Jälkikatsastuksen jälkeinen ajoaika

Kappurainen

Katsastin autoni viimeisenä mahdollisena päivänä joka merkattu rekisteriotteeseen. Ei mennyt läpi ja sain 1kk jälkitarkastukseen. Huomenna olisi tuo jälkitarkastus ja viimeinen mahdollinen päivä tuosta hylky katsastuksesta. Saanko lisää ajoaikaa,jos ei mene auto läpi huomenna??

17

8040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TurunPiispa2

      Saat ajaa vielä yhden kuukauden. Toki viat pitää olla korjattuna.

    • Elsmo

      Jees,osa ei vain kerennyt tulla niin voin huolella ajella sitten vaihtamaan sitä ja silleen.

    • osahaku

      Neljällä kybällä ajoaikaa kuukausi, etteenpäin!

      • Ellsmo

        Rahaa on ku Roope ankalla. Mitä tää nelkyt kybää ny meinaa??


    • dgjvdogjdlk

      No, Tässä on vastaus. Jos autoa ei ajokieltoon määrätty niin saat käyttää autoa kaksi kuukautta viat korjattuna liikenteessä. Jälkitarkastus aika on yksi kuukausi, jonka jälkeen kuntotarkastus pitää tehdä uudelleen, päästömittaus voimassa 3kk jos olivat ok.
      Tietysti verojen pitää olla maksettu ja muutkin sen tyyppiset jutut kunnossa.

    • Ajotloppuusiihen

      Se ajoaika loppuu siihen. Sitten auton joutuu katsastamaan kokonaan uudelleen.

    • dgjvdogjdlk

      Tarkenus vastaukseen, eli saat ajaa jt ajan jälkeen vielä kuukauden viat korjattuna, mutta sen jälkeen katsastus tehdään kokonaan uudelleen.
      Sen jt:n jälkeisen kuukauden jälkeen tehdyistä katsastuksista ei saa ajoaikaa, vaan auto on käyttökiellossa.

    • pistenikkari

      Jos katsastit "viimeisenä mahdollisena päivänä joka on merkattu rekisteriotteeseen" ja auto ei mennyt läpi niin et olisi saanut ajaa kyseisellä autolla tuon päivän jälkeen. Ja tämä on totuus. PISTE.

      • Väärässä olet.


      • 41241221edd

        Pistenikkari ei ole väärässä vaan oikeassa. Määräaikaiskatsastukselle on aikaa neljä kuukautta. Luuletko todellakin, että saat vielä kuukauden lisää ajoaikaa kun viet auton katsastukseen niin sanotusti viimeisenä päivänä ja auto hylätään? Heh heh! Toivottavasti poliisisetä nappaa sut nopeasti kiinni jotta saat tuntuvan rangaistuksen.


      • folkkari

      • oletidiotti
        41241221edd kirjoitti:

        Pistenikkari ei ole väärässä vaan oikeassa. Määräaikaiskatsastukselle on aikaa neljä kuukautta. Luuletko todellakin, että saat vielä kuukauden lisää ajoaikaa kun viet auton katsastukseen niin sanotusti viimeisenä päivänä ja auto hylätään? Heh heh! Toivottavasti poliisisetä nappaa sut nopeasti kiinni jotta saat tuntuvan rangaistuksen.

        41241221edd on väärässä sekä pistenikkari.
        ap vei auton katsastukseen katsastusajan sisällä (viimeinen päivä on tietty myös katsastusaikaa). saa ajaa vielä 2kk siitä katsastuspäivästä, viat mahdollisimman nopeasti korjattuna. lopeta juntti valheellisen tiedon levittäminen ja perehdy ensiksi asiaan ennen kuin kusetat muita typeryydelläsi,


      • hauka.runkulla

        Idiootit! Esimerkki: jos määräaikaiskatsastus pitää suorittaa viimeistään tänään, eli 11.4 ja hylkäys tulee, niin autolla saa ajaa enää vain tämän päivän ajan. Ei siitä tule kuukautta tai kahta lisää ajoaikaa!!!

        Lopettakaa se sekopäinen haaveilu ja herätkää todellisuuteen.


      • 999666

        Onko bussissa aloittanut uuden kiistelykohteen?


      • oletidiootti
        hauka.runkulla kirjoitti:

        Idiootit! Esimerkki: jos määräaikaiskatsastus pitää suorittaa viimeistään tänään, eli 11.4 ja hylkäys tulee, niin autolla saa ajaa enää vain tämän päivän ajan. Ei siitä tule kuukautta tai kahta lisää ajoaikaa!!!

        Lopettakaa se sekopäinen haaveilu ja herätkää todellisuuteen.

        Tulee 2 kuukautta viat korjattuna. lue vaikka: https://www.a-katsastus.fi/infoa-autoilijalle/katsastuksen-pikaopas/milloin-katsastukseen

        "Henkilö- ja pakettiautot on katsastettava neljän kuukauden aikana, joka päättyy käyttöönottopäivää vastaavana päivänä. Jos ko. päivä osuu sunnuntaille, on maanantai viimeinen mahdollinen päivä katsastaa ajoneuvo."

        "Esim. Henkilöauton, jonka rekisteröintitodistuksessa on käyttöönottopäivämäärä 3.6.2008, katsastusaika on 3.2.2013–3.6.2013."

        Eli tuossa esimerkissäsi 11.4 on vielä katsastusaikaa ja jos silloin tulee hylky nii 2 kuukautta vielä ajoaikaa, viat korjattuna. Jälkitarkastusaikaa tietty se 1kk. hauka.runkulla taitaa olla pahemman luokan töhö, mitäpä jos menisit elämänkoululainen takas koulun penkille.


    • valtionukko

      Siinä faktaa teille Essonbaarin pojille:

      14 § (12.6.2003/545)
      Oikeus käyttää määräaikaiskatsastuksessa hylättyä ajoneuvoa

      1. Jos 3 ja 4 §:ssä tarkoitettuna katsastusaikana katsastukseen esitetty ajoneuvo hylätään määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoa määräämättä, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä enintään kahden kuukauden ajan määräaikaiskatsastuksessa hylkäämisestä, kuitenkin vähintään mainituissa pykälissä tarkoitetun katsastusajan loppuun asti. Ajoneuvossa todetut hylkäämisen aiheuttaneet viat ja puutteellisuudet on kuitenkin korjattava mahdollisimman pian. Jos ajoneuvoa ei edellä tarkoitettuna aikana hyväksytä jälkitarkastuksessa tai määräaikaiskatsastuksessa, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä vain sen kuljettamiseksi korjattuna sille varattuna aikana katsastukseen.

    • dgjvdogjdlk

      Vastaukseni kysymykseen ovat oiken taustana tieliikennelaki ja 18 vuotta katsastajan hommia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1819
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1278
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1100
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      966
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      78
      902
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      819
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe