Inssi... Huijausta

Vittuuntunut-

Tänään tuli hylätty inssistä. Syyt olivat mielestäni naurettavia! En muka kääntänyt päätä, vaikka pää pyöri kuin pöllöllä. En muka huomioinut kevyttä liikennettä? Annoin aina kevyen liikenteen mennä.. Ajoin päin punaisia???? Auto meni vähän valotolpan ohi 0,5m. Miten tuo tarkoittaa, että ajoin punaisia päin.

6

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruiseri

      Punaista valo-opastetta ei saa ohittaa. Niin yksinkertaista se on.

      Totta se on, että inssi ei välttämättä näe kaikkea ja varmuuden vuoksi hylkää. Ilmeisesti sinulla oli kasa pieniä mokia (valotolpan ohittaminen pikkuisen ei yksinään aiheuta hylkäystä, mutta on kuitenkin virhe) tai ainakin inssistä tuntui siltä. Omille oppilailleni olen teroittanut sitä, että peileihin katsominen ja pään kääntely pitää tehdä liioitellusti ja saa vaikka sanoa että "katsotaas tuleeko ketään" jotta inssi varmasti tajuaa että ympäristöä tarkkaillaan. Yksi kuudesta lapsesta hylättiin suunnilleen samoin perustein, vaikka minusta hän kyllä katseli ympärilleen ihan niin kuin pitikin, olinhan kyydissä takapenkillä. Mutta turha kiistellä.

      Inssi on näissä jutuissa kuitenkin se ammattilainen jolla on myös kokemusta ja näkemystä, niin keljulta kuin se tuntuukin tuossa tilanteessa. Jos sitten olet vankasti sitä mieltä on oikeusmurha on tapahtunut, voit valittaa hallinto-oikeuteen. Tai sitten ottaa opiksi, pari tuntia lisää ja viisaampana uudelleen. Ei maailma tuohon kaadu.

    • ikävätotuus

      Vähän joo meni yli hyvät sakot olisit kyllä saanut.

    • joojoojoovaan

      oplu, selitä vaan.

    • tutqalla

      Ja sellaista mahdollisuutta ei siis voi olla, että tutkari olisi ollut oikeassa? Se on varmaan nähnyt aika monta ajokokelasta ja osaa verrata sinun suoritustasi muihin. Ehkä pää pyöri, mutta väärällä hetkellä väärään suuntaan ja jotain jäi huomaamatta? Kuten vaikka se kevyt liikenne? Ja valitettavasti tuossa ajossa pitää noudattaa pykäliä kirjaimellisesti, myös sen liikennevalon suhteen. Tutkinnon vastaanottajaa kun sitoo myös laki ja asetukset, eikä hän saa hyväksyä vähän sinne päin menneitä suorituksia.

    • Mukamukamaa

      Tutkinnon vastaanottaja on paljon vartija.
      Hän näkee vierestäsi enemmän kuin voi papereihin kirjoittaa. Punaisen valon ohittaminen on selkeä virhe, siinä ei ole nokan koputtamista. Nuo muut sitten niin voisiko olla näin että sinä et ehkä nähnyt kaikkea mutta inssi näki?
      Se on siitä hyvä homma tuo tutkintoajo että sen jälkeen voi sen tutvon kansa puhua asiasta mikä meni pieleen. Maksat tuosta kuitenkin jonkun verran, miksi et siis koko rahan edestä ota irti siitä mitä otettavissa on? Ai niin, iskä maksaa. Mitä välii.

    • JukkaT73

      Olisit opetellut opetusluvalla. Autokoulu opettaa miten sattuu ja vähän sinne päin. Opetusluvalla tehdään turvallisia kuljettajia liikenteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      43
      5329
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      413
      4613
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3849
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      164
      3170
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2526
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2098
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      2022
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1950
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1479
    Aihe