Somalikansa on tervetullut Suomeen tehtailemaan lisää äänestäjiä vihervasemmistolle! Olette herrakansaa, meidän ikiomia kunniakansalaisiamme! Rakastamme teitä, muistakaa äänestää vihreitä, niin toimeentulonne ja kaikki etuudet on taattu!
Suomen kansa rakastaa somaleita
RakastammeSomaleita
19297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tais olla emma karin vaalilupaus
Kyllä kelpaa Demuillekkin...
Demarit voi luokitella vihervasemmistoon, sen verran lujadti hengenheimolaisia ovat! Nazimat ja kaikki! Lelu-Ramia unohtamatta!
Tämäkin uusi edustaja espoossa, somalitaustainen 7 lapsen "yksinhuoltaja" saa lapsilisiä korotuksineen 1344,67€/kk. Vuodessahan se tekee 16 tonttua :D
Pääsi valtuustoon vaivaisella 276 äänellä... Tässä näkee kuinka tärkeää se äänestäminen on!
http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005165720.html?share=17692c3430e8eeeacb1d1f8b70dd481f
Mutta oliko tulos huijaus ? Äänestikö paperittomat matut monta kertaa, eri nimillä? Kuskattiinko matuja äänestämään monelle vaalipaikalle kuten USAssa Hillaryn äänestäjiä? Näin saadaan moninkertainen äänisaalis helposti pienellä äänestäjämäärällä .
Suomessa saa äänestää vain täysi-ikäinen Suomen kansalainen.
Pääministeri Sipilä ehdotti ennen vaaleja, että äänioikeus annettaisi kunnallisvaaleissa 16 vuotiaille. Somaleillahan on paljon lapsia, mutta tuskin ne Sipilän kepua äänestäisivät.
Kyllä ne Kempeleellä saattas kepua äänestää,toiveissa eräs omakotitalo asuminen.
missä on sanottu että matut saa äänestää? kauanko pitää olla Suomessa?
Äänioikeus kuntavaaleissa
Kuntavaaleissa äänioikeutettu on jokainen viimeistään vaalipäivänä 18 vuotta täyttävä henkilö, joka on
a) Suomen tai muun EU:n jäsenvaltion taikka Islannin ja Norjan kansalainen ja jonka kotikunta kyseinen kunta on 51. päivänä ennen vaalipäivää; tai
b) muun valtion kansalainen, jonka kotikunta kyseinen kunta on 51. päivänä ennen vaalipäivää ja jolla on ollut yhtäjaksoisesti kotikunta Suomessa kahden vuoden ajan laskettuna 51. päivästä ennen vaalipäivää; tai
c) EU:n tai Suomessa toimivan kansainvälisen järjestön palveluksessa ja jolla on asuinpaikka kyseisessä kunnassa 51. päivänä ennen vaalipäivää edellyttäen, että hänen tietonsa on tallennettu hänen pyynnöstään väestötietojärjestelmään ja että hän on kirjallisesti ilmoittanut maistraatille viimeistään 52. päivänä ennen vaalipäivää haluavansa käyttää äänioikeuttaan kuntavaaleissa.
En tiedä rakastaako, mutta kuitenkin hyväksyy. Vihreiden menestyksestä suurissa kaupungeissa seuraa että Suomen somaliyhteisö on tervetullut ja heidän tarpeistaan ja kotiuttamisestaan pidetään huolta. Ihan fiksua väkeä tuntuvat olevan sen mitä heidän kanssaan olen ollut tekemisissä.
No+ei+takuulla+hyväksy,+40+%+joille+ei+ollut+sopivaa+puoluetta,+ja+joutuivat+jättämään++äänestämättä.+Kyselyissä+lähes+90%+on+vaatinut+matujen+tuonnin+lopettamista.
Ai+niinkö.+Onko+näille+40%:lle+kaikki+puolueet+yhtä+hyviä+tai+yhtä+huonoja.+Jos+esimerkiksi+vastustaa+maahanmuuttoa,+kannattaako+äänestää+vihreitä+vai+perussuomalaisia+vai+jättää+kokonaan+äänestämättä?+Äly+hoi+älä+jätä.
No eihän persut ole mikään vaihtoehto! Missä menneessä ajassa oikein elät, persuthan on jo 2 vuotta ollut innokas matuttajapuolue. Ja tämähän on varmasti se tärkein asia Suomen kohtalossa. Vai haluatko sinäkin kalifaatin ja sharialait maahan? Menossahan on valkoisen rodun tuhoaminen, miljoonien jihadistien tuonti, jos et ole huomannut. Meitä ei puolusta enää yksikään suurimmista puolueista. Pienet isänmaalliset puolueet eivät kerenneet mukaan vaaleihin. Ei voinut äänestää ketään.
VALEPUKKI! Isänmaalliset valtaavat maan.
Somalit ovat maailman älykkäintä kansaa.
Mikä muu kansakunta saa toiset uskomaan, että somalit ovat korkeasti koulutettuja, mutta tutkintotodistukset sattuivat unohtumaan kotimaahan... ei kuitenkaan iphone? Kuka muu saa muut uskomaan, että pakomatka Afrikan sarvesta tapahtui tuntemattomien maiden kautta ja tuntemattomien henkilöiden opastamana tuhansien kilometrien päähän tuntemattomaan Suomeen? Kuka muu saa kohdemaan vakuuttuneeksi siitä, että tulokkaiden elatusvelvollisuus on nimenomaan kohdemaalla?
Vai olisiko kyse kohdemaan älykkyystasosta...
Samaa ajattelen, että meillä riittää hölmöjä. Röyhkeys on sana joka kuvaa parhaiten somalien asennetta, eivät taida uhrata ajatustakaan kuka lystit maksaa?
Mutta: kohtapa sieltä pompsahtaa leikkaus-ja veronkorotuslistat esiin, kunnallisvaalit saatiin alta pois ja eduskuntavaaleihin on vielä piustaleen matkaa.
Mielenkiintoista aikaa elämme, saa nähdä herääkö tämä lammaslauma jota Suomen kansaksikin tituleerataan, vai söikö viherpunavasemmiston probaganda aivot mitenkin pahasti?
Afrikka ja Lähi-Itä vie 10-0 ja islamisaatio etenee.
Miten sen nyt näkee. Aika tyhmää jos luulee että vaikka yksinhuoltajaa arvostettaisiinkin = tekee työtä ja hoitaa lapset koska mies ei pysty, niin että seitsemän lapsen yltiönuoreen äitiin ei täällä yhdistetä eräitä muitakin arvioita. Paitsi, jos kulttuurissa voi adoptoida koko suvun lapset ja tuoda heidät tänne (sosiaali)turvaan. Kuka näitä selvittelee, maksaa vaan. Ei se mitään, toteutunut islamisaatio tuhoaa aikanaan itsensä täälläkin. Kukas sitten suvaitsee ja huolehtii?
Matuille on kerrottu että YK maksaa Suomess rähinöivien johadistien kulut ! Näi pitkä on mädäyksen ketju, Soroksen valehteluoppaasta salkuljettajien neuvoihin.
Rakastaa ,ihailee ja kunnioittaa myös