>>>Keskusta on hänen mukaansa vuodesta 2012 nojannut puheenjohtaja Juha Sipilään. Kääriäisen mukaan "ne eväät on pitkälti jo syöty"<<<
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/suomenmaa-kaariainen-penaa-ankaraa-itsetutkiskelua-puolueen-kuntavaalitappiosta/757248/
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/suomenmaa-kaariainen-penaa-ankaraa-itsetutkiskelua-puolueen-kuntavaalitappiosta/757248/
Vastaukset 21
Vanhimmat
Entä sitten? Ei tuollainen kiinnosta tällä palstalla. Halosen eläkkeestä täällä pitää kirjoittaa. Ja sen semmoisista.
Kuntavaalien voittaja on oppositio, Hallituspuolueiden tulos oli huonoin 30 vuoteen, mikä nostaa hallitukseen kohdistuvaa painetta sekä opposition taholta että sisäisesti.
On todennäköistä, että vihreät, vasemmistoliitto ja demarit korottavat ääntään nyt, kun hallituksen puoliväliriihi on jo ovella.
Opposition vaatimuslista on pitkä ja kova. Sotelakiin pitää ottaa parin vuoden jatkoaika, koulutusleikkaukset on peruttava, varhaiskasvatus on saatava maksuttomaksi, eikä työehtosopimusten yleissitovuuteen saa koskea. Ylipäänsä leikkauksia ei saa enää tehdä, vaan rahankäyttöä yleishyödyllisiin kohteisiin on lisättävä muun muassa "rikkaiden" tuloverokevennyksiä perumalla.
Surkea vaalitulos nostaa hallituksen painetta. Painetta nostaa etenkin persujen rökäletappio, jossa kannatus suli räjähdysmäisesti. Persuilla on myös edessä puheenjohtajavaali, jonka tulos voi niitata tämän hallituksen kohtalon. Keskusta voi pyöritellä päätään oman tuloksensa johdosta, jossa 175000 ääntä katosi taivaan tuuliin.
Mites tässä näin kävikään? Sipilän kyvyt johtaa vaalivoitosta toiseen katosivat olemattomiin. Kaikkien mielestä yritysjohtajan otteet eivät vakuuttaneet. Kaikki äänestäjät (entiset) eivät antaneet Sipilälle luottamuslausetta, miksiköhän?.
Ei äänen korottaminen oppositiossa hallituksen asemaa ainakaan heikennä. Vaikka huutamaan ryhtyminen onkin tavallista riitatilanteissa, kiistaa ulkopuolelta seuraava tulkitsee huutajan normaalisti olevan heikoilla. Huutamisen sijasta on edullisempaa laukoa maltillisella äänellä hyvin mietittyjä argumentteja.
Hallitus tuskin ryhtyy vetkuttelemaan sotelakia enää, eikä sellainen olisi hallituspuolueille edullistakaan. Laki tulee aivan lähikuukausina, mutta se sallii hitaille maakunnille käytännön toteutuksen hitaammassa tahdissa, missä muut etenevät.
Työehtosopimusten yleissitovuuteen ei kosketa. Se juna saapui perille jo vuosi sitten. Tuskinpa suurempia leikkauksiakaan on enää tulossa, joskaan ei myöskään verokevennysten perusmisia.
Persujen rökäletappio oli odotetta. Se oli täsmälleen sen suuruinen kuin gallupit ovat ennustaneet jo pitkään. Persujen itseruoskinta oli pitkälle poliittista teatteria. Kepukin saisi harrastaa sitä hieman. Pelkkä toteamus, että päähallituspuoluehan häviää aina kuntavaaleissa, ei riitä.
”Keskustan helsinkiläinen kuntavaaliehdokas Anna Ranki on hyvin pettynyt keskustan kuntavaalimenestykseen. Hän vaatii puolueelta enemmän resursseja kaupunkityöhön. Olen pettynyt Helsingin tulokseen, kaksi paikkaa tuli. Tästä pitää keskustella puolueessa nyt tosissaan.”
”Keskusta putosi kolmanneksi - ministeri Tiilikainen: Oppositio saanut kansalaiset huolestumaan turhaan. Osa oppositiopuolueista on onnistunut hyödyntämään tilanteen, paljon on herätetty myös aiheettomia huolia hallituksen päätöksistä, ikään kuin on saatu kansalaiset huolestumaan.Esimerkkinä soteen liittyvät huolet ovat olleet hänen mielestään turhia.”
Ja kansalaiset toki Tiilikaisen mielestä ovat väärässä vai ovatko?
”Keskustan kuntavaalitappiota ei voi sivuuttaa olankohautuksella, painottaa keskustan konkarikansanedustaja Seppo Kääriäinen. Niin ei voida ajatella, että tämä oli vain tämmöinen paha uni ja että kyllä tämä tästä selviää, Kääriäinen varoittaa. Kääriäisen mukaan keskusta on vuoden 2012 jälkeen nojannut puheenjohtaja Juha Sipilään, jonka uskottavuus toki edelleen kantaa. Mutta hänen varassaan voittomme ja hallituspolitiikka on hyvin pitkälle ollut, se on vain syytä myöntää. Ne eväät on Kääriäisen mielestä kuitenkin jo pitkälti syöty, eikä näin voi enää pitkään jatkaa. Kärjen on oltava leveämpi. Nyt on uusien eväiden keräämisen aika.”
Keskustalla on enemmän syytä huoleen kuin millään muulla perinteisellä puolueella. Keskusta ei kuitenkaan ole onnistunut kasvattamaan kannatustaan etelän kasvavissa asutustaajamissa tai suurissa kaupungeissa. Kuitenkin keskustan kannattajia tai entisiä sellaisia on muuttanut kasvukeskuksiin ja kaupunkeihin, työnkin perässä.
Oulu toki tässä poikkeus.
Loppukauden hallitustyöskentelystä ei tule helppoa. Kokoomus näyttää nyt saaneen vaaleissa entistä vahvemman mandaatin ajamilleen asioille. Nyt keskustan ja myös perussuomalaisten äänimäärän romahdus on kuitenkin niin iso, että niiden on pakko analysoida, onko hallituksen harjoittama politiikka ollut oikeansuuntaista niiden kannattajien mielestä. Persuissa ei ole riittänyt Soinin tahtotila roikkua hallituksen päätöksissä selittelemällä niiden tarpeellisuutta.
Keskustan harjoittama talouspolitiikka yhdessä kokoomuksen on ollut oikeistolaisempaa kuin se olisi ollut demarien kanssa. Hallitus on tehnyt kovia säästöjä ja leikkauksia, jotka ovat kohdistuneet moniin vähäosaisiin. Vaikka talous on noussut, se ei näy äänestäjän kukkarossa. Persujen äänestäjät antoivat jo tulosvaroituksen, kuten keskustankin. Kokoomuksen tulosta heilautti Helsingin pormestarivaalit, ainakin merkittävästi ja valtakunnallisestikin. Nyt onkin mielenkiintoista nähdä miten Soini vaikuttaa loppukautensa hallituksessa. Häneltäkin voi odottaa mitä tahansa.
Oppositio tulee vaatimaan äänekkäästi (ei tarkoita huutamista vaan painokkuutta vaatimuksiin) muutoksia hallituspolitiikkaan kuten myös keskustassa puolueen vaalitulosta ja Sipilän yksinvaltiutta arvostelevat. Keskustassa käy jo sisäinen kuhina.
Kyllähän se ottaa varmasti päähän, kun äänestäjät muistuttivat keskustassakin, että politiikka ja sen mukaiset toimet eivät ole olleet kaikin puolin toivottuja ja saman tulee kokoomuskin kokemaan seuraavissa vaaleissa. Ylimielisyys ei ole hyve myöskään tulevissa eduskuntavaaleissa saatika maakuntavaaleissa .
" Vaikka huutamaan ryhtyminen onkin tavallista riitatilanteissa, kiistaa ulkopuolelta seuraava tulkitsee huutajan normaalisti olevan heikoilla. Huutamisen sijasta on edullisempaa laukoa maltillisella äänellä hyvin mietittyjä argumentteja."
HAISTA SINÄ MITÄ EHDIT TULKINTOINESI, KUN ET MISTÄÄN MITÄÄN TAJUA!
MINÄ POIKA SE TAJUAN JA USKALLAN SANOA, OLE SINÄ HILJAA!
Keskustalla on todellakin peiliin katsomisen paikka. Meno vaikuttaa ulospäin ylimieliseltä vaikka se ei sitä välttämättä läheskään aina ole. Kokoomuksella ylenkatse näkyy kaikessa ja kaikkialla.
