Espoon valtuustoon valittu Somali Habiba Ali 30 vuotias seitsemän lapsen
" Yksinhuoltaja äiti " . Että silleen. ILta-sanomat.
" Yksinhuoltaja äiti " . Että silleen. ILta-sanomat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Se ihmetyttää että lapsia tulee lisää vaikka pitäisi olla yksinhuoltaja. Sosiaaliturvan väärinkäyttäjäkö ?
Ettei vaan olisi terroristien synnytyskone joka on hyvin toiminut ? Että silleen.
Uutta putkeen niin kauan kun onnistuu.
kestohedelmöitys keksitty
Niinkö ihmetyttää. Vaikka saatavilla olisi ollut sekin tieto, että hän avioitui 18-vuotiaana ja sai ensimmäisen lapsensa. Nuorin on nyt 5-vuotias. Hän on yksinhuoltaja, koska on eronnut miehestään.
Voi äänestäjiä voi.
Ihminen joka ei osaa huolehtia itsestään tai edes ehkäisystä ei kuulu päättämään asioista toisten puolesta. Hän on elävä esimerkki laajasta kansainvälisestä ongelmasta, holtittomasta lisääntymisestä. Laittakaa siltä edes piuhat poikki vaikka kaupungin piikkiin.
Eduskunnassakin on 200 sellaista jotka osaavat huolehtia itsestään. Ja todella hyvin sen tekevätkin, muuhun ei sitten enää jääkään aikaa.
Noinkohan omalla työllään perheen elättää.
Soppii tuota eppäillä.
No eiköhän tuo käy jo ilmi tuosta termistä " Yksinhuoltaja " Suomen sosiaaliturvan tukema maan valtaajien synnytyskone. Että silleen.
Hän ehtii vielä synnyttää toiset seitsemän ikänsä puolesta.
seitsemän kertaa työtä tehty
Kovaa työtä se on levittää jalkansa.
Somalit on moniavioisia. Maksajana on suomalainen veronmaksaja.
Somalimiehillä on kissanpäivät siittäessään lapsia yhäideille.
suomalainen maksaa iloissaan veroja tietäen sen menevän hyvään tarkoitukseen
Paljonkohan ne ukot ottavat provisiota lapsilisistä?
Ain laulain työtäs tee!!!
Niin, 7 lasta ja yh...........se maapallon liikakansoituksesta ja sen syyllisistä. Ei muuta kuin kaikki vaan eurooppaan sosiaalihuollon piiriin.
7 kun hankkii 7 jälkeläistä, saadaan 49 perhettä, nämä taas saman, saadaan 343 perhettä, seuraava sukupolvi 2443 jne jne
Suvakit ovat yksiselitteisesti totaalimielipuolia!
Eii uskalla edes ajatella tuota yhtälöä, menee yöunet.
"Ansaitsee" pelkästään lapsilisinä 1344e/kk. Siihen päälle kaikki muut tuet. Ja entäpä "työpaikka"? Iltiksen mukaan kirkon ulkomaanavun projektikoordinaattori. Eipä ole vaikea arvata mihin sitä kautta valtion avustuksia ja kirkollisveroja suunnataan. Olisiko yksi projekti, johon koordinoidaan rahavirta, Somalia???
30-vuotias ja 7 lasta ja duuni kirkon projektikoordinaattorina. Palkkaako kirkko näitä somppuja suoraan kättäriltä.
Höpöhöpölle tiedoksi: somalin sukunini on Ali ja etunimi Habiba. Sai Espoossa 276 ääntä. Espoossa on jo pari kaupunginosaa täynnä näitä Habiboja. Kun suomalaiset ovat äänestäneet jaloillaan ja muuttaneet, niin uusia habiboja on aina tullut tilalle.
No ihan vaan tiedoksi nimet oli tuossa järjestyksessä ILtasanomien uutisessa ja kyseinen puolue jonka listoita tuo synnytykone valittiin oli Suvakkipuolue SDP .
Että silleen.
