lähettiläs Nikki Haley totesi: “Assadin syrjäyttäminen ei ole enää tärkein tavoitteemme.”

Miksi hän tekisi jotain tällaista, ja heittäisi pois kaikki voittonsa muutamassa minuutissa? Siinä ei ole mitään järkeä.

Samalla kun pohdit tätä, voin selittää jotain paikasta, missä kaasuiskun kerrotaan tapahtuneen.

Kukaan länsimainen toimittaja ei voi mennä sinne. Hänet tapettaisiin tai kidnapattaisiin tuntien sisällä. Kaikki sieltä tulevat raportit suodatetaan ihmisten kautta, jotka eivät koskaan näy alueelta otetuissa kuvissa. Olen tavannut heidänlaisiaan miehiä matkoillani.

En haluaisi ärsyttää heitä. He kuuluvat Jabhat Fateh al-Shamiin, eli al-Nusran rintamaan, eli al-Qaidaan, Syyrian “oppositioon”, jota me länsimaalaiset olemme tukeneet useita vuosia.

Kyllä, aivan oikein, ihmiset, joita olemme auttaneet, eivät ole liberaalidemokraatteja tai partiotyttöjä tai kveekareita. Ei, he ovat samaa liikettä, joka tuhosi Manhattanin kaksoistornit.

Ainoa merkittävä ero heidän ja Isisin välillä on se, että me pudotamme pommeja Isisin niskaan. Ja me pudotamme pommeja al-Nusran/al-Qaidan puolesta. Olen aiemmin kirjoittanut, kuinka nämä ihmiset ovat julkisesti kaapanneet, tappaneet ja jopa syöneet kuolleiden vihollistensa sisäelimiä.

Mutta tässä tapauksessa on toinenkin pieni yksityiskohta, joka saattaa saada sinut kyseenalaistamaan sen, mitä sinulle on kerrottu. Joissain väitetystä hirmuteosta kertoneissa raporteissa on lainattu nk. brittilääkäri Shajul Islamia, joka on kertonut “sairaalassa uhreja auttavista vapaaehtoisista.”

Itse asiassa häntä ei pitäisi kutsua brittilääkäriksi. Hänet otettiin pois brittiläisestä lääkärirekisteristä “väärinkäytösten” takia maaliskuussa 2016. Lääketieteellinen neuvosto ei kerro syytä tähän.

Ja vuonna 2012 Shajul Islam asetettiin syytteisiin terrorismirikoksista brittiläisessä tuomioistuimessa. Häntä syytettiin brittiläisen valokuvaajan John Cantlien ja hollantilaisen Jeroen Oerlemansin kaappauksista.

Molemmat miehet olivat militanttiryhmien vankina Syyriassa, ja molemmat haavoittuivat yrittäessään paeta. Syytteiden mukaan Shajul Islam oli yksi kaappaajista. Shajul Islamin oikeudenkäynti romahti vuonna 2014, kun kävi ilmi, että Cantlie oli kaapattu uudelleen, eikä pysty siten antamaan todisteita.

Oerlemans puolestaan kieltäytyi antamasta todisteita peläten, että saattaisi vaarantaa vankina olevan Cantlien.

Oerlemans sai sittemmin surmansa Libyassa.

Joten tapahtumapaikalla ollut, hyväntahtoiseksi oletettu lääkintämies osoittautuukin potkut saaneeksi lääkäriksi, jota on syytetty kidnappauksesta. Muuttaako tämä näkemyksiäsi yhtään?

Kaikki tämä tieto on saatavilla muutamassa minuutissa, jos viitsit katsoa. Mutta ainoa merkittävä länsimainen uutismedia, joka on koonnut palaset yhteen, on The Times -lehti. Miksi niin?

Samasta syystä, jonka takia olemme tässä sotkussa. Haluamme pettää itseämme, ja olemme siinä hyviä.

Aiemmin rikas ja voimakas länsi on romahduspisteessä. Se on vararikossa ja yhä enenevässä määrin sellaisten tahojen armoilla, jotka ovat alkaneet vaatia jotain vastineeksi kaupankäynnistä ja lainoistaan.

Tämä kaikki on hyvin ikävää, ja on huono merkki tulevaisuuden kannalta, mutta olisin vähemmän huolissani, jos myöntäisimme sen mitä olimme tekemässä, emmekä teeskentelisi näiden karmeiden tapahtumien olleen mukamas jalo teko.

Äänestä
  • Vihreät voitti, nahkapää Teemu Aalto röyhii rinta pystyssä. Miehen mielipiteet ennen vaaleja Radiossa olivat ristiriitaisia, maaseutu pitäisi ajaa alas oli ykkösasia, ei tarvita palveluita verorahoilla samoja kuin isoissa kasvukeskuksissa, seuraava kysymys oli pitäisikö kuntien täyttää pakopojissa kuntapaikat eli velvollisuus, vastaus oli ,ilma muuta, kysyn, miten se on mahdollista jos kunta palveluineen ajetaan ns. alas kaikkine ansaitsemattomine palveluineen, voi pyhä sylvi serkkuineen,,kuvitellaan että jostain Jyväskylästä tulisi Suuri Euroopan Metropoli,,,,,,maajussien jälkeläisillä täytetyllä yliopistolla, kerran junamatkalla Inter-reillalleen toverinsa tavoin,,,,,

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


puolitusinaa kirjoitti:

"Syyriassa lähes 60 ihmistä on kuollut epäillyssä kaasuiskussa kapinallisten hallitsemalla alueella maan luoteisosassa.
Kuolonuhrit ovat pääasiassa siviilejä ja joukossa on useita lapsia, sanoo Syyrian sotaa tarkkaileva järjestö Syrian Observatory for Human Rights. Järjestön mukaan kymmenet ovat kärsineet hengitysongelmista iskun jälkeen.

Järjestö kertoo, että Idlibin maakunnassa sijaitsevaan Khan Sheikhunin kaupunkiin tehtiin varhain aamulla ilmaisku, joka levitti alueelle myrkyllistä kaasua. Iskun tekijää tai tarkempaa tietoa kaasusta ei ole vahvistettu.

Uutistoimisto AFP:n kirjeenvaihtaja kertoo, että kaupungissa on myös tehty raketti-isku sairaalaan, jossa hoidetaan epäillyn kaasuiskun uhreja.

Yksi Syyrian oppositioryhmistä on syyttänyt iskusta presidentti Bashar al-Assadin hallintoa ja vaatinut YK:ta tutkimaan väitettyä kaasuiskua.

YK on tutkinut kemiallisten aseiden käyttöä Syyrian sodassa. Viimeksi maaliskuun alussa julkaistussa Aleppo-raportissa YK kertoi, että tutkijat olivat löytäneet ratkaisevaa todistusaineistoa, jonka mukaan Syyrian ilmavoimat pudottivat Aleppoon myrkyllisiä teollisuuskemikaaleja kuten klooria.

Idlibin maakunta on suurilta osin kapinallisryhmien hallussa, mukaan lukeutuu al-Qaida-verkoston entinen liittolaisryhmä. Maakunnan alueelle ovat aiemmin tehneet ilmaiskuja Syyrian hallinto sekä sitä tukevat venäläiskoneet että ääriryhmä Isisiä vastaan taistelevan Yhdysvaltojen johtaman liittouman koneet."

Montako epävarmuustekijää löysit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu