Onko Pyhänhengen miekka sama, kuin raamatunsana?
Ajatuksianne asiasta
kunhankyselenNäitä
682
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
" ja ottakaa vastaan pelastuksen kypäri ja Hengen miekka, joka on Jumalan sana". (Ef.6:17) Eli vastaus on: kyllä.
Siksi Pyhä Henki ei ole koskaan ristiriidassa Raamatun kanssa. Monesti Hengen ilmoitukseksi väitetty ei siis ole Pyhästä Hengestä.
Voiko raamatun, Jumalansanaa käyttää vääärin?
Kokeilin tuossa lyödä kauralyhdettä raamatulla - tulosta ei syntynyt. Melko tylsä miekka, mutta sopii tietysti tylsämielisten tavattavaksi.
Jaa vai niin! Sua saisi lyödä raamatulla päähän. Voisit mennä tainnoksiin ja hyvässä lykyssä tajuttomuus tilassasi joutua erämaa vaellukselle kurkku kuivana. Kyllä alkaisi rukous maistumaan. No hyi minua!! Ei saa toivoa tuollaista toiselle. Kyllä pitää ainakin vesileili antaa mukaan.
Tyypillinen kristillisen lähimmäisenrakkauden osoitus: raamatulla lyödään.
Aavikoista on sen verran omakohtaista kokemusta, että ne eivät jännitä ollenkaan. Uskonharhaisten älylliset aavikot sensijaan aiheuttavat yhteiskunnallista epävarmuutta, kuten jumalharhaisten teot ja puheet aina.
Hehe heh, kyllä toisinaan :D Oikeastaan aloitukseni koskee juuri tuota.
Mutta todellakin uskonharhaiset aiheuttavat enemmän haittaa, kuin hyötyä. Se on sielunvihollisen tarkoitus. Totuudessa pysyvät tekevät hyvää hedelmää.
Joo vaa eikait se auta, aika vähän tiedän noista ja ymmärrän. En ole sillee viisas, muutoin kuin hyvä laittamaan ruokaa ja leipomaan :D Pysyttelen siinä.