Ala sinäkin lukamaan MV lehteä, äläkä pelkästään näitä iltapaskoja.
Nussima naisina alkaa saada seuraa.
Eduskunnassa seuraavaksi nussittuja.
onpa käynyt monesti huono tuuri samalle ihmiselle , jotkut oppii kerrasta ja toiset ei ollenkaan . monella ei ole varaa moiseen .
Lapsiko on 'huono tuuri'?
Suojavärinen on Suomen veronmaksajille hamaan tappiin asti.
Toivottavasti hän ajaa meille Somaleille isoja perheasuntoja lisää, monet meistä asuvat ahtaasti!
suomessa on jo kohta enemmän muslimeja, kuin kristittyjä. Ketäs muutakaan somalit äänestäisivät, kuin toista somalia. Eiköhän siellä eduskunnassa istu kohta pelkkiä somaleita ja seuraava presidentti on somali. Suomen nimeksi muutetaan somalia ja näin valta on kaapattu. Hitaasti, mutta varmasti.
kyllä ne äänestää klaanien mukaan. se tietysti pelastaa Suomen koska eivät kykene yhteistyöhön. Pelkästään panemalla ei maata valloiteta.
Pitääkö kääntyä jo shiaaksi vai sunniksi? Kumpia täällä on enemmän että olisi turvassa.
Sunneja on enempi.
sitten kun ollaan vähemmistönä tuskin meillä on sellaisia kissanpäiviä kun nyt joillakin , maailma muuttuu kovaa vauhtia ja kuulutaan häviäjiin ja niihin kuuluvat suvaitsevaiset ja suvaitsemattomat
OK. Tukholman kuorma-autoilija-terroristi vaatii asianajakseen myös sunnia. Mistä mahtaa löytyä?
Hunneja löytyisi kyllä. Että silleen.
Kyllä shiat tai siat saa nyt kelvata.
Ihan sama ketkä tuollaista avuttomien ihmisten tappajaelukkaa puolustaa, shiat/siat tai sunnit/hunnit.
Niin ja kummassa uskonsuunnassa leikataan vittua syvemmältä
että tietää jääkö minkaanlaista roipetta enää leikkuunjälkeen.
Mistä me suomalaiset saamme turvapaikan kun muslimit enemmistöön päästyään alkavat korventaa meitä ulos Suomesta? Onko esim. Islannissa, Färsaarilla ja Grönlannissakin turvapaikkatouhu käynnissä?
Käsivarren lapista saanan takaa? Ei siis saunan vaan sen tunturin.
Tätäkö se tulevaisuudessa tarkoittaa pitää mamu käsivarrenmitan päässä jos olo tuntuu uhkavalta?
Hyvä. Minä äänestin!! Saadaan monikulttuurista näkemystä!!
eiköhän kaikki ajattele asioita oman hyödyn mukaan ? tuskin suovat empatiaa muiden asioiden hoitoon , hoitavat omiaan etujaan .ehkä huonolla itsekunnioituksella suvaitaan ja hyysätään kaikkea ja luullaan saavan kunnioitusta sillä , ajan kuluessa huomataan ei menny ihan putkeen homma , jotkut saatto käyttää sinisilmisyyttä hyväkseen . Hassua että eduskunnassakin jotkut pyrkivät edistämään entisen kotimaan asioita , eikö kuuluisi hoitaa suomen asioita
Kuuluisi hoitaa Suomen eikä EUn asioita.
Tästä somalista oli juttu lehdessä joku vuosi sitten.
Itse kertoi, että joutui tilaamaan sohvan Syyriasta.
Suomesta ei sopivaa sohvaa löytynyt, Suomen sohvat eivät somalille kelvanneet.
usein tv:ssä nähtyjä maahanmuuttajien koteja on niillä tosi hienoja huonekaluja eikä mitään tälläisiä mitä täällä on . Harmi ettei itsellä ole varaa tilata muualta .
Näin tyhmä kansa kuin suomalaiset ansaitsevatkin kadota.Ei tarvinne perustella.
