Mitä itse käytätte kun eri mieltä oleva henkilö täytyy pelata keskustelusta ulos?
A) natsikortti, klassinen jo vuosikymmeniä käytössä ollut edelleen tehokas kortti
B) venäjäkortti, ts. kutsutaan henkilöä venäjätrolliksi
C) suvakkikortti, suvakki- alkuliite ja loppuosa vapaa esim. suvakkipelle jne.
D) vihervasuri, suosittu erityisesti poliittisessa keskustelussa
E) joku muu, mikä?
Ottakaa kantaa :D
Mikä on suosituin kortti?
6
208
Vastaukset
- Hipstrrr
e) hipsterikortti - näyttäs olevan melko yleinen joillakin keskustelupalstoilla. Tällä piikitellään mm. henkilöitä, joilla niin sanotusti on "varaa" pyrkiä kuluttamaan eettisesti ja "tiedostavasti" (mm. reilun kaupan tuotteet, ekoilu ja luomu, kasvisruoka). Nyansseiltaan hieman erilainen kuin esim. vihervasurikortti, sillä nämä hipstereiksi leimatut eivät useinkaan ole ihan persaukisia. :D Hipsterin leiman saa herkästi myös, jos asuu pääkaupunkiseudulla ja uskaltautuu sanomaan jonkin mielipiteen asiasta, joka on henkilökohtaisen elämänpiirin ulkopuolella.
- ÄäriIsänmaallinen
Minä en pelaa ketään pois. Uskon sananvapauteen.
Jopa suvakki saa puolestani ilmaista kantansa, kunhan sitten ajallaan tukkii suunsa ja sallii saman sananvapauden myös toiselle osapuolelle.
Tällainen luottamus tosin selvästikin on osoittautunut pelkäksi unelmaksi. Suvakki ei salli sananvapautta. Onhan tämä nähty esim. Rajat kiinni- ja Suomi Ensin- mielenosoituksissa. Suvakeilla on hirveä hätä, ettei vain totuus lopulta voittaisi.
Venäjällähän se voitti kun kommunistinen Neuvostoliitto kaatui. Suvakki-Suomi on tänäpäivänä uudenlainen, pahansuopa versionsa NL:sta. Jopa venäläisillä kommunisteilla on korkeampi moraali kuin suomalaisilla maanpetturikommareilla. He eivät viime sotiemme aikana kelvanneet edes ryssille. Venäläiset sanoivat suomalaisille kommareille: "Petitte omanne, petätte meidätkin", laittoivat riviin kuopan reunalle ja antoivat maanpettureille sen kunnian jonka jokainen isänmaallinen ihminen antaa, myös venäläinen: ampuivat vihollisen kansanpetturit siihen paikkaan. Tekivät siinä myös Suomelle eräänlaisen palveluksensa.
Venäläiset kommunistitkin olivat / ovat uskollisia omalle maalleen ja kansalleen, sekä näin ollen kunnioittavat samaa hyvettä myös "vihollisissaan". Maanpetos on sivistysmaissa rikos.
. - Hipstrr-namifetsi
E) feministikortti. Oletko nainen? Entä uskallatko ottaa kantaa esim. sukupuoleesi kohdistuvaan vähättelyyn, yleistämiseen tai muuten vain alentuvaan/itseäsi ärsyttävään asenteeseen? Mikäli vastasit molempiin kyllä, olet oikeutettu feministikorttiin! Ei tarvitse kiittää, sillä kyllähän kaikki tietävät, että naiset haluavat synnyttää ja tulla äidiksi, että naisen tulee näyttää Naiselta, että naiset eivät tunteellisuutensa vuoksi kykene rationaalisiin päätöksiin, että naiset eivät kuulu armeijaan ja että mikä tahansa em.kohdan kyseenalaistava puhe on automaattisesti feminismiä sanan kaikissa sille keksityissä negatiivisissa merkityksissä.
Ei tule uhmata luonnollista maailmanjärjestystä. - Mediakortti
Henkilö on silloin vihervasemmistofeministisuvakki, joka eliminoimaan keskustelusta tai joka edustaa mediaa kuten HS, jonka päätoimittaja oli nainen, joka vastasi juuri tätä sanahirviötä. Hesari kirjoitti vain Ilosanomia lukijoilleen esim. pakolaisista ja heidän hyysäreistään tai suurmoskeijasta.
- Odvar.Olankohautus
" Mikä on suosituin kortti?"
Noilla korteilla on eräs hausta ominaisuus, ne happanevat ja kuluvat liikakäytöstä. Korttipelurin uskottavuudelle käy kuten V-liitolle. Vain 14-25 vuotiaat someineen ovat sen takana oletettavasti monikaan ei ole kuitenkaan jäsen. Sama koskee muutakin sanallista viestintää. Kun huudetaan huvin vuoksi "susi tulee" joka käänteessä se varoituksellinen teho on huvennut 0 lla tasoon ! "Tehoava propaganda perustuu yllätyksellisyyteen ja se on valeen tapaan uskottavin kun se on tarpeeksi suuri". Tuon vapaasti mukaellun määritteen on joku suomentanut Joseph Göbbelsin päiväkirjoista. Hän tuki voimakkaasti UFA elokuvia sanoen elävän kuvan olleen tehokkain propagandaväline. Sen näkee joka on katsellut sakaslaisia filmejä noilta ajoilta. Siinä jää kortit tyhjiksi !! Toinen asia miksi keskustella toivottomien kanssa ?? Tyhjä kolina syntyy tunnyreitä siirreltäessä !! - nimmmmerkk
Rasisti kortti se kumoaa kaikki muut kortit.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011600- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59990Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49745The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54692En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40686