Tauno Matomäki täytti 80-vee

HS pm julkaissut laajan haastattelun Rauma-Repolan entisestä pääjohtajasta Tauno Matomäestä joka täyttää 80 vuotta. Otsikoiden mukaan Matomäki paljastaa mm. miten Nordea syntyi.

Kovin suuria salaisuuksia jutussa ei kuitenkaan paljasteta. Liikepankkien KOP:n ja SYP:n yhdistäminen kuitataan lähinnä sillä, että Casimir Ehrnrooth, Yrjö Niskanen ja Matomäki itse päättivät, että niin tehdään.

En nyt referoi juttua enempää; kyllä se kannattaa lukea.

Tiukempaa analyysiä olisin kaivannut pankkisektorin fuusion jälkeisista vaiheista. KOP:n ja SYP:n fuusiohan perustui paljolti vääriin tasetietoihin joiden mukaan SYP oli selvästi vahvempi ja sai niinollen uuden pankin, Merita-pankin, osakkeita suhteessa 1:1, kun KOP:n osakkeet vaihdettiin suhteessa 3:2. Kävi ilmi, sitten myöhemmin, että SYP oli piilotellut taseessaan jättiläismäistä järjestämättömien luottojen massaa ja oli reaalisesti ottaen KOP:ia huonommassa kunnossa. Mutta ovelampi.

Kaappauksestaan innostuneena SYP:n Vesa Vainio alkoi kaavailla vieläkin suurempaa roolia itselleen ja aloitti neuvottelut ruotsalaisten kanssa lahden yli tehtävästä suurpankkifuusiosta. Ruotsissa oli sikäläisestä Postipankista tehty roskapankki, vrt. Suomen Arsenal, ja sen kanssa Vainio alkoi kaupankäynnin. Jollakin ihmeen lailla hän onnistui antamaan pankkinsa ruotsalaisille niin, että he saivat liki täydellisen määräysvallan; pääkonttori meni Tukholmaan, Vesa "puolikas" Vainio sai jonkun hallituksen puheenjohtajuuden, jonka valtuudet olivat muodolliset, mutta titteli komea. Aivan kuten Ruotsin kuninkaalla; kyllä svenskit sen pelin osaavat.

Niinpä Suomen ulkomaankaupan ja suurteollisuuden rahaliikenne, luototus, sijoitustoiminta ja liikesalaisuudet, sekä 40 % markkinaosuus yksityishenkilöiden pankkiasioinneista luovutettiin ruotsalaisille käytännöllisesti katsoen ilmaiseksi.

Nythän Suomen pankkitoiminta on Nordea-pankin sivukonttori. Suomesta on tehty Ruotsin siirtomaa vanhaan malliin: pankkisektori, metsäsektori, energiasektori ja tietoliikennesektori ovat heidän hallussaan.

En oikein osaa vilpittömästi onnitella Matomäkeä.

11

717

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gulag

      Olisit Sinäkin vähän ajatellut, kun olet isänmaatamme parturoivaa Kokoomusta kumminkin tukenut.
      Takavuosina ennusti tämä Sologdin, että härkävaunuilla mekin vielä Siperiaan päädymme.
      Pakkaa nuo aivopierusi vieläkin naurattaa!

      • On liikuttavaa, että joku on jaksanut seurata vaatimattomia kirjoitelmiani niin, että muistaa ne vuosien takaakin - vaikkakin hieman väärin - ja saa niistä vielä iloakin. Nauru pidentää ikää!


    • servergulag

      Ei kukaan järkevä enää ole Nordean asiakkaana.Ruotsi taas murenee,ei taloutensa puolesta vaan muuta kautta.

      • suomipankeillaeitoivoa

        Olen Nordean asiakas, ollut jo 20 v. Tulette näkemään vielä kotimaisten pankkienne romahduksen.


    • eherheher

      Millä tuon maksumuurijutun voi lukea??

    • puunsahaaja

      Matomäen Tane on ihmisenä inhimillinen jopa hyvä. Onnea Tane!

    • onnea.vaan

      Matomäki on jalat maassa pitävä henkilö. Samaa ei voi sanoa helsinkiläisistä johtajista. Varsinkaan niistä jotka ovat perimällä saaneet omaisuutensa lahjaksi. Matomäkihän on kotoisin landelta ja joutunut tekemään aina kovasti töitä menestyksen eteen.

      Ylellä oli muutama kuukausi sitten hyvä Matomäen haastattelu. Harmi että se on poistunut Areenasta.

      • 8475843857

        Taisi olla Itse asiassa kuultuna. Jos laittavat uusintaan, kannattaa katsoa.


    • Tanssivatauno

      On Saarikankaan kepuliversio ja pääoman diktatuurin esitaistelijoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      66
      1827
    2. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      67
      1294
    3. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1078
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      45
      854
    5. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      41
      820
    6. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      284
      809
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      261
      734
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      55
      707
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      104
      690
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      119
      624
    Aihe