Pitääkö Suomen elättää kiinalaisten pandoja?

Aika erikoista touhua, kun Kiinasta tuodaan Suomeen sukupuuttoon kuolemassa olevia pandoja.

Suomihan ei ole pandojen luonnollista asuinaluetta, eikä täällä kasva bambuakaan, joka on melkein ainut ravintoaine, joita nämä eläimet syövät.

Nyt pitää sitten tuottaa Kiinasta kallista bambuversoa suomalaiseen eläintarhaan. Kustannuksia tulee paljon, eikä sittenkään ole takeita, että ne eläimet täällä pysyisivät hengissä ja lisääntyisivät.

Oliko tuo pandojen tuominen Suomeen tärkein asia, josta Kiinan ja Suomen presidentit keskustelivat?
11140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Delfiinit vietiin ja pandoja tuodaan.Näin tavoitellaan monikulttuuria maahamme.
Koskahan keksivät tuoda kojoottilaumat Afrikasta.

Äänestä

Onhan Afrikasta tullut tänne sankoin joukoin halosen kutsuvieraita,
niiden elättäminen maksaa miljaardeja,
joten pientä on parin pandan elättäminen..

Äänestä

Pitäähän meidän elättää turhake halonenkin ja maksaa väärin laskettua eläkettä ja kalliita suihkarimatkoja ellä muori pääsee hakemaan lisää
potettiaalisia terroristeja.

Äänestä

Ei täällä kasva edes panda nallen ravintoa? Joutuuko nepalista lennättää rahti koneella?

Äänestä

Haloska maksatti penskansakin elatuksen veromaksajilla kun ei tiennyt kuka on sen isä.
Nyt kun hakoska on ökyrikas, voisi maksaa takaisin nekin elatusmaksut yhteiskunnalle!!

Äänestä
  • Kaikkien lasten elatusmaksut maksetaan veronmaksajien rahoista, sosiaaliviranomaiset yrittävät sitten periä näitä maksuja elatusvelvollisilta.

    Niinhän se on sinustakin maksettu elatusmaksua valtion rahoista.

    Äänestä

Kyllä isän on kuulunut maksaa elatusmaksut mitä kullekin on määrätty palkkatulojensa perusteella, tiedän kun itsekin jäin yksinhuoltajaksi 70-luvulla.
eri asia on kai nykyään kun työtävieroksuvat polkevat lapsia urakalla ilman omaa vastuuta elatuksesta, ja saavat joka penskasta jopa lisääntymisrahaa..vai miten sitä nyt nimitetään..

Äänestä

Ne elätetään ja vielä maksetaan Kiinalle, kun saadaan elättää niitä.
Jokin on pielessä.
Kaikilla vanhuksilla ei riitä rahat lääkkeisiin ja monilta puuttuu katto pään päältä.
Lupa käyttää järkeä.

Äänestä

Sauli Niinistö tarvitsee jo psykiatrista hoitoa

Ukko syrjään presidentin tehtävist ja jo tänään

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


merkinerkki kirjoitti:

Aika erikoista touhua, kun Kiinasta tuodaan Suomeen sukupuuttoon kuolemassa olevia pandoja.

Suomihan ei ole pandojen luonnollista asuinaluetta, eikä täällä kasva bambuakaan, joka on melkein ainut ravintoaine, joita nämä eläimet syövät.

Nyt pitää sitten tuottaa Kiinasta kallista bambuversoa suomalaiseen eläintarhaan. Kustannuksia tulee paljon, eikä sittenkään ole takeita, että ne eläimet täällä pysyisivät hengissä ja lisääntyisivät.

Oliko tuo pandojen tuominen Suomeen tärkein asia, josta Kiinan ja Suomen presidentit keskustelivat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu