Minä en HALUA tehdä töitä

Kun työttömiä on muutenkin, miksi MINUN kuitenkin pitäisi opiskella ja mennä töihin?
Mikään ei voisi kiinnostaa vähemmän kuin työn teko.
Haluan vaan hengailla kavereiden kanssa, joskus ottaa viinaa ja joskus pössytellä vähän ruohoakin. Haluan matkustella ja nähdä maailmaa, lojua aurinkoisilla rannoilla ja kruisailla isolla autolla biitseillä ja syödä hyvää ruokaa aina kun tulee nälkä. Ja tottakai, hyvää lääkärinhoitoa minun tulee saada jos satun kolhimaan itseäni tai muuten sairastun.
Tämän takia äänestän vasemmistoa, koska se on ainoa puolue joka voi mahdollistaa tämän.
12172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos otat töitä niin viet leivän jonkun toisen suusta.

Äänestä
  • Ja se ei kestä työttömyyttä vaan ajaa auton päin rekkaa.

    Äänestä

Kerroit juuri eräästä soinilaisesta, joka lähti oman käden kautta.

"Haluan matkustella ja nähdä maailmaa, lojua aurinkoisilla rannoilla ja kruisailla isolla autolla biitseillä ja syödä hyvää ruokaa aina kun tulee nälkä. Ja tottakai, hyvää lääkärinhoitoa minun tulee saada jos satun kolhimaan itseäni tai muuten sairastun."

Äänestä
  • Soinilaisesta tuli siis vasuri?

    Äänestä

  • Mene hoitoon kahjo

    Äänestä

"Haluan matkustella ja nähdä maailmaa, lojua aurinkoisilla rannoilla ja kruisailla isolla autolla biitseillä ja syödä hyvää ruokaa aina kun tulee nälkä."

Minä teenkin niin, mutta sinulla se taitaa jäädä haaveeksi. Minä olen tehnyt työtä hyvässä ammatissa, jopa sellaisessa, jossa tein juuri sellaisia asioita, joita olin halunnutkin tehdä. Se oli kivaa, mutta nyt olen eläkkeellä, hyvällä sellaisella. Juuri tulin Suomeen hoitelemaan muutaman asian Mijasin kylästä Espanjasta, jossa vietin talven, kohta lähden takaisin ja sitten tulen taas Suomeen joskus juhannuksen tietämissä. Ajattelimme vähän purjehtia ja varmaan Ivalossa tulee käytyä sukulaisissa.

Äänestä
  • Mä kun katon sun tietoja niin olet yksinelävä köyhä eläkeläinen oulusta?!

    Äänestä

Avaajalla on mielestäni väärä asenne, työnteko on mukavaa kun sitä tekee omaksi hyödyksi. Suosittelen muuttamaan korpeen ja opetella taitoja millä selviät, toki soskusta itsekkin rahaa saan, mutta perunaa, sieniä, sipulia, marjoja saan luonnosta. Jauhot ei paljoa maksa ja makaroonia nappaan leipäjonosta kyllä ihminen pärjää ilman tätä "normaalia" elämän rytmiä: Tee 8h töitä 5 kertaa viikossa ja kuole eläkepäivillä. Niin ja viinan polttolaitteet on kans hyvät :)

Äänestä

Vasemmisto ei sinua auta millään tavalla noissa unelmissasi.. senhän tiedät itsekin mutta provonhan heitikin.
Taidatkin olla vain vasemmiston mainosluuseri täällä. Tai enemmänkin ehkä vain se provoilija kun sen itsekin tiedät että matkustelu on kallista ja jos et töitä tee et noita muitakaan juttuja tee jos et tienaa omalla työllä. Et ole perinytkään rikkauksia. Ettei nyt totuus unohtuisi........

Äänestä

Töitä voi tehdä, mutta vain silloin kun siitä hyötyy vain itse. Kapitalistien elättämiseen en suostu.

Äänestä
  • aamen.
    kunnalle ja valtiolle voi nippa nappa töitä tehdä (mutta byrokraatit loisii).

    Äänestä

Ääneni auttoi vasureita ja voin jatkaa hengailuani. Suomen talousasiat eivät vittu kiinnosta pätkääkään, kunhan elättävät minut. Enhän ole valinnut syntymämaatani, vai olenko muka?
Eka asia jonka vasurit voisivat muuttaa on se, että sossu maksaisi iPadiini uuden akun. Kun sossu kerran itse haluaa kaiken tapahtuvan netissä niin maksaisi kulut myös. Perkeleellistä riistoa kun pitää itse hankkia välineet.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tavoitteeni kirjoitti:

Kun työttömiä on muutenkin, miksi MINUN kuitenkin pitäisi opiskella ja mennä töihin?
Mikään ei voisi kiinnostaa vähemmän kuin työn teko.
Haluan vaan hengailla kavereiden kanssa, joskus ottaa viinaa ja joskus pössytellä vähän ruohoakin. Haluan matkustella ja nähdä maailmaa, lojua aurinkoisilla rannoilla ja kruisailla isolla autolla biitseillä ja syödä hyvää ruokaa aina kun tulee nälkä. Ja tottakai, hyvää lääkärinhoitoa minun tulee saada jos satun kolhimaan itseäni tai muuten sairastun.
Tämän takia äänestän vasemmistoa, koska se on ainoa puolue joka voi mahdollistaa tämän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu