Persuja enemmän kuin vihreitä

Sinnetännemäki

Perussuomalaiset saivat näissä vaaleissa yhteensä 769 valtuustopaikkaa koko maassa.

Vihreät saivat vain 536.

Prosenteilla ei ole mitään merkistystä, vain paikkamäärillä on ja niissä Vihreät jäivät Perussuomalaisista kauas taakse.

9

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • känsikäs

      Kyllä minua niin harmittaa. kun menin persuja äänestämään sen onnettoman grillimakkaran saattelemana. Olisi kannattanut antaa äänensä kokoomukselle, niin olisin saanut marie karamellin ja vieläpä juhlia vaalivoitosta.

    • MakkaraPaskattaa

      Karamelleilla ei tuu jytkyä. Makkaralla lentää kunnon jöötit perrseestä !!!!

    • kapuloita.rattaisiin

      Nyt voivat ainakin yrittää ajaa elintasopakolaiset pois maasta. Oikeita pakolaisia pitää toki auttaa mutta nämä "valepakolaiset" ja sossun rahat mielessä ostareilla pörräävät mamut veks.

    • KysynVaan-76

      "Perussuomalaiset saivat näissä vaaleissa yhteensä 769 valtuustopaikkaa koko maassa.
      Vihreät saivat vain 536. Prosenteilla ei ole mitään merkistystä, vain paikkamäärillä on ja niissä Vihreät jäivät Perussuomalaisista kauas taakse."

      No nyt kun huomasit tämän huutavan vääryyden, varmaan teet kansalaisaloitteen jonka mukaan Vihreät saa heti seuraavissa kunnallisvaaleissa ääniosuuttaan vastaavan paikkamäärän ja Persujen paikkamäärää lasketaan radikaalisti?

      • näinseo

        vihreät äänestä ihminen
        perussuomalaiset rasisti !


    • pelkuritta

      ihanan valinnan jalkeen kaveri ilmoittautui ulkoministeriksi,haluiseksi,,,siis soini pitäis väisty,,,
      siis vihreiden kohtalon toiston on eessä,,,varmaah,,,rehelliiinen perustaja kannattaineen työnnetään ulos,,jatkossa,,, klintos,hillerin tyylisen enemmistöllä eteenmpäin,,,,se näkee ihan pian president,vaalikampaniassa,,,,,mut se aiheutta äänestysprosent,,,-jopa yli 80 %

      • kättelix

        kaikki on super,loistava persun selvänteki hillar,klint leirissä,,,vain yhden pikkuiisen
        kielin,virhe----U kirjaimen on hukassa,,,,ollan vielä EUssa,,eikä pelkä e -ssä,,,,


    • turhalla

      positiivi vaikutuksen politisella toiminnalla,,,,-on molemmilla sama,,----- N O L L A---O-----

    • äänimäärät

      Kyllä nuo viime eduskunta vaalien äänestämiset meni harakoille. Perussuomalaisista odoitettiin paljon ja se näkyi jytkkynä.Tuli hytky / katso aatteet ja työmiehen asialla olemiset .moneelle varsin pettymys ,sillä ilmassa oli yhteishenkeä ja odeoituksia että vihdoin tavallisen kansalaisen ääntä kuullaa ja tarpeita huomioidaan politiikassa.toisin kävi.

      lopputulos on jopa karmaisevan huvittava. Muutama perussuomalainen jäi hallityukseen,puolueen ajautuessa ristiriitoihin ja näille jotka ikäänkuin omintakeisesti jäivät hallitukseen,haltuun jäi valta.
      Kokonais äänimäärä joka näiolle ehdokkaille on suoraan annettu,tuskin ylittää äänimäärää,joka oikeuttaisi hallitus puolueena toimimiseen. Tuossa suhteessa itse Ps putosi oppositioon ja puolueen oppositio otti vallan. Valln johon ehkä kokonaisäänimäärältään jo jollakin muulla puolueella olisi ollut tuossa suhteessa kansandemokraattisen järjestelmän kautta oikeus suuremmassa määrin kuin näillä sinisen linjan kavereilla, jotka irtautuivat Ps:stä. Kaikkinensa lopputulema on kaikkea muuta kuin demokraattista vaalijärjestelmää ja kansainvaltaisuutta kunnioittava.Pikkeminkin sitä halventava,sillä suomi on kansanvaltainen demokratia jossa kansalaiset luovuittvat vallan valitsemilleen päättäjille vaalien kautta.Miten tässä tilanteessa nyt näkyyy tuon äänestyksen tulos ja kansan tahto nykyhallituksen muodossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      130
      12686
    2. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      74
      5555
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      156
      4454
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      487
      4282
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      118
      4128
    6. 73
      3794
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2873
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2843
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2079
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      22
      1708
    Aihe