Miten analysoitte maailmaan 7000v ikäiseksi?

Tietohan tulee raamatun luomistarinasta mutta miten tämä on varmistettu todeksi luonnossa? Mitä mittausvälineitä, metodeja, tutkimuksia käytätte joilla tämä on teille niin varma fakta ettette edes mieti muuta vaihtoehtoa?
7200
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Tietohan tulee raamatun luomistarinasta"

Tieto tulee itseasiassa 1. mooseksen kirjasta sukuluetteloista, jossa on elänyt ihmisiä jotka ovat eläneet monien tunnettujen hallitsijoiden aikana.

"mutta miten tämä on varmistettu todeksi luonnossa? Mitä mittausvälineitä, metodeja, tutkimuksia käytätte joilla tämä on teille niin varma fakta ettette edes mieti muuta vaihtoehtoa?"

Ja mitenhän joku historiallinen asia voitaisiin vahvistaa muun kuin historiallisen todistusaineiston perusteella? Oletko sekaisin?

Äänestä
  • Tuo kommenttisi lienee tarkoitettu vitsksi.... niin kuin kaikkien uskontojen perusteet.
    Käsittämätöntä että on ihmisiä jotka sivistus on ohittanut noin täydellisesti.
    Raamattu on yksipuolinen ja kokonaisuudessaan epäluotettava tietolähde. Jotain viitteitä historiallisiin totuuksiin sieltäkin varmasti löytyy. Maailman luomisen suhteen teoria sotkan munasta on aivan yhtä uskottava.

    Äänestä

  • "Ja mitenhän joku historiallinen asia voitaisiin vahvistaa muun kuin historiallisen todistusaineiston perusteella? Oletko sekaisin?"

    Vähän niin kuin evoluutioteoriakin fossiilien kautta?

    Äänestä

  • Onko koraanin Jumala Allah joka loi ihmisen sama kuin raamatun Jumala joka loi kasvit ennen aurinkoa? Tekikö he yhteistyötä luomisessa?

    Äänestä

  • <<Mistäs tiijät?>>

    Raamattu on ristiriidassa itsensä kanssa (esimerkiksi juuri tuohon maan ikään liittyvät kaksi täysin ristiriitaista Jeesuksen sukuluetteloa) ja Raamattu on ristiriidassa muun historiallisen todistusaineiston kanssa (esimerkiksi Jeesuksen syntymän aikaan väitetyt vallassa olevat keisarit/maaherrat/kuninkaat, jotka eivät koskaan olleet oikeasti yhtä aikaa vallassa).

    Myös Vanha ja Uusi Testamentti ovat ristiriidassa keskenään, koska VT:ssä on nippu ennustuksia messiaan tulemisesta ja vaikka UT:n kertomukset on esimerkiksi Jeesuksen syntymän osalta yritetty tuunata ennusteiden mukaisiksi, niin vasta UT:ssa tuo messias tuulekin tekemään vain "harjoittelukierroksen" ja siirtää varsinaisen valtaannousunsa "toiseen tulemiseen".

    2Äänestä

  • montaluojaa kirjoitti:

    Onko koraanin Jumala Allah joka loi ihmisen sama kuin raamatun Jumala joka loi kasvit ennen aurinkoa? Tekikö he yhteistyötä luomisessa?

    Oletko noviisi kunnet vieläkään ole mitään oppinut? Ellet ole uusi tällä palstalla, luulisi sinun jo tietävän miten asiat ovat. Kerro siis millä mielellä liikut, niin katsotaan voimmeko päästä asiassa eteenpäin.

    Äänestä

  • yurki1000js kirjoitti:

    Oletko noviisi kunnet vieläkään ole mitään oppinut? Ellet ole uusi tällä palstalla, luulisi sinun jo tietävän miten asiat ovat. Kerro siis millä mielellä liikut, niin katsotaan voimmeko päästä asiassa eteenpäin.

    Olen noviisi. Mitä teen jos herra x tulee tarjoamaan pelastusta raamatusta ja herra y koraanista? Kumman valitsen ainoana pelastuksena?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tutkijaprofessuuri kirjoitti:

Tietohan tulee raamatun luomistarinasta mutta miten tämä on varmistettu todeksi luonnossa? Mitä mittausvälineitä, metodeja, tutkimuksia käytätte joilla tämä on teille niin varma fakta ettette edes mieti muuta vaihtoehtoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu