On aina yhtä naurettavaa kuinka fundamentalistit haluavat tuoda Pohjois-Korean esille esimerkkinä ateismista vaikka se on tosiasiassa nimenomaan täydellinen esimerkki teokratiasta.
Siinä missä fundamentalistit täällä päässä maailmaa uskovat yliluonnolliseen mutta näkymättömään jumalaansa niin Pohjois-Koreassa he uskovat yliluonnollisiin tekoihin pystyvään Suuren Johtajaansa jonka asema on vain vahvempi kuin täkäläisten fundisten jumalalla on täällä. Se johtuu ensiksikin siitä että siellä heidän jumalansa on konkreettisesti näkyvä hahmo ja toiseksi siitä että Suureen Johtajaan uskomattomuudella on siellä kuolemanvakavat seuraukset.
Niin fundisteokratiasssa kuin Pohjois-Koreassa halutaan maalata itsestään kuva marttyyreina koko maailman edessä ja jolla sitten oikeutetaan armoton aseistautuminen. Ja jota sitten loppujen lopuksi käytetään kuitenkin oman kansan tiukassa lieassa pitämiseen. Sekä naapureille uhitteluun ja heidän helvettiin toivottamiseen.
Molemmissa yhteiskuntamalleissa on suvaitsevaisuus erilaisuutta kohtaan nollassa ja ihmisten ajattelukin halutaan pitää tiukassa kontrollissa. Jälkimmäinen saavutetaan alkuksi kattavalla naapurien kyttäysmentaliteetilla joka tulee uusien sukupolvien myötä helpommaksi kun ihmiset on saatu lapsesta saakka indoktrinoitua systeemin aivopesemiksi orjiksi.
Kumpikaan yhteismalli ei hyväksy minkäännäköisiä ihmisoikeuksia eikä ihmisillä ole muutenkaan mitään oikeuksia vaan he ovat täysin muutaman etuoikeutetun mielivallan armoilla. Teokratiassa alussa etuoikeutetun asemaan pääsevät uskonkiimaisimmat kun taas Pohjois-Koreassa alussa vallassa olivat fanaattisimmat vallankumoukseen osallistuneet. Mutta eipä aikaakaan kun tilanne muuttuu ja johtajuudesta tulee perinnöllinen perheessä kulkeva virka. Siinä ei ole demokratialla mitään tekemistä eikä edes ihmiskunnan yleisellä pyrkimyksellä saada johtajikseen jossei nyt ihan aina päteviä niin edes jotenkuten kelvollisesti sopivia johtajia.
Uskonkiima on nostanut ja pitää monia muidenkin maiden johtajia viroissaan. Fundispiirit nostivat Trumpin presidentiksi ja eipä aikaakaan kun valtion rahoja ja virkoja jaetaan jo Trumpin perheelle ja lähipiirille. Sama meno Venäjällä missä ortodoksikirkko on Putinin vahva tukija. Putin on tosin ollut virassaan jo niin pitkään ja varastanut niin paljon että häneen verrattuna Trump on kuin lähi-Siwaan yöllä kilikalikeikan tehnyt kaljavaras. Sekä tulosten että tyylin puolesta.
Turkissa, Puolassa ja Unkarissa meno on kääntymässä samaan suuntaan. Ja kaikissa näissä on takana uskonto ja uskovaiset. Islamistivaltioista nyt puhumattakaan.
Kun fundamentalistit puhuvat Pohjois-Koreasta heidän tulisi katsoa peiliin ja tajuta että uskonnollinen fundamentalismi on juurikin oikotie Pohjois-Korean kaltaiseen suljettuun, ihmiselämän arvoa nollassa pitävään yhteiskuntaan. Siinä ei hyvä tahto eivätkä kauniit aikomukset auta sillä historia on jo niin monta kertaa osoittanut kuinka siinä tulee käymään.
Voinpa sanoa kokemuksesta että uskonnollinen fundamentalismi on suoraan Saatanasta. On uskonto mikä hyvänsä.
Pohjois-Korea ja fundamentalistit
3
163
Vastaukset
- o.hermes
Pohjois-Korea ei välttämättä ole sulkeutunut maailmasta. Sitä on vain pidetty USA:n johdolla monenlaisessa saarrossa ja siihen suhtaudutaan kuten koulukiusaajat suhtautuvat uhriinsa. Juche-aate on eräänlainen uskonto.
Kuuba oli pitkään samassa asemassa.
Muutoin aloitus peilaa uskonnon roolia valtapoltiikassa siedettävän oikein. - Lukekaa.Raamattunne
Kristittyjen vertaaminen korealaisiin pakanoihin on kyllä pohjanoteeraus jopa ateistien laisilta pakanoilta.
Koko aloitus on täysin arvotonta roskaa.- Lukekaa.Raamattunne
Avauksen jälkeen siirrytään sitten tässä Raamatussa -Uuteen Testamenttiin joka on mielestäni: Alkua suurempaa valetta ja eksytystä.
Miten sotia ja PK:n kaltaista anarkiaa luovat uskonkirjat saavat olla? Pornoa ja insestiä täynnä ja Jopa se Jumala tekee syntiä (nai vaimoja, tappaa, valehtelee) rikkoo itse 10.stä käskystä 15.
Raamattu on kuin Cod, mutta huonomalla juonella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5328970Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616180Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3755230Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664749Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004371Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921896
- 1041412
- 47979