On aina yhtä naurettavaa kuinka fundamentalistit haluavat tuoda Pohjois-Korean esille esimerkkinä ateismista vaikka se on tosiasiassa nimenomaan täydellinen esimerkki teokratiasta.
Siinä missä fundamentalistit täällä päässä maailmaa uskovat yliluonnolliseen mutta näkymättömään jumalaansa niin Pohjois-Koreassa he uskovat yliluonnollisiin tekoihin pystyvään Suuren Johtajaansa jonka asema on vain vahvempi kuin täkäläisten fundisten jumalalla on täällä. Se johtuu ensiksikin siitä että siellä heidän jumalansa on konkreettisesti näkyvä hahmo ja toiseksi siitä että Suureen Johtajaan uskomattomuudella on siellä kuolemanvakavat seuraukset.
Niin fundisteokratiasssa kuin Pohjois-Koreassa halutaan maalata itsestään kuva marttyyreina koko maailman edessä ja jolla sitten oikeutetaan armoton aseistautuminen. Ja jota sitten loppujen lopuksi käytetään kuitenkin oman kansan tiukassa lieassa pitämiseen. Sekä naapureille uhitteluun ja heidän helvettiin toivottamiseen.
Molemmissa yhteiskuntamalleissa on suvaitsevaisuus erilaisuutta kohtaan nollassa ja ihmisten ajattelukin halutaan pitää tiukassa kontrollissa. Jälkimmäinen saavutetaan alkuksi kattavalla naapurien kyttäysmentaliteetilla joka tulee uusien sukupolvien myötä helpommaksi kun ihmiset on saatu lapsesta saakka indoktrinoitua systeemin aivopesemiksi orjiksi.
Kumpikaan yhteismalli ei hyväksy minkäännäköisiä ihmisoikeuksia eikä ihmisillä ole muutenkaan mitään oikeuksia vaan he ovat täysin muutaman etuoikeutetun mielivallan armoilla. Teokratiassa alussa etuoikeutetun asemaan pääsevät uskonkiimaisimmat kun taas Pohjois-Koreassa alussa vallassa olivat fanaattisimmat vallankumoukseen osallistuneet. Mutta eipä aikaakaan kun tilanne muuttuu ja johtajuudesta tulee perinnöllinen perheessä kulkeva virka. Siinä ei ole demokratialla mitään tekemistä eikä edes ihmiskunnan yleisellä pyrkimyksellä saada johtajikseen jossei nyt ihan aina päteviä niin edes jotenkuten kelvollisesti sopivia johtajia.
Uskonkiima on nostanut ja pitää monia muidenkin maiden johtajia viroissaan. Fundispiirit nostivat Trumpin presidentiksi ja eipä aikaakaan kun valtion rahoja ja virkoja jaetaan jo Trumpin perheelle ja lähipiirille. Sama meno Venäjällä missä ortodoksikirkko on Putinin vahva tukija. Putin on tosin ollut virassaan jo niin pitkään ja varastanut niin paljon että häneen verrattuna Trump on kuin lähi-Siwaan yöllä kilikalikeikan tehnyt kaljavaras. Sekä tulosten että tyylin puolesta.
Turkissa, Puolassa ja Unkarissa meno on kääntymässä samaan suuntaan. Ja kaikissa näissä on takana uskonto ja uskovaiset. Islamistivaltioista nyt puhumattakaan.
Kun fundamentalistit puhuvat Pohjois-Koreasta heidän tulisi katsoa peiliin ja tajuta että uskonnollinen fundamentalismi on juurikin oikotie Pohjois-Korean kaltaiseen suljettuun, ihmiselämän arvoa nollassa pitävään yhteiskuntaan. Siinä ei hyvä tahto eivätkä kauniit aikomukset auta sillä historia on jo niin monta kertaa osoittanut kuinka siinä tulee käymään.
Voinpa sanoa kokemuksesta että uskonnollinen fundamentalismi on suoraan Saatanasta. On uskonto mikä hyvänsä.
Pohjois-Korea ja fundamentalistit
3
177
Vastaukset
- o.hermes
Pohjois-Korea ei välttämättä ole sulkeutunut maailmasta. Sitä on vain pidetty USA:n johdolla monenlaisessa saarrossa ja siihen suhtaudutaan kuten koulukiusaajat suhtautuvat uhriinsa. Juche-aate on eräänlainen uskonto.
Kuuba oli pitkään samassa asemassa.
Muutoin aloitus peilaa uskonnon roolia valtapoltiikassa siedettävän oikein. - Lukekaa.Raamattunne
Kristittyjen vertaaminen korealaisiin pakanoihin on kyllä pohjanoteeraus jopa ateistien laisilta pakanoilta.
Koko aloitus on täysin arvotonta roskaa.- Lukekaa.Raamattunne
Avauksen jälkeen siirrytään sitten tässä Raamatussa -Uuteen Testamenttiin joka on mielestäni: Alkua suurempaa valetta ja eksytystä.
Miten sotia ja PK:n kaltaista anarkiaa luovat uskonkirjat saavat olla? Pornoa ja insestiä täynnä ja Jopa se Jumala tekee syntiä (nai vaimoja, tappaa, valehtelee) rikkoo itse 10.stä käskystä 15.
Raamattu on kuin Cod, mutta huonomalla juonella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895