Alkaa taas olla kepulaishäirikön muut asiat pinnassa kepupalstalla. Ylöspäin siis näitä keskustaa sisltävät tarinat.
Näyttää siltä, että keskusta ei saanut omia kannattajiaan liikkeelle. Kunnat, joissa äänestysaktiivisuus laski eniten, olivat kaikki maaseutumaisia kuntia. Ja kyllähän siitä kertoo 175000 äänen menetys.
Suurissa kaupungeissa äänestysprosentti sen sijaan nousi poikkeuksellisen paljon. Yli 100 000 asukkaan kunnissa äänestysprosentti kasvoi keskimäärin 2 prosenttiyksikköä.
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/puheenaiheet/kommentit/sipilän-bernerin-linja-koki-kolauksen-1.185151
Näinhän se menee, Sipilän-Bernerin linja koki kuntavaaleissa kolauksen. Sipilän mukaan kuntavaalituloksella ei ole kuitenkaan vaikutusta politiikkaan? Näinköhän tämän tappion voi selittää, no kyllä, jos ei tosiaioita voi tunnustaa.
Suunta on ollut vaali vaalilta jo pitkään sellainen, että aikoinaan äänestysaktiivisissa maaseutumaisissa kunnissa äänestysaktiivisuus laskee. Ilman tarkempaa analyysia, en usko, että kysymys on vain kepun kannattajista, vaan passivoituminen koskee muidenkin puolueiden kannattajia. Arvelen että suurin syy passivoitumiseen on, että nykyiset ehdokkaat ja puolueet eivät voi varsinkaan pienissä kunnissa luvata mitään uutta. Puhutaan vain siitä, mistä ei haluta leikata. Sellainen puhe ei innosta vaaliuurnille.
Toisaalta luonnotontahan olisikin, jos äänestysaktiivisuus edelleen kasvaisi, kun aikoinaan on oltu yli 80 prosentin tasolla.
Voi olla niinkin että vihreät onnistuivat tekemään vaaleista sote ja koulutus teemaiset vaalit ja se ei innostanut väkeä äänestämään.
Tavallaan olisi syytä äänestää nimenomaan kuntavaaleissa sillä kunnissa tapahtuu kaavoituksen ja yhtiöiden kautta suurimmat kähminnät ja rahanjaot valtio jää toiseksi siinä asiassa.
Jup
Yuuup!
Kepulaiset ei oikein ota kantaa siihen, mitä Kääriäinen sanoo.
Minä en ole Sipilään pettynyt, kun en mitään hyvää ole häneltä odottanutkaan.
Hyviä+pohdintoja+yllä.
Itse+näen,+että+niin+kepulla+kuin+demareilla+suomettumisen+ajan+toiminta+on+edelleenkin+kriittisesti+läpikäymättä+ja+siltä+ajalta+periytyviä+valtarakenteita+vaikuttaa+edelleen+näiden+sisällä.+Varsinkin+myöhemmän+ajan+sukupolvet,+joiden+määrä+siis+koko+ajan+lisääntyy,+vierastavat+noita+kalmanhajuisia+rakenteita+ja+etsivät+sille+vaihtoehtoa.++Ja+nyt+en+puhu+tähän+hetkeen+liittyvistä+trendeistä,+vaan+pitkänajan+laskusuuntaisesta+trendistä,+joka+on+jatkunut+useamman+vuosikymmenen+(toki+ajanhetkeen+liittyvät+suhdanteet+ovat+synnyttäneet+ja+tulevat+synnyttämään+suuria+kannatuspiikkejä+ja+-kuoppia,+mutta+näiden+alta+paljastuu+selvä+laskeva+trendi).
