että hän pitää suuressa arvossa Jeesuksen sovitusverta, jonka ansiosta meillä on mahdollisuus pelastua iankaikkiseen elämään!
Kiitos Devoitille,
Jeesusarmahtaa
78556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 78
Vanhimmat
Sillä laki on Moseksen kautta annettu: armo ja totuus on Jesuksen Kristuksen kautta tullut.
Miksi ei pitäisi, kun saatana on sen vanhoillislestadiolaisille uskoksi antanut.
Halvensit ja häpäisit juuri Jeesuksen sovitustyön Teuvo!
Nytpä se selvisi kuka tätä "Jeesus.armahtaa" tivolia pyörittää)
No kerropa sitten!
Ehdotan, ettet ainakaan hae etsivän hommia. Jokin muu homma sopii sinulle paremmin.
Hänellä on myös Teuvon tietäjähenki, henki joka ei tiedä mitään.
Raukkamaisuuttasi itkit kiusallisen viestin pois.
Melkoinen risumies kun neljä kommenttia oli niin ala-arvoisia että piti poistaa.
Ehdotan hänelle pääosaa elokuvassa: Miksi pelkään?
Ottakaat teillenne nämät sanat, ja kääntykäät Herran tykö, ja sanokaat hänelle: anna meille kaikki synnit anteeksi, ja tee meille hyvin, niin me uhraamme sinulle meidän huultemme mullit.
Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan.
Ja Sana tuli lihaksi ja asui meidän keskellämme, ja me katselimme hänen kirkkauttansa, senkaltaista kirkkautta, kuin ainokaisella Pojalla on Isältä; ja hän oli täynnä armoa ja totuutta.
Ja Abram uskoi Herraan, ja Herra luki sen hänelle vanhurskaudeksi.
Anteeksi mutta....
Kun Jeesus opettaa omia, opetuslapsiaan, niin Jeesus käyttää vertauksia jota te aivopestyt uskovaiset ette ymmärrä vaikka totuus on teidänkin raamatussa:
Miksi ette sen vertaa alistus noudattamaan Jeesuksen evankeliumin oppia, että lukisitte edes tämän tämän tiedon?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
15:15 Niin Pietari vastasi ja sanoi hänelle: "Selitä meille tämä vertaus."
Ja voitte olla varmoja, että Jeesuksen antama vastaus on edelleen sama:
15:16 Mutta Jeesus sanoi: "Vieläkö tekin olette ymmärtämättömiä?
15:17 Ettekö käsitä, että kaikki, mikä käy suusta sisään, menee vatsaan ja ulostuu?
Siis ehtoollisella ette Jeesuksen verestä nauti, vaan Jeesusta pilkaten teette Jeesuksen kusta ja paskaa!
Jopa teidän; kristittyjen pakanoiden kouluttaja tiesi totuuden :
1. Kor. 11:28–29
Jokaisen on tutkittava itseään, ennen kuin syö tätä leipää ja juo tästä maljasta. Se, joka syö ja juo ajattelematta, että kysymys on Kristuksen ruumiista, syö ja juo itselleen tuomion.
Joten ei teille Jumalan ja Jeesuksen palvelemisen tietoja anneta luterilaisuudessa....
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan 4:
9 Ja hän sanoi: "Jolla on korvat kuulla, se kuulkoon".
11 Niin hän sanoi heille: "Teille on annettu Jumalan valtakunnan salaisuus, mutta noille ulkopuolella oleville kaikki tulee vertauksissa,
12 että he näkemällä näkisivät, eivätkä huomaisi, ja kuulemalla kuulisivat, eivätkä ymmärtäisi, niin etteivät kääntyisi ja saisi anteeksi".
13 Ja hän sanoi heille: "Ette käsitä tätä vertausta; kuinka sitten voitte ymmärtää kaikki muut vertaukset?
Ja, te uskontunnustuksen antaneet, kerratkaa sen merkitykset....
uskontunnustus ja sen antaneen kaltaisuus...
FAKTAT VOITTE TARKISTAA...
järjettömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole järkeä'
Ymmärtämättömyydenne:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Meillä ei ole ymmärrystä'
Ihmisyydestänne luopuminen:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
'Olemme syntisiä'
Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
saatana ja herra jumala uudeksi jumaliksi:
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
----------------------
uskotte kun uskominen on kielletty....
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
Kyllä te olette eksytettyjä Jeesuksen pilkkaajia mutta toivoisin että järkiinnytte....
Ja kristityt ovat Jumalasta, Jeesuksesta sekä Pyhästä Hengestä luopuneita. Mitää kolminaisuus oppia ei Jumalan Valtakunnassa ole!
Jeesuksen evankeliumia Johanneksen mukaan:
10:30 "Minä ja Isä olemme yhtä."
Ilman Pyhää Isää ja ilman Pyhää Poikaa ei ole Pyhää Henkeä!
Luopumalla HEISTÄ yhdestä, luopuu HEISTÄ!
