Katsastin autoni viimeisenä mahdollisena päivänä joka merkattu rekisteriotteeseen. Ei mennyt läpi ja sain 1kk jälkitarkastukseen. Huomenna olisi tuo jälkitarkastus ja viimeinen mahdollinen päivä tuosta hylky katsastuksesta. Saanko lisää ajoaikaa,jos ei mene auto läpi huomenna??
Jälkikatsastuksen jälkeinen ajoaika
17
7641
Vastaukset
- TurunPiispa2
Saat ajaa vielä yhden kuukauden. Toki viat pitää olla korjattuna.
- Elsmo
Jees,osa ei vain kerennyt tulla niin voin huolella ajella sitten vaihtamaan sitä ja silleen.
- osahaku
Neljällä kybällä ajoaikaa kuukausi, etteenpäin!
- Ellsmo
Rahaa on ku Roope ankalla. Mitä tää nelkyt kybää ny meinaa??
- dgjvdogjdlk
No, Tässä on vastaus. Jos autoa ei ajokieltoon määrätty niin saat käyttää autoa kaksi kuukautta viat korjattuna liikenteessä. Jälkitarkastus aika on yksi kuukausi, jonka jälkeen kuntotarkastus pitää tehdä uudelleen, päästömittaus voimassa 3kk jos olivat ok.
Tietysti verojen pitää olla maksettu ja muutkin sen tyyppiset jutut kunnossa. - Ajotloppuusiihen
Se ajoaika loppuu siihen. Sitten auton joutuu katsastamaan kokonaan uudelleen.
- dgjvdogjdlk
Tarkenus vastaukseen, eli saat ajaa jt ajan jälkeen vielä kuukauden viat korjattuna, mutta sen jälkeen katsastus tehdään kokonaan uudelleen.
Sen jt:n jälkeisen kuukauden jälkeen tehdyistä katsastuksista ei saa ajoaikaa, vaan auto on käyttökiellossa. - pistenikkari
Jos katsastit "viimeisenä mahdollisena päivänä joka on merkattu rekisteriotteeseen" ja auto ei mennyt läpi niin et olisi saanut ajaa kyseisellä autolla tuon päivän jälkeen. Ja tämä on totuus. PISTE.
- 41241221edd
Pistenikkari ei ole väärässä vaan oikeassa. Määräaikaiskatsastukselle on aikaa neljä kuukautta. Luuletko todellakin, että saat vielä kuukauden lisää ajoaikaa kun viet auton katsastukseen niin sanotusti viimeisenä päivänä ja auto hylätään? Heh heh! Toivottavasti poliisisetä nappaa sut nopeasti kiinni jotta saat tuntuvan rangaistuksen.
- folkkari
pistenikkari on väärässä.
trafin sivulta lainattua: "Jos ajoneuvo varsinaisen katsastusajan jälkeen hylätään määräaikaiskatsastuksessa tai jälkitarkastuksessa, 2 kk:n aika lasketaan viimeisestä varsinaisena katsastusaikana tehdystä määräaikaiskatsastuksesta lähtien."
https://www.trafi.fi/tieliikenne/katsastus/maaraaikaiskatsastus#maaraajoin - oletidiotti
41241221edd kirjoitti:
Pistenikkari ei ole väärässä vaan oikeassa. Määräaikaiskatsastukselle on aikaa neljä kuukautta. Luuletko todellakin, että saat vielä kuukauden lisää ajoaikaa kun viet auton katsastukseen niin sanotusti viimeisenä päivänä ja auto hylätään? Heh heh! Toivottavasti poliisisetä nappaa sut nopeasti kiinni jotta saat tuntuvan rangaistuksen.
41241221edd on väärässä sekä pistenikkari.
ap vei auton katsastukseen katsastusajan sisällä (viimeinen päivä on tietty myös katsastusaikaa). saa ajaa vielä 2kk siitä katsastuspäivästä, viat mahdollisimman nopeasti korjattuna. lopeta juntti valheellisen tiedon levittäminen ja perehdy ensiksi asiaan ennen kuin kusetat muita typeryydelläsi, - hauka.runkulla
Idiootit! Esimerkki: jos määräaikaiskatsastus pitää suorittaa viimeistään tänään, eli 11.4 ja hylkäys tulee, niin autolla saa ajaa enää vain tämän päivän ajan. Ei siitä tule kuukautta tai kahta lisää ajoaikaa!!!
Lopettakaa se sekopäinen haaveilu ja herätkää todellisuuteen. - 999666
Onko bussissa aloittanut uuden kiistelykohteen?
- oletidiootti
hauka.runkulla kirjoitti:
Idiootit! Esimerkki: jos määräaikaiskatsastus pitää suorittaa viimeistään tänään, eli 11.4 ja hylkäys tulee, niin autolla saa ajaa enää vain tämän päivän ajan. Ei siitä tule kuukautta tai kahta lisää ajoaikaa!!!
Lopettakaa se sekopäinen haaveilu ja herätkää todellisuuteen.Tulee 2 kuukautta viat korjattuna. lue vaikka: https://www.a-katsastus.fi/infoa-autoilijalle/katsastuksen-pikaopas/milloin-katsastukseen
"Henkilö- ja pakettiautot on katsastettava neljän kuukauden aikana, joka päättyy käyttöönottopäivää vastaavana päivänä. Jos ko. päivä osuu sunnuntaille, on maanantai viimeinen mahdollinen päivä katsastaa ajoneuvo."
"Esim. Henkilöauton, jonka rekisteröintitodistuksessa on käyttöönottopäivämäärä 3.6.2008, katsastusaika on 3.2.2013–3.6.2013."
Eli tuossa esimerkissäsi 11.4 on vielä katsastusaikaa ja jos silloin tulee hylky nii 2 kuukautta vielä ajoaikaa, viat korjattuna. Jälkitarkastusaikaa tietty se 1kk. hauka.runkulla taitaa olla pahemman luokan töhö, mitäpä jos menisit elämänkoululainen takas koulun penkille.
- valtionukko
Siinä faktaa teille Essonbaarin pojille:
14 § (12.6.2003/545)
Oikeus käyttää määräaikaiskatsastuksessa hylättyä ajoneuvoa
1. Jos 3 ja 4 §:ssä tarkoitettuna katsastusaikana katsastukseen esitetty ajoneuvo hylätään määräaikaiskatsastuksessa ajokieltoa määräämättä, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä enintään kahden kuukauden ajan määräaikaiskatsastuksessa hylkäämisestä, kuitenkin vähintään mainituissa pykälissä tarkoitetun katsastusajan loppuun asti. Ajoneuvossa todetut hylkäämisen aiheuttaneet viat ja puutteellisuudet on kuitenkin korjattava mahdollisimman pian. Jos ajoneuvoa ei edellä tarkoitettuna aikana hyväksytä jälkitarkastuksessa tai määräaikaiskatsastuksessa, ajoneuvoa saa käyttää liikenteessä vain sen kuljettamiseksi korjattuna sille varattuna aikana katsastukseen. - dgjvdogjdlk
Vastaukseni kysymykseen ovat oiken taustana tieliikennelaki ja 18 vuotta katsastajan hommia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1103277GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431187- 831172
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531112Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351062- 60978
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27890- 67878
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872