Eivät taida tajuta, että yliopistollinen keskusairaala tarkoittaa sitä, että siellä toimii myös lääketieteellinen tiedekunta... eikä sellaisia tuosta vaan pistetä pystyyn uusia... Jos opiskelupaikkoja tarvitaan lisää, ne lisätään olemassa oleviin viiteen lääketieteelliseen tiedekuntaan Helsinkiin, Turkuun, Tampereelle, Ouluun tai Kuopioon. Eikä todellakaan perusteta uutta tiedekuntaa Vaasaan.
"Vaasan seutu on tiukasti vastustanut keskussairaalan päivystysvalmiuden heikentämistä."
"Strandille päätöksen peruminen ei riitä. Hänen mukaansa Vaasan sairaalasta tulee kehittää yliopistollinen keskussairaala"
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/218457-nyt-loytyi-viela-jan-vapaavuorta-hirmuisempi-aaniharava-sattii-nyt-hallitusta
Vaasan sairaalasta yliopistosairaala!
15
179
Vastaukset
- lill.sverige
Seinäjoki odottaa Strandeja ja Sune-mummoja, päätös on tehty, pulinat pois
-taida tajuta, että yliopistollinen keskusairaala tarkoittaa sitä, että siellä toimii myös lääketieteellinen tiedekunta...
Åstetaan Ruåtsista, Pietarsaaren tyylillä:-)
BåHåHååååå- laivuri.Charon
Miksi hurreille pitäisi olla oma yliopistollinen sairaalakin, laivataan Umeåån se häirikkö sakki.
- xoh
Pöntölle ja muillekin tiedoksi, et Vaasassa ei asu hurreja juuri ollenkaan. Sensijaan ruotsinkielisiä suomalaisia n. 25% ja suomenkielisiä n.70%, loput muunkielisiä. Eli suuri selvä enemmistö on suomenkielisiä.
- ohijonon
Meillå on jå abåakademii.me kaikki päästään sinne jos halutaa meil on kiintiåå
- Vaasa-parka
Käy sääliksi vaasalaisia susuja, kun rusujen etuilupuolue lisäsi kannatustaan.
Mutta paikalliset susut saavat syyttää vain itseään, kun eivät käy äänestämässä rusujen tavoin.
Ei muuta kuin Suur-Vaasa pystyyn, niin koko alueen suomenkielistyminen kiihtyy. - vaasavasa
Totuushan on se, et Turku on ehdottanut asiaa, eivät vaasalaiset. Vaasalaisille riittää nykyinen, hyvä ja hienosti toimiva sairaala.
- ehdotusolisitämä
Vaasasta ei tulisi itsenäistä yliopistosairaalaa, vaan TYKS:n haarakonttori. Tarkoittaisi sitä, että kaikki päätäntävaltanta lähtisi Vaasan svekoilta pois ja siirtyisi TYKS:n suomenkielisille. Mikä olisi vain hyvä asia.
- sanovat.sen.itse
Hauskaa että kymmenet tuhannet ruotsinkieliset ovat virallisesti sitä mieltä että pakkoruotsin opiskelusta ei ole mitään hyötyä. Sillä ei suomenkieliset osaa tarpeeksi ruotsia. Siis kansalaisaloite Seinäjoen keskussairaalaa vastaan. Myönnetään että pakkoruotsi on pelkästään hölmön suomenkielisen kansan kyykyttämistä.
- Perusnuori
Vaasalaiset voisivat tehdä hallitukselle tarjouksen, josta ei voi kieltäytyä.
Vaasa saa täyden päivystyksen ja RKP luopu pakkoruotsin vaatimksesta.- tietoapukkaa
Ruotsin opetusta pitää lisätä ja parantaa, koska oppimistulokset ovat heikohkoja.
Vaasan keskussairaalan täyspäivystys jatkuu. - fantastista.hurrii
tietoapukkaa kirjoitti:
Ruotsin opetusta pitää lisätä ja parantaa, koska oppimistulokset ovat heikohkoja.
Vaasan keskussairaalan täyspäivystys jatkuu.Kouluista pitää poistaa muiden kuin ruotsinkielen opetus ja keskittyä pelkästään siihen. 10 viikkotuntia ruotsia jokaiselle niin eiköhän 9 vuodessa kielitaitoa kerry.
- hekohekoheko
Seinäjoen sairaalassa on uusi hekoplatta ja päätös uudesta pelastushelikopterista on tehty, ja se tulee Seinäjoelle.
- nojatuolista
Hyvä, ettei Seinäjokeakaan kokonaan unohdeta.
- M.Nylander
Österbotit haluavat itsenäistyä ja irrottautua manner-Suomesta, siksi he vaativat fulljouria Vaasaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142019Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631405Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise981361Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681225Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51141Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52986- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334950Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42900