HUOM!
Pilkkaamalla HEISTÄ yhtä, PILKKAA HEITÄ:
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaa;
3:29 mutta joka pilkkaa Pyhää Henkeä, se ei saa ikinä anteeksi, vaan on vikapää iankaikkiseen syntiin."
Sillä hetkellä hän riemuitsi Pyhässä Hengessä ja sanoi: "Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, että olet salannut nämä viisailta ja ymmärtäväisiltä ja ilmoittanut ne lapsenmielisille. Niin, Isä, sillä näin on sinulle hyväksi näkynyt.
Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.
Joillekin asia kirkastuu.
Hän on kallio, hänen työnsä ovat laittamattomat, sillä kaikki hänen tiensä ovat oikiat; vakaa on Jumala, ilman kaikkea vääryyttä, hän on vanhurskas ja oikia.
ja Jeesukselta Kristukselta, uskolliselta todistajalta, häneltä, joka on kuolleitten esikoinen ja maan kuningasten hallitsija! Hänelle, joka meitä rakastaa ja on päästänyt meidät synneistämme verellänsä
Peljätkää vain Herraa ja palvelkaa häntä uskollisesti kaikesta sydämestänne. Sillä katsokaa, kuinka suuria hän on teille tehnyt.
Sinä päivänä Mooses vannoi sanoen: 'Totisesti, se maa, johon sinä olet jalkasi astunut, on tuleva sinulle ja sinun lapsillesi perintöosaksi ikiaikoihin asti, koska sinä olet uskollisesti seurannut Herraa, minun Jumalaani.'
Sinä olet sen nähnyt, sillä sinä havaitset vaivan ja tuskan, ja sinä otat sen oman kätesi huomaan; sinulle onneton uskoo asiansa, sinä olet orpojen auttaja.
Sinun käsiis annan minä henkeni, sinä olet minun lunastanut, Herra, sinä totinen Jumala.
Jep jep
Devoit on äijä!
Miksi äijää ei armahdettu vaan heitettiin Saatanalle?
Miksi Devoit heitettiin sinulle?
Miksi Devoit heitettiin Teuvolle?
Se on Teuvo sinun luulosi.
Pitävät yhtä
Eikös se ollut "vellujen" sanonta, ettää mädät kalat pilaa koko saaliin.
Tiedät sen paremmin
Niinpä H.S teki siis hyvän työn.
He näyttävät olevan, kuin paita ja peppu. Ovat pitkään olleet eri asiayhteyksissä toisiinsa. Mikä heitä yhdistää loppujen lopuksi?
Herra tuntee nuhteettomain päivät, ja heidän perintönsä pysyy iankaikkisesti.
Mutta Nooa sai armon Herran silmien edessä.
Herra vastasi Moosekselle: "Mitä sinä nyt pyydät, sen minä myös teen; sillä sinä olet saanut armon minun silmieni edessä, ja minä tunnen sinut nimeltäsi."
Sillä jos te palajatte Herran tykö, saavat teidän veljenne ja poikanne osakseen laupeuden voittajiltaan ja voivat palata takaisin tähän maahan. Sillä Herra, teidän Jumalanne, on armollinen ja laupias, eikä hän käännä kasvojansa pois teistä, jos te palajatte hänen tykönsä."
Sillä Herra, sinun Jumalasi, on laupias Jumala. Hän ei jätä sinua eikä hukuta sinua; hän ei unhota sinun isiesi kanssa tekemäänsä liittoa, jonka hän on heille valalla vahvistanut.
Mutta hän on laupias, antaa anteeksi rikkomukset eikä tahdo hukuttaa. Sentähden hän usein kääntyi vihastansa eikä antanut kaiken kiivautensa nousta.
Sillä jos te palajatte Herran tykö, saavat teidän veljenne ja poikanne osakseen laupeuden voittajiltaan ja voivat palata takaisin tähän maahan. Sillä Herra, teidän Jumalanne, on armollinen ja laupias, eikä hän käännä kasvojansa pois teistä, jos te palajatte hänen tykönsä."
Laupeus ja uskollisuus älkööt hyljätkö sinua. Sido ne kaulaasi, kirjoita ne sydämesi tauluun,
He eivät tehneet parannusta murhistaan eikä velhouksistaan eikä haureudestaan eikä varkauksistaan.
Sillä sinä, Herra, olet hyvä ja armollinen, sangen laupias kaikille, jotka sinua avuksensa huutavat.
Näin sanoo Herra: Niinkuin paimen saa pelastetuksi leijonan kidasta pari sääriluuta tai kappaleen korvaa, niin pelastuu israelilaisiakin, niitä, jotka istuvat Samariassa sohvankulmassa ja kirjosilkkisellä leposijalla.
Herramme Jeesuksen Kristuksen armo olkoon teidän kanssanne. Amen.
