Työpöytä sotkeutuu valmiustilasta palatessa

sotkunäyttö

Hiljattain tullut ongelma, eli kun koneen käynnistää valmiustilasta, niin työpöydän tausta on täynnä noin puolen sentin kokoisia erivärisiä "kohisevia" neliöitä. En ole keksinyt muuta tapaa korjata taustaa kuin käydä asettamassa taustakuva uudelleen.

Millähän tavalla tuon vian saisi korjattua pysyvästi? Käytössä Linux Mint 18.1 Cinnamon 64-bit 3.2.7, ydin 4.4.0-21-generic.

15

490

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninvaihka

      Minulla oli sama ongelema siten vaidhoin windowsiin nin päsin siitäkin onnelemasta eron. Vaihka.

      • vaidhoin

        Opettelin pienenä kirjoittamaan.


    • Kyseessä varmaan Nvidian-näytön ohjaimen ajurin bugi. Älä käytä valmiustilaa. Se on usein ongelmallinen. Foorumeilta löytyy tuohon parannuskeinoja, mutta helpoin tapa on sammuttaa kone oikein. Ajurin vaihtaminen auttaa myös.

      • sotkunäyttö

        Jep, Nvidian näytönohjain kyseessä. Siihen taisi tulla joku päivitys vähän aikaa sitten. Aikaisemmin ei ollut tätä ongelmaa.

        Pakko käyttää valmiustilaa, kun on niin monta ohjelmaa kerralla käynnissä. Ei viitsi kaikkia käynnistellä aina alusta saakka uudelleen.


      • sotkunäyttö kirjoitti:

        Jep, Nvidian näytönohjain kyseessä. Siihen taisi tulla joku päivitys vähän aikaa sitten. Aikaisemmin ei ollut tätä ongelmaa.

        Pakko käyttää valmiustilaa, kun on niin monta ohjelmaa kerralla käynnissä. Ei viitsi kaikkia käynnistellä aina alusta saakka uudelleen.

        Autostart on keksitty. Itselläni on siellä muutama ohjelma jotka aina päällä kun kone käytössä. Valmiustila melko turha pöytäkoneessa jos SSD-levyltä käynnistyy äkkiä.



    • ram_swap

      Voisiko fyysisen muistin ja swapin määrä olla liian alhainen vs. kaikki appsit & Co, jotka tulisi laittaa sinne talvehtimaan?

    • Vaihdaparempaan

      Linuxissa ei valmiustilat toimi.

      • LMDE2

        Vaihdoin Windowsista parempaan ja hyvin toimii valmiustila.


      • trollille-tiedoksi

        Älä viitsi valehdella! Linuxissa toimii valmiustila.


      • sotkunäyttö

        Vaihdoin ajurin versiosta 375 versioon 340. Ainakin ensimmäisen valmiustilassa käytön jälkeen työpöydän tausta palaa nyt normaalisti. Toivottavasti vanhempi ajuri ei tuonut muita ongelmia.


      • sotkunäyttö kirjoitti:

        Vaihdoin ajurin versiosta 375 versioon 340. Ainakin ensimmäisen valmiustilassa käytön jälkeen työpöydän tausta palaa nyt normaalisti. Toivottavasti vanhempi ajuri ei tuonut muita ongelmia.

        Uusi ajuri tuo tuen uusille näytönohjaimille. Normi työpöytäkäytössä erot pieniä. Myös vapaat ajurit toimivat. Tosin peleillä huonosti.


    • sotkunäyttö

      Vanhempi ajuri on nyt toiminut muuten ihan hyvin, mutta äsken tuli käyttöliittymään vikatila, jota en osannut ratkaista kuin kirjoittamalla tty-konsolissa shutdown.

      Hiiren kursori kyllä toimi normaalisti, mutta ikkunat ja valikot eivät reagoineet mihinkään. Kellokin kävi oikeassa alalaidassa normaalisti ja ohjelmat toimivat ilmeisesti muutenkin oikein. Ctrl-Alt-F2 yhdistelmällä pääsi sentään konsoliin.

      Muutamaa minuuttia aikaisemmin näyttö kävi hetkellisesti pimeänä. Liittyisiköhän tämä myöhempi jämähdys samaan? Vikatila ilmeni kevyessä työpöytäkäytössä, joten tuskin kyseessä oli ainakaan mikään lämpöongelma.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      97
      1181
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      809
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      756
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. Mikä oli vuosi kun tutustuitte?

      🤗
      Ikävä
      31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      538
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      503
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe