Särkikylän Pitkäänsaloon 17 tuulimyllyn puisto !

SakutTuloo

Suunnittelevat Evijärvelle Särkikylän Pitkäänsaloon 17 tuulimyllyn puistoa. Siitä ei jää paikallisille kuin mm. vakavat terveys- haitat mm. infraäänet. Googlettakaa tuulimyllyt haitat !

13

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulevavastustaja
    • uunttoo

      Näyttää siltä, että tuulimyllyt on nipin napin Lappajärven puolella, mutta lähimmät talot on Pitkässäsalossa. Sääliksi käy Pitkänsalolaisia.

    • KetutVttuun

      No aina joku talo siellä korvessakin. Myllyt on kuitenkin suunniteltu ns syrjään, pääasutuksen ulkopuolelle. Voi ennemminkin kysyä, onko jonkun aivan pakko asua korvessa keskellä ei mitään. Ilman noita muutamaa taloa myllyt olisivat 5-10km etäisyydellä lähimmästä asutuksesta. Ennemmin niin päin, että jos pitää keskellä korpea asua, niin sitten vain pitää hyväksyä myllyt viereensä, koska myllyillä väistetään pääasutusta eikä muutamaa korpijermua.

      • Oivoi500

        Se mylly kannattaakin näköjään laittaa kauas oman kunnan keskustasta ja mahdollisimman lähelle toisen kunnan rajaa. Mitäs pienestä kyläryppäästä. Tosin siellä asuu varmaan ihmisiä, jotka on asuneet siellä vuosikymmeniä.


      • tietotieto

        Tuulivoimaloiden aiheuttama infraäänipäästö on vakava ongelma. Asian tulo julkisuuteen aiheuttaa paniikkia tuulivoimaa rakentavilla ja kannattavilla tahoilla. Siellä tiedetään, että asian selvitessä tuulivoimarakentaminen Suomessa loppuu kuin seinään. Myöskään viranomaiset,joiden hankkeita on pitänyt valvoa, eivät haluaisi asiaa myöntää. Kuka nyt haluaisi olla vastuussa terveyshaitoista ja siitä, että perheet ovat joutuneetjättämään kotejaan? Siksi ko. tahot yrittävät vain laittaa koko homman läskiksi. Kaikki asiallinen keskustelu terveyshaitoista pyritään leimaamaan hörhöilyksi, kateellisuudeksi, nuppivaivoiksi tai vaikka ydinvoima- taiöljyteollis uuden salajuoneksi.


      • Voimalat

        Otsikkoon sen verran, että kyse ei ole myllyistä, vaan teollisista tuulivoimaloista, siis voimalaitoksista. Kokoluokka on aivan jokin muu tuulimyllysillä - ja haitat leviävät sen vuoksi kilometrien, jopa kymmenien kilometrien päähän, jos ko. paikka on muuta ympäristöään ylempänä.

        Riittää siitä sitten infraäänihaittaa niillekin, joiden mielestä voimalat voitaisiin kyseiseen korpeen pystyttää. Oletettavasti paikka sijaitsee automatkan päässä muusta ns. sivistyksestä, linnuntietä siis paljon lähempänä.

        Kannattaa suhtautua nyt vakavasti, niin säästyy iso joukko ihmisiä aivan turhilta ongelmilta. Tosin Siperia kyllä tarvittaessa opettaa.


      • Fyrryt

        Luulosairaat niitä infraääniä kuulee, pitää olla jo valmiiksi psyykkisiä ongelmia.
        Kannattaa käydä lääkärissä mielentilaongelmiensa kanssa.


      • kulanmies
        Oivoi500 kirjoitti:

        Se mylly kannattaakin näköjään laittaa kauas oman kunnan keskustasta ja mahdollisimman lähelle toisen kunnan rajaa. Mitäs pienestä kyläryppäästä. Tosin siellä asuu varmaan ihmisiä, jotka on asuneet siellä vuosikymmeniä.

        Lappajärven kunnalla ei ole mitään tekemistä tuulivoimaloiden kanssa,kiinteistövero otetaan innolla vastaan


      • Näinon-
        kulanmies kirjoitti:

        Lappajärven kunnalla ei ole mitään tekemistä tuulivoimaloiden kanssa,kiinteistövero otetaan innolla vastaan

        No,no..kunnilla on kaavoitusmonopoli,joten ne päättävät myllyjen luvista.


    • Ehikki39

      Riittää 3km etäisyys. Ei niistä tropelleista niin kova ääni lähhe. Mulla on mökki 1km päässä isosta tuulimyllystä ja aiva hyvin on saanu sielläkin nukuttua, ei vaikutusta. Pilivetkin on monasti niin alhaalla ettei näy kuin vähä tropellin alareunaa. Oon yrittäny monta kertaa varta vasten kuunella, mutten kuule muuta kuin luonnon ääniä, lintujen laulua ja metsän havinaa. Ei ne tropellit pidä mitään ääntä, ollenkaan.

      • Järviseutua

        Ihan totta, mitään ei niistä kuulu.
        Tuulivoimalat rakennettiin noin 3,5 km päähän kotitalostamme - aluksi ei mitään haittaa, hieno homma kun kuntakin sai lisää kiinteistöveroja.
        Mitä nyt korvissa ensi alkuun vähän naksui. Kuukausien mittaan naapuruston kanssa käynyt selväksi että yhdelle jos toisellekin tullut ikäviä tuntemuksia myllyjen pyöriessä yötäpäivää. Apuja piinaan ei ole.
        Mökki on onneksi Järviseudulla, jonka kuntiin, kauppoihin ja yrityksille on mekin yritetty rahaa kantaa jossain määrin. Sääliksi käy Järviseudun ihmisiä jos tänne tuulivoimaa rakennetaan.


      • Hölhivuo

        Ilimota sitte jos tulee jotain, niin tiiämmä muukkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5191
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      181
      4925
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      69
      3379
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2966
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2282
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      237
      1728
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1289
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1270
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      990
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      927
    Aihe