Tätähän jotku piirit ovat halunneet, kun kannattavat matupolitiikkaa. Tietysti mamut äänestää mamuja ja myös suomalaiset suvakit eli näitä somali ym.matuja nähdään paljon lisää tulevaisuudessa meitä hallitsemassa. Uudet tulijat vähän ensi ihmettelee, kuinka helposti suomalaiset kaikkeen suostuvat kuin uhrilampaat ja sen jälkeen alkaakin jatkuva etujen vaatiminen.Tämä on se kaava eli peli on jo menetetty.
Taikasana razizmi poistaa kaikki esteet.
Hieno titteli tuo projektikordinaattori.
ON SANONTA HUOLEDI ENSIN KUNTOON OMA KOTISI !
jos se ei oo mallillaan MITEN HOIDAT MUIDEN ASIOITA?????
siellä on valittu 18v MITEN KOKEMATTOMAT VOI TOISTEN ASIOITA HOITAA
KUN EI OO KOKEMUSTA OMASTAKAAN HUUSSOLISTA!
Eikös sitä saa enemmän lapsilisää tai jottain jos on yksinhuoltaja?
Ei kannata asua virallisesti yhdessä eikä epävirallisestikaan.
ja jos mies ei maksa elatusmaksuja valtio maksaa , joten aika paljon tulee rahaa elatusmaksuista ja lapsilisistä ja varmaan saa muutakin tukea .
Vanhalestadiolaisissa pitäjissä tuollainen lapsimäärä on aivan tavanomaista. Lapsia voi olla vaikkapa tusina, ei sitä ihmetellä mitenkään.
Joo, mutta yksi ukko ei sperminoi viittä eri naista.
Mutta niinhän näillä muslimeillakin on vain yksi perhe yhtä äitiä kohden.
Taitaa isät asua eri osoitteessa, käy vain vieraisilla. Yksinhuoltajaäideillä paremmat sosiaaliedut. Eikös yksi kuuluisa rouvashenkilö käyttänyt sisarelleen tulleita lapsilisiä 40.000 euroa. Onkohan siitäkään joutunut tämä muslimi vastuuseen. Kun tällaisia väärinkäyttäjiä on enemmän, tulee touhu yhteiskunnalla melko kalliiksi.
onko lestaadiolaispiireissä paljonkin yh-äitejä jotka tulevat edelleen raskaaksi ?
Mene tiedä. Tässähän kuitenkaan ei ole kyse sellaisesta tapauksesta. Nuorinkin on jo viisi vuotta ja nähtävästi kaikki avioliiton aikana saatuja.
Sinällään raskaaksi tuleminen ei vaadi avioliittoa. Lestadiolaispiireissä tai muissakaan.
Kukas sen Syyriasta tilatun sohvan maksoi? Suomalainen veronmaksaja.
Alibabat saavat kaiken ilmaiseksi.
tietty , kuka muukaan , iloinen veronmaksaja maksaa ettei kukaan tunne oloaan syrjityksi
Tuo kyseinen synnytyskone on ihan varmasti jokun somalimuhamedin kolmas tai neljäs vaimo. Vai vielä yksinhuoltaja! Vain punavihersuvakki voi tuollaista uskoa. Katsotaas nyt kun kahdeksas kersa syntyy "yksinhuoltajalle"!
Tuntee varmasti yksinhuoltajan arjen sisäpuolelta paremmin kuin pubien ja rantojen ryyppyremmeissä pyörivät perSut.
taitaa kohta olla poijaat viroon muutto edessä..siellä ei somaleita näy ja on nato maa. suomi uppoo omaan paskaansa koska politiikot on kaikki pettureita ja maansa myyjiä
Nyt kun on annettu "pikkusormi" perkeleelle, se vie koko käden ja tämän kehityksen vinouman seuraamukset näkyy vasta viiveellä ja sen mukaan kun nämä ei toivottu vierasperäinen maahan sopimaton laji eli aines lisääntyy vauhdilla!
Suomalaisten syntyvyys on laskenut jo kuudetta (6 vuotta) mutta näillä ei toivotuilla ryhmillä se on lisääntynyt huomattavassa määrin!
Muistakaa myös tämä kaikki näissäkin kysymyksissä, ja kysymys ei ole vaan tästä päivästä vaan tulevaisuudesta jos nämä valtaavat siis syrjäyttävät aktiivisuudellaan kantaväestön - niin koulutuksessa kuin asunnoissa, ja päättäjä asemissa kunnissa ym.!
Jos suomalaiset eivät aktivoidu ajoissa ja hae muutosta vaikka nyt äänestyksen kautta on kansakunnan tuhon siemenet kylvetty!
Kirkkomme tuhoaa itsensä hyysätessään näitä maahanmuuttajia. Kristinusko on kaiken salliva. Valitettavasti.
Pääsevät läpi omalla perhepiirillään. Ne lapset alkavat sikiämään tuota pikaa, ja äänestäjiä kertyy aina vain lisää. Tuohon ne pyrkivät, ja tuota varten ne on tänne tulleet.
Voiko kantasuomalainen olla yksinhuoltaja seitsemälle niin ettei isiä tiedetä? Tietääkseni jopa hautoja on avattu isyyden vahvistamiseksi lapsen edun takia. Sitten kuolinpesästä
suoritettiin elatusmaksut.
Ota yhteyttä kansanedustajaan (esim. siihen jota viimeksi äänestit) ja kysy asiasta. Tuo pitää saada yleiseen tietoon onko mamuilla erityisasema ko. asiassa. Toimi hyvä ihminen ja kerro sitten palstalla minkä vastauksen sait. Kiitos jo etukäteen että otata asiasta selvää.
kantasuomalaisen voi kyseenalaistaa ilman r... pelkoa , suomalainen maksaa vaikka haudasta kun jonkun on maksettava mutta loppuu sekin aikanaan , en vaan ole näkemässsä
Voi. Mutta miten se tähän tapaukseen liittyy? Tässä kun henkilö on avioitunut ja saanut nuorena lapsensa, sitten eronnut. Nuorin lapsi on viisivuotias.
Ei se kyllä kumma ole, että syntyvyys on laskussa maassamme, kun monen lapsen äitiin suhtaudutaan tällä tavalla. Kuka heittelee hassunhauskoja vitsejä siitä, miten kovaa työtä on levittää jalkansa, kuka taivastelee, että millä lapset elätetään. Ja sitten tietysti tämä kesto-oletus, että eiväthän ne nyt saman miehen lapsia voi ainakaan olla.
Onneksi tuo naisvihakulttuuri taitaa kuitenkin olla maassamme vain joillakin ja pääasiassa kulttuurimme on valistuneempaa.
Kannattaa myös lukea uutinen tämän päivän Taloussanomista pimeistä vuokra-asuntomarkkinoista. Ja kaiken tämän "lystin" Kela-tukineen ja menetettyine verotuloineen maksamme me työssäkäyvät veronmaksajat.
Jos havaitsee ko. uutisen kaltaista toimintaa, niin ilmoitus verottajalle / Kelaan. Ainakin verottajalle ilmoitus onnistuu nimettömästi.
Missähän muussa maassa pääsee äänestämään, kun on ollut "turistina" kunnassa 51 päivää.
Äänestäminen kannattaa,somput äänesti tämän kupparin valtuustoon ja nyt tämäkin loisija tuli julkisuuteen.Ei varmasti ole ainoa
Habiballa on kylläkin kolme eri isää lapsillaan, oli jossain haastattelussa tästäkin. Moderni somali.
No Suomalaista naista sanottaisiin vähintään huolimattomaksi naiseksi ? Että silleen.
Ennen vaahdottiin maapallon kantokyvystä elättää, vain tietty määrä ihmisiä. Niin muuttui maailma maahan muuttaneitten myötä.
Vihervasemmisto luonnon puolella!
Uskaltaakohan enää kukaan ns. täysijärkinen väittää, että tarvittaisiin muutama maapallo elättämään nykyinen yhden pallon väkimäärä?