Tämän+asti+sekä+kepu+että+demarit+ovat+kuitenkin+sinnitelleen+kiistattomina+suurina+puolueina,+kun+"vanhan+ajan"+sukupolvilta+on+saanut+merkittävän+suuruisen+peruskannatuksen.+Nyt+nuo+"vanhan+ajan"+sukupolvet+alkavat+kuitenkin+harveta+ja+"peruskannatuksen"+taso+laskee+siksi+suhteellisen+nopeasti.+Kun+suhdannekannatukseen+osuu+suuri+kuoppa,+niin+tähän+astinen+"peruskannatus"+on+riittänyt++huonoimmillaankin+n.+14%+kannatukseen,+niin+jo+lähivuosina+vaarana+on,+että+vastaavassa+tilanteessa+kannatus+niin+demareilla+ja/tai+kepulla+voi+painua+lähelle+10%+tai+jopa+sen+alle.+Siis+keskisuuren+puolueen+kokoluokkaan.+Ja+tällöin+oltaisiinkin+mielikuvallisesti+aivan+uudessa+tilanteessa+eli+samassa+sarjassa+vihreiden,+vassareiden+ja+persujen+kanssa.+Mielikuva+"suuresta+puolueesta"+katoaisi+ja+sen+antama+"uskottavuusbuusti"+uudelle+nousulle+olisi+menetetty,+jolloin+se+"uusi+nousu"+ei+enää+olisikaan+itsestäänselvyys+vaan+kannatus+saattaisi+jämähtää+pysyvämmin+alas+kuten+vassareille+kävi.++En+väitä,+että+näin+käy,+mutta+"vaaran+paikka"+tässä+minusta+niin+kepulla+kuin+demareilla+on+nähtävissä+ja+voi+olla,+että+elämme+juuri+nyt+eräänlaista+murroskautta,+jossa+"vanhojen+mahtipuolueiden"+valta+kaatuu+ja+tllalle+astuu+uusia+"mahtipuolueita".+Juuri+nyt+kokoomus+ja+vihreät+näyttävät+vahvoilta+eikä+"uudestisyntyneet"+vassarit+tai+pitemmällä+tähtäimellä++persut+(tai+sen+vastine)+tilanne+välttämättä+mitään+heittopusseja+tule+olemaan.+Myös+kokonaan+uusien+puolueiden+putkahtaminen+ja+nopea+kasvu+on+ihan+realistinen+vaihtoehto+eli+kovia+haasteita+tulevat+sekä+kepu+että+demarit+kohtaamaan.
Nostan+vielä+esiin+yhden+kepun+ja+demareiden+kannalta+huolestuttavan+asian+eli+tulevat+pressanvaalit.+Kummankin+puolueen+imago+on+vaarassa+kärsiä+melkoisen+romahduksen,+jos+käy+niin+(ja+hyvin+todennäköisesti+käykin),+että+vihreiden+Haavisto+on+ainoa+ehdokas,+joka+edes+jollain+tavalla+pystyy+haastamaan+Saulin.+Tällainen+asetelma,+jossa+niin+kepun+kuin+demareiden+ehdokas+häviää+vihreille+pystyyn,+vahvistaa+vihreitä+valtavasti+ja+tulee+tekemään+heistä+(jolleivat+itse+munaa+omaa+hyvää+tilannettaan+esim.+huonolla+pj-valinnalla)+uskottavimman+vaihtoehdon+kokoomukselle,+joka+samaisissa+vaaleissa+tullee+nappaamaan+selveän+Suomen+ykköspuolueen+aseman.+(Enpä+olisi+vielä+muutama+vuosi+sitten+uskonut,+että+spekuloisin+vihreille+tällaista+asetelmaa+ja+nostaisin+heidän+pj-valintaansa+näin+isoon+rooliin+Suomen+politiikassa,+mutta+näin+se+vaan+on+nyt+tehtävä+syynä+vihreiden+omat+ansiot++vielä+enemmän++muiden+"isojen"+käsittämätön+tunarointi+ja+suhmurointi.)
Istuvan+presidentin+kannatus+on+suuri+kansan+keskuudessa+noin+80+%.+Muilla+ei+ole+siihen+mitään+sanomista.
Presidentinvaali olisi tällä kertaa taputeltu jo ensimmäisellä kierroksella, mutta samaan aikaan järjestettävät maakuntavaltuustojen vaalit voivat ohjata ääniä presidenttiehdokkaalle, jonka puoluetta äänestetään maakuntavaaleissa. Ajatellaan että vasta toisella kierroksella äänestetään presidentistä tosissaan, mistä syystä ensimmäisellä kierroksella voi antaa sympatiaa "oman puolueen ehdokkaalle".
Voi siinä toki käydä yhtä hyvin toisinkin päin eli maakuntavaaleissa äänestetään presidenttiehdokkaan puoluetta. Se merkitsisi kokoomukselle hirmumenestystä maakuntavaaleissa.