Herran Jeesuksen Kristuksen armo ja Jumalan rakkaus ja Pyhän Hengen osallisuus olkoon kaikkien teidän kanssanne.
Mutta publikaani seisoi taampana eikä edes tahtonut nostaa silmiään taivasta kohti, vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen.'
Maistakaa ja katsokaa, kuinka Herra on hyvä. Autuas se mies, joka häneen turvaa!
Muista, Herra, laupiuttas ja hyvyyttäs, joka maailman alusta on ollut.
Vakava Devoittrauma?
Naurettavat mittasuhteet saavuttanutta itserakkautta:)
jonka tähden hän myös voi täydellisesti pelastaa ne, jotka hänen kauttaan Jumalan tykö tulevat, koska hän aina elää rukoillakseen heidän puolestansa.
Sinun sanasi on minun jalkaini lamppu ja valkeus minun tielläni.
Hän on myös vahvistava teitä loppuun asti, niin että te olette nuhteettomat meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen päivänä.
Aloitukseen sopii sanonta: Itse olen itseäni kiittänyt, ja aina on kiitosta riittänyt.
Lausumaasi voidaan vain lisätä yksi kysymys: näetkö todellakin vain yhden henkilön joka "kulman" takana? Olet saanut sitkeän tartunnan eräältä, jolla on sama tauti jo pitkään. ;)
Heh heh hee!
Mainiota, että osaat suhtautua tautiisi noin hyväntuulisesti.
Hah hah hah hah haa, kummallahan meistä se tauti on???
Oireista päätellen sinulla. ;)
Herran siunausta toivottaen vl-veljesi Paavolasta, myös syntisi voin saarnata anteeksi annetuiksi:)
No kuulepa, nyt tuli terveiset väärään osoitteeseen, mutta sattuuhan sitä. ;)
No minäpä olen uskovinani:):):)
Onhan se varmasti niin, että luulevaisuus tautina on sitkeä ja mahdollisesti parantumaton psyykkinen tauti. Mutta toivottavasti se ei merkittävästi haittaa arkeasi. Juhlathan voit aina jättää väliin, ettet aiheuta kanssajuhlijoissa hämmennystä. Voi pahimmillaan mennä kahvit väärään kurkkuun, jos alat ääneen oirehtimaan.
Tällaisilla rupattelupalstoillahan siitä ei sinulle varmaan ainakaan suurempaa haittaa lie?
Eiköhän sinun olisi parasta pitää pienempää ääntä mistään psyykkisistä jutuista, olen siksi paljon seurannut toimiasi tällä palstalla, että tiedän mistä puhun. Minä olen sentään vielä terveen kirjoissa.
Se on hyvä, jos olet terve. Niin olen minäkin. Ei minua riso mikään, vaikka onhan elämässä kaikenlaista. Totuus on se, ettet sinä minua tunne ja lisäksi sekoitat minut toiseen henkilöön, tarkoituksellisesti vai tahtomattasi, tiedä sitä sitten. Joku menneisyyden asia sinua painaa ja vaikuttaa sen, että olet kovin hanakasti vikoilemassa uskovia. Kyllähän uskovissa vikoja onkin. Minussa varsinkin. Olen hyvin keskeneräinen. Tärkein asiassa on kuitenkin se, että näin keskeneräisenä ja vajavaisena saan turvautua Armahtajaan. Siitä uskossa syvimmiltään on kysymys.
Niinpä!
Me palstalaiset voimme olla turvallisin mielin, meillä on turvana Teuvon saappaakiillottajalääkäri joka auliisti jakaa ilmaiseksi diagnoosejaan.
Oletko sinä aivan sekaisin, sinähän täällä olet vuosikaudet "Tiaknoossejasi" kirjoitellut. Historiasi tuntien ihmettelen sangen suurest, että kuinka päteviä "Tiaknoossisi" ovat?
"Historiasi tuntien" luulet olevasi vielä selvänäkijäkin. Historian tuntija "on tiennyt" riekkua vuosikaudet muka jonkun armeijan käymättömyydelläkin vailla mitään todisteita kuin pahansuopaisten ihmisten paskapuheet. Viisas ei sellaiseen vipuun menisi.
Kenellehän kuvittelet juttelevasi? Minkä minä sille voin, että tunnen sinut ei se minulle ainakaan mikään kunnia asia ole. Heitit taas tuohon loppuun "Tiaknoossisi"
Tunnet varmaan puhelinhäiriköijänikin? Numero on poliisin tiedossa.
Sehän on hyvä, että numero on poliisin tiedossa, jos joku on sinua häirinnyt puhelimella. Minä en voi tietää tunnenko jonkun puhelinhäiriköijän, kun en tiedä nimeä:)
Veikkaisin jotain lehti tai muuta sen sortin kauppiasta.
Ei ne häiriköi aamuyöllä ja he myös puhuvat puhelimeen kun linja avataan.
En valitettavasti voi auttaa siinä asiassa. Oletko varma, ettet ole nähnyt unta?