Persuja enemmän kuin vihreitä

Sinnetännemäki

Perussuomalaiset saivat näissä vaaleissa yhteensä 769 valtuustopaikkaa koko maassa.

Vihreät saivat vain 536.

Prosenteilla ei ole mitään merkistystä, vain paikkamäärillä on ja niissä Vihreät jäivät Perussuomalaisista kauas taakse.

9

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • känsikäs

      Kyllä minua niin harmittaa. kun menin persuja äänestämään sen onnettoman grillimakkaran saattelemana. Olisi kannattanut antaa äänensä kokoomukselle, niin olisin saanut marie karamellin ja vieläpä juhlia vaalivoitosta.

    • MakkaraPaskattaa

      Karamelleilla ei tuu jytkyä. Makkaralla lentää kunnon jöötit perrseestä !!!!

    • kapuloita.rattaisiin

      Nyt voivat ainakin yrittää ajaa elintasopakolaiset pois maasta. Oikeita pakolaisia pitää toki auttaa mutta nämä "valepakolaiset" ja sossun rahat mielessä ostareilla pörräävät mamut veks.

    • KysynVaan-76

      "Perussuomalaiset saivat näissä vaaleissa yhteensä 769 valtuustopaikkaa koko maassa.
      Vihreät saivat vain 536. Prosenteilla ei ole mitään merkistystä, vain paikkamäärillä on ja niissä Vihreät jäivät Perussuomalaisista kauas taakse."

      No nyt kun huomasit tämän huutavan vääryyden, varmaan teet kansalaisaloitteen jonka mukaan Vihreät saa heti seuraavissa kunnallisvaaleissa ääniosuuttaan vastaavan paikkamäärän ja Persujen paikkamäärää lasketaan radikaalisti?

      • näinseo

        vihreät äänestä ihminen
        perussuomalaiset rasisti !


    • pelkuritta

      ihanan valinnan jalkeen kaveri ilmoittautui ulkoministeriksi,haluiseksi,,,siis soini pitäis väisty,,,
      siis vihreiden kohtalon toiston on eessä,,,varmaah,,,rehelliiinen perustaja kannattaineen työnnetään ulos,,jatkossa,,, klintos,hillerin tyylisen enemmistöllä eteenmpäin,,,,se näkee ihan pian president,vaalikampaniassa,,,,,mut se aiheutta äänestysprosent,,,-jopa yli 80 %

      • kättelix

        kaikki on super,loistava persun selvänteki hillar,klint leirissä,,,vain yhden pikkuiisen
        kielin,virhe----U kirjaimen on hukassa,,,,ollan vielä EUssa,,eikä pelkä e -ssä,,,,


    • turhalla

      positiivi vaikutuksen politisella toiminnalla,,,,-on molemmilla sama,,----- N O L L A---O-----

    • äänimäärät

      Kyllä nuo viime eduskunta vaalien äänestämiset meni harakoille. Perussuomalaisista odoitettiin paljon ja se näkyi jytkkynä.Tuli hytky / katso aatteet ja työmiehen asialla olemiset .moneelle varsin pettymys ,sillä ilmassa oli yhteishenkeä ja odeoituksia että vihdoin tavallisen kansalaisen ääntä kuullaa ja tarpeita huomioidaan politiikassa.toisin kävi.

      lopputulos on jopa karmaisevan huvittava. Muutama perussuomalainen jäi hallityukseen,puolueen ajautuessa ristiriitoihin ja näille jotka ikäänkuin omintakeisesti jäivät hallitukseen,haltuun jäi valta.
      Kokonais äänimäärä joka näiolle ehdokkaille on suoraan annettu,tuskin ylittää äänimäärää,joka oikeuttaisi hallitus puolueena toimimiseen. Tuossa suhteessa itse Ps putosi oppositioon ja puolueen oppositio otti vallan. Valln johon ehkä kokonaisäänimäärältään jo jollakin muulla puolueella olisi ollut tuossa suhteessa kansandemokraattisen järjestelmän kautta oikeus suuremmassa määrin kuin näillä sinisen linjan kavereilla, jotka irtautuivat Ps:stä. Kaikkinensa lopputulema on kaikkea muuta kuin demokraattista vaalijärjestelmää ja kansainvaltaisuutta kunnioittava.Pikkeminkin sitä halventava,sillä suomi on kansanvaltainen demokratia jossa kansalaiset luovuittvat vallan valitsemilleen päättäjille vaalien kautta.Miten tässä tilanteessa nyt näkyyy tuon äänestyksen tulos ja kansan tahto nykyhallituksen muodossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4772
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3553
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3444
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2950
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2690
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      14
      2370
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2185
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe