Kommunismi syntyi seksin takia

vapaustaistelu

Historiassa tarkoin varjeltu salaisuus on, että kommunismi syntyi pitkälti halusta päästä vapaasti ylhäisön tyttöjen ja poikien pöksyihin.

Luokkaerot keisarillisella Venäjällä synnyttivät monenlaista puutetta, joten Venäjän kansa keksi kommunismin päästäkseen naimaan estotta kaikkea liikkuvaa.

9

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avaus-on-totta

      PItää pitkälti paikkansa, vaikka muitakin syitä jossain määrin oli.

      Neuvostoliiton ensimmäisinä vuosina avioliittoinstituutio kumottiin "porvarillisena vanhanaikasuutena" ja seurauksena oli seksuaalinen vapautuminen nuorison piirissä. Silloisena aikana ei kuitenkaan vielä ollut tehokasta ehkäisyä käytettävissä, joten seuraukset yllättivät neuvostoihmiset. Lyhyessä ajassa, sotaolojen vielä avittamana, syntyi melkoinen yksinhuoltajaäitien joukko, samaten kuin aborttien määrä kasvoi huomattavasti, josta seurasi myös terveydellisiä ongelmia.

      Tämä lienee ollut yksi syy "vanhoillisemman" siiven, johon kuului myös Stalin, nousemiseen puolueen ohjaksiin. Avioliittoinstituutio palautettiin ja osittain jopa ankarampana kuin se oli ollut tsaarien aikana.

    • MyEdith

      You know...

      Perhe on pahin -sarjan Archie Bunker meni vielä pitemmälle havainnoissaan. Archie oli osallistunut republikaanien puoluekokoukseenkin. Archie tiesi: ryhmäseksi on kommunismia!

    • vuosisadanmatkustaja

      Tsaarin vastaisissa mielenosoituksissa vaadittiin "конституции" eli perustuslakia kansalle. Tosin osa mielenosoittajista luuli, että "konstitutsija" tarkoitti tsaaritarta.

      • belyenotshi

        Jenkkiläinen homopari meni 1980-luvulla Leningradissa kysymään itselleen "suojaa" informaatiopisteestä. Virkailija luuli heidän tarkoittavan poliittista turvapaikkaa, vaikka tarkoittivat homoille valmistettuja kondomeja.


      • igorin.sävellys

        Mitä ihmettä ovat homoille valmistetut kondomit? Ja mistä lähtien joku on hakenut turvapaikkaa Venäjältä?

        Vitsi ontuu siihen malliin, että lienee venäläistä perua.


    • Kommunismi-syntyi

      kateudesta. Tulos oli sen mukainen.

      Suomesta se on hävinnyt pois lukien muutama tämän palstan kirjoittaja.

    • Interkom

      Stalin ei ollut kiinnostunut siitä, haän toteutti Leninin tahtoa tuhota luokkavihollinen, mutta innostui sitten tuhoamaan omatkin. Lopputulos oli komea, jos vertaa siihen tsaarin agraarivaltioon.

    • Ierika

      Ainakin ne nussivat koko maan tärviölle.. eikä muutosta vielä näy

    • Eppäilen tuota. Halu päästä pukille on tervettä - kommunismi ei

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      42
      5702
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      44
      5233
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3668
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3623
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3096
    6. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      88
      3063
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      51
      2793
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2673
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      50
      2306
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1794
    Aihe