Seurakuntamme hankki uuden kokouskiinteistön, joka remontointiin hienoksi ihan käyttökelpoiseksi tilaksi. Nyt on kuitenkin alkanut kuulua huhuja riitaisuuksista ja samalla taloustilanne on merkittävästi huonontunut. Ainakin näin kokouksissa ilmoitetaan. Ennen uhritulot ja menot ilmoitettiin kuukausi tiedotteissa. Mutta ei enää nykyisin.Onko mahdollista, että riviseurakuntalaisilta yritetään salata jotain? Entä olisiko uuden seurakunnan perustaminen mahdollista ilman palkattuja pappeja samoissa tiloissa?
Voiko seurakunta tehdä konkurssin?
14
399
Vastaukset
- jari-pekka--65
Ei seurakunta voi tehdä konkurssia. Ei seurakunta ole paikka x jossakin. Kiinteistö, rukoushuone tai kirkko ym, jota pyöritetään yrityksen tavoin. Seurakunta ei ole mitään materiaa. Ei mikään paikka, vaan yhteisö.
Seurakunta on Kristuksen ruumis, eli kaikki Jeesuksen omat. - Uhraaja
Seurakunnan talous voi joutua hunningolle vastuuttomien uskovaisten vuoksi.
Uhraa sinä säännöllisesti Jumalan työhön. - Tunnustautunut
Oman seurakuntasi toimintaa kun tuet kymmenyksilläsi, olet mukana sen tuomasta siunauksesta, johon "tunnustaudut".
2 Kor. 9:13.- ei.tarvitse.maksaa
Kymmenykset ei todellakaan kuulu uuden liiton seurakunnalle.
Uhraaminen on toivottavaa, mutta vetoaminen siihen, että tulisi maksaa kymmenyksiä, on väärä oppi.
- Remonttia
Jos kokouskiinteistöä ei pystytä maksamaan lainoittajille,niin silloin kiinteistö myydään pakkohuutokaupalla.
- Hyväpuujahedelmä
Seurakunta voi joutua taloudellisiin ongelmiin , myös vastuuttomien seurakunnan vanhimpien takia.
- Näin.on.oikein
Seurakunnan johtohenkilöt menkööt ansiotyöhön ja alkakoot uhrata kymmenykset.
- näinoikein
kateus on saatanalta.
- Asko.Aidantakaa
"Voiko seurakunta tehdä konkurssin?"
Miten konkurssiin mennään ? Yrityksen tai yhteisön varat ja velat ovat erisuuruiset. Siis pesästä ei löydy reaalisoitavaa omaisuutta sen jälkeensä jättäneen velan katteeksi.
Miten sellainen jonka omaisuus on maa kiinteistö ja osakeyhtiöissä voisi yhtäkkiä olla varaton ?
Kun siihen lisätään yhteiskunnan verotuksella kerätty tukipotti on yhtälö jokseenkin mahdoton.
Jos seurakuntasi talous sinua kiinnostaa kysy sitä seurakuntasi hallintoon kuuluvilta. Oletan että osin remonttirahat ovat peräisin kirkon keskusrahastosta ja myös valtio on kantanut apujansa tuohon remonttiin.- capiche
Mistä lähtien valtio on antanut apua vapaiden suuntien seurakuntien kokoustilojen remonttiin? Nehän toimivat vapaaehtoisten lahjoitusten varassa. Seurakuntalaisella on tietenkin oikeus saada taloustilanteesta tietoja. Pyydä tarkempi selvitys taloudesta esim. seurakunnan kokoukseen tai muuta kautta.
Mikään seurakunta ei toimi ilman toiminnasta vastaavaa pastoria, ja hänelle täytyy tietenkin maksaa palkkaa. Pastorin työ ei ole vain sunnuntaisin saarnaamista, vaan siihen liittyy myös organisaatio- ja talousvastuu. Ei sellaista pysty hoitamaan harrastuspohjalta päivätyön ohessa.
- nyt.totta
Uskovien rahat kuuluu pastoreille
- 678268
Seurakunta ei voi tehdä konkurssia. Ei myöskään kunta tai valtio. Ne eivät vain ole konkurssikelpoisia, ks. konkurssilaki 3 § 2 mom.
- Herättelevä
No ne kaikki eri nimiset eri puolue / lahkohenkiset ns. "seurakunnat" on tehneet jo hengellisen konkurssin, ja näin tehneet sen muunkin konkurssin mahdolliseksi.
Alkuseurakunta kokoontui mm kodeissa. Itse kävin yhdessä vaiheessa kotikokouksissa - nyt asun eri paikkakunnalla eikä Herra ole johdattanut kotikokouksiin. Ei kokoontumispaikalla ole merkitystä vaan sillä mikä on kokouksen sisältö. Kirjastoissa on ryhmätyötiloja joita voi käsittääkseni kirjastokortilla varata kokouksiin. Joskus olin laavukokouksessa. Herra johdattaa kyllä ja antaa viisautta jos ei ole rahaa esim vuokrata kokoontumistiloja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393306Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402287Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1132206Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1422080Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472021Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121436Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville241314- 1281022
Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014