Pekka Haaviston juna meni jo vuonna 2012 samaan tapaan kuin Elisabeth Rehnin juna meni vuonna 1994. Saman jäynän toistaminen ei ole äänestäjien mielestä enää hauskaa. Miksiköhän muuten presidentinvaaligallupeja ei ole tehty pitkään aikaan? Enäähän käytännössä vain demareilta puuttuu presidenttiehdokas.
Jos olisin Antti Rinne, käyttäisin tilannetta hyväksi ja painuisin nyt nopeasti Mäntyniemeen pyytämään Niinistöä SDP:n presidenttiehdokkaaksi. Vai sisältyisikö siihen sittenkin riski, että maakuntavaaleissa tulee todella surkea tulos?
66+%+oli+Saulin+kannatus.+Tulee+varmasti+valituksi,+kunhan+ehdolle+lähtee.
Mutta+pointi+olikin+se,+että+kepulla+ja+demareilla+(todennäköisesti)++ehdokkaat+ovat+täydellisiä+statisteja+ja+tulevat+jäämään+täysin+jopa+Haaviston+varjoon.+Käy+ihan+sama+juttu+kuin+stadin+kuntavaaleissa,+jossa+uskottavia+vaihtoehtoja+pormestariksi+oli+vain+kokkareilla+ja+vihreillä.+Tällaisen+asetelman+muodostuminen+(toistuvasti)+syö+sekä+kepun+että+demareiden+uskottavuutta+ja+nostaa+vihreitä,+jotka+saivat+jo+näistä+kuntavaaleista+melkoisen+uskottavuusboostin+ja+nosti+heidän+"oikeaksi+vaihtoehdoksi"+laajalti+koko+eteläisessä+ja+jopa+keskisessä+Suomessa.
Pystyynkuollut+kirjoitti:+"Pekka+Haaviston+juna+meni+jo+vuonna+2012+samaan+tapaan+kuin+Elisabeth+Rehnin+juna+meni+vuonna+1994.+Saman+jäynän+toistaminen+ei+ole+äänestäjien+mielestä+enää+hauskaa.+Miksiköhän+muuten+presidentinvaaligallupeja+ei+ole+tehty+pitkään+aikaan?+Enäähän+käytännössä+vain+demareilta+puuttuu+presidenttiehdokas.+"
Alta+löytyvästä+linkistä+voit+katsoa+aivan+tuoreen+gallupin.
Kuten+huomaat,+Haavisto+on+edelleen+junassa+ja+Saulin+(66%)+jälkeen+selkeästi+toisena+19%+kannatuksella.+Loppujoukko+Vanhasineen+ja+Heinäluomineen+on+sitten+aivan+ynnä+muuta+sijoilla++5%+(tai+alle)+kannatuksilla.
Huomaa,+että+tuo+Haaviston+19%+kannatus+on+oikeasti+paljon.+Edellisissä+vaaleissa+ainoastaan+Sauli+sai+noin+paljon+kannatusta+ekalla+kierroksella+ja+mm.+Väyrynen,+joka+keräsi+pohjoisen+äänet,+jäi+tuosta+useampia+prosenttiyksiköitä+ja+myös+Haavisto,+joka+siis+oli+tuolloin+toiseksi+suosituin,+sai+myös+selvästi+vähemmän+kuin+tuon+gallupin+19%.+
Vaikka+ekalla+kierroksella+osa+Saulin+kannattajista+äänestäisikin+"oman+puolueensa"+ehdokasta,+niin+eipä+tule+Vanhanen+eikä+Heinäluoma+ainakaan+paljon+päälle+10%+ääniä+keräämään.+Haavisto+sen+sijaan+tulee+ekalla+kierroksella+keräämään+vihreiden+"omien"+äänien+lisäksi+kasan+"vassareiden+ja+demareiden+ääniä"+(koska+näillä+"oma+ehdokas"+ei+ole+uskottava),+mikä+tarkoittaa+helposti+lähelle+20%+ja+hyvin+realistisesti+ylikin+olevaa+kannatusta.+En+pysty+löytämään+yhtään+skenaariota,+jossa+Vanhanen+tai+Heinäluoma+pääsisi+lähellekään+Haavistoa.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/3kantar+presidentti-64011
kepun eväät syöty
On se äijä. Ahon koplan jämpti penaa itsetutkiskelua. Ne rikokset Pula-Ahon porukassa laajojen asutuskeskustek väestöä kohtaan ei hevillä unohdu.