Poliiseilla on nyt uusi poliisiauto

8515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Täällä noita uusia poliisiautoja on näkynyt jo vuodesta 2015. Ihan ekan toki näin jo 2014, mutta se oli esittelyauto, jota ei vielä ollut valjastettu tositoimiin.
Kuitenkin suurin osa Helsingin poliisiautoista on vielä vanhoissa väreissä.
Sitä mukaan, kun kalustoa uusitaan, uudenväriset poliisiautot lisääntyvät.
Poliisi suosii yhä VAG-autoja, uudet poliisiautot ovat joko volkkareita, tai skodia. Vain yhden fordin olen nähnyt. Uudet maijat taas ovat volkkareita niin kuin ne ovat olleet aina.

Äänestä

Miksi pitää olla ruotsin väreissä.?

Äänestä
  • Ei muuten ole Ruotsin väreissä. Täytyy olla aikamoisen värisokea, jos sekoittaa ruotsin poliisiautoon. Ruotsin poliisiautot olivat valkoisia vaaleansinisillä teippauksilla (Suomenlipun värit), kunnes ottivat keltaisen huomiovärin.
    Suomalaiset poliisiautot taas ovat valkoisia autoja hyvin tummansinisillä (indigon sininen) teippauksilla. Uusissa autoissa oleva huomioväri on vihreää, ei keltaista. Jos näette sen keltaisena, kehoitan lämpimästi hakeutumaan lääkärin vastaanotolle.

    Äänestä

  • Ruotsin värit on sininen ja keltainen... ja oikesti tuo autossa on vihereänkeltaista, eli ihan tarpeeksi muistuttaa ruotsin värejä... eli aivan pa*ka!

    Äänestä

  • VihreätRulaa kirjoitti:

    Ei muuten ole Ruotsin väreissä. Täytyy olla aikamoisen värisokea, jos sekoittaa ruotsin poliisiautoon. Ruotsin poliisiautot olivat valkoisia vaaleansinisillä teippauksilla (Suomenlipun värit), kunnes ottivat keltaisen huomiovärin.
    Suomalaiset poliisiautot taas ovat valkoisia autoja hyvin tummansinisillä (indigon sininen) teippauksilla. Uusissa autoissa oleva huomioväri on vihreää, ei keltaista. Jos näette sen keltaisena, kehoitan lämpimästi hakeutumaan lääkärin vastaanotolle.

    kyllä tuota väriä voi hyvällä omallatunnolla sanoa keltaiseksi, vaikka se vähän vihertääkin.
    .........Ainakin aloituksessa olleista kuvista katsottuna tällä näytöllä.

    Äänestä

ruotsista otetaan aina mallia ja oppia,ei osata omaa päätä käyttää

Äänestä

Liikenne ministeriö taas asialla, rahat puljataan kansalaisilta, pari uutta tolppaa niin saadaan autoihin uudet värit.

Äänestä

Pääsiäiseksi on lisätty 100 kameraa,autoilijat maksaa nuo kamerat,sakko ylinopeudesta on 150-250€ kpl naaman mukaan.
Jos naama on norsun v...lla se on 250€ enkä tarkoita kuskin naamaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


89y8ouyhiophphh kirjoitti:

Olen nähnyt samanlaisen poliisiauton liikkuvan Ylivieska-Alavieska-Kalajoen välillä.

http://kkmq714ij6qr9flq2ye80mt5.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2016/05/M6A9952-640x360.jpg

http://kkmq714ij6qr9flq2ye80mt5.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2016/05/M6A9958-640x360.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu