Hyvästä Jumalan palveluksesta tänään. Katsottavissa Yle areenasta.
Kiitos ylelle
olenotettu
23202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Onko YLE alkanut järjestämään jumalanpalveluksia????
Kirkolla ei sitten jääkään muuta tekemistä enää kuin homottaminen.
Se oli baptistien palvelus. Sieltä jostain syystä tulee nykyään vain nojatuolipalvelus evlistä toisinaan (näitähän ei tule joka sunnuntai) tai sitten juuri jostain vapaista suunnista, silloin kun tulee. Tv:n on oikeastaan evl jättänyt kokonaan jostain syystä.
Evl tulee säännöllisesti klo 10 radiosta Yle1, mutta siinäkin saattaa olla jokin vaihtoehtomessu, eli rockia, jazzia, lastenmessu jne. Toisinaan tulee klassisen kaavan mukainen. Niistä jotkut ovat hyviä ja jotkut huonoja, taso vaihtelee.
Sitä ihmettelen mistä vanhempi väki, joka ei pääse mihinkään, kuuntelee näitä.
Tämä on kyllä aihe, josta pitäisi räyhätä enemmän. Verovaroin pyörivältä Yleltä pitää poistaa velvoite lähettää uskonnollisia ohjelmia ja nämä hihhulimummot voivat katsoa huuhaaohjelmia näiltä uskiksien omilta kanavilta tai ev.-lut. voi ostaa ohjelmapaikan mainosrahoitteisilta kanavilta, mutta verovaroin toimivalla kanavalla ei saa eikä voi olla mitään velvoitetta näyttää uskonnollisia ohjelmia.
Jos oli baptistien palvelus niin varmaan olikin hyvä!
Kuuntelin itse Yleradio 1:n. Olinkin unohtanut jo, miksi en katsonut tv:tä, mutta juuri siksi että siellä oli baptistien. Kai meistä on ajateltu tehdä kaikista vapaita suuntia. Heh. No ei ole väliksi, koska läppärini on sen verran huonossa kunnossa, että vain vilkaisin, mitä on tulossa näin pääsiäisen aikaan, ei tällä itse asiassa enää voi katsoa yleareenaa.
Se on hyvä että kännykässä on radio.
En minä koskaan noita evl:n nojatuolipalveluksiakaan katso. Olen siirtynyt täysin radioon. Olen tällainen toivoton radikaali, kuulun näihin harvinaisuuksiin, jotka tykkäävät ihan klassisesta palveluksesta, kaavan mukaan. Nämä nykyajan hömpötykset ja viihteelliset palvelukset ovat rasittavia. Ja jos radiossa on vaihtoehtomessu, niin siihen jää. Jos perään sattuu tulemaan ortodoksien palvelus (katolilaisia tulee tosi harvoin), kuuntelen sitä sitten. Näissä on sellainen kunnioittava tyyli, missä ymmärretään että Jumala on pyhä eikä joku rimputusten arvoinen.
Erityisesti jos ehtoollisella soitetaan jokin rämpytys, koen sen sitten jo ihan jumalanpilkkana.
Ei ole kyllä mikään Ylen tehtävä esittää kirkon propagandaa telkkarista. Yhdenvertaisuuden nimissä pitäisi Repelläkin olla Ylen kanavilla jokaviikkoinen räyhämessu.
Mitä sinä Räyhis siinä taas oikein mussutat? Kaikkihan tietävät, että sinä olet Räyhis etkä kukaan muu ja, että kukaan muu ei ole Räyhis kuin sinä. Miksi et käytä nimimerkkiäsi usko.vainen?
Miksi syytät ja valehtelet, Räyhis?!
Kuuleppas nyt vainoharhainen nulikka. Meitä räyhiksiä on muitakin, kuin vain repe ja usko.vainen. Minä räyhään lukemattomilla rekisteröimättömillä nimimerkeillä enkä tule koskaan rekisteröimään yhtäkään nikkiä vaikka aseella uhkaisit. Tuliko selväksi, räyhis?
Jos rekatun nikin kirjoitus ei sinua miellytä se ei ole räyhäämistä. Kai sentään sen ymmärrät, Räyhis?
Repe ei ole räyhis mutta sinä kyllä. Lisäksi olet ns. oikeauskoinen usko.vainen.
Minä en tule uskomaan koskaan jumalaan, en vaikka aseella uhkaisit.
Onko joku pakottanut, Räyhis?!
Miksi et käytä nimimerkkiäsi usko.vainen/Daavidintähti, Räyhis?
Valehtelet sekä usko.vainen että muissakin rooleissasi. Vihasi homoja kohtaan on sairasta.
Miksi muuten puollat usko.vaista jos olet ateisti etkä hyväksy uskovaisuutta? Siksi että olet sama henkilö.
Miksi muuten puollat repeä? Siksi että olet sama henkilö.
Repe pitää puolensa ihan itse. Sinä töhrit kaiken.
Olet siis repe, Räyhis
Olet pakkomielteinen kuten Tukholman terroristi joten puhu asiasta jollekin.
Kunnyt on osittain YLE:stä puhe, niin kiitokset YLE:lle että Stiller vetää Pressiklubia. Se on jo Stillerin ohella brandi.