Millaisia terrorismiin liittyviä tuomioita Suomessa on annettu? Löysin tällaisen artikkelin:
"Tässä ovat Suomen ensimmäiset terrorismituomiot"
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/75702-juuri-nyt-tassa-ovat-suomen-ensimmaiset-tuomiot-terrorismista (19.12.2014)
"Helsingin käräjäoikeus on antanut Suomen ensimmäiset tuomiot terrorismirikoksista.
Helsingin käräjäoikeus on tuominnut kolme syytettyä terrorismin rahoittamisesta viiden kuukauden vankeuteen. Yksi syytetty tuomittiin terrorismin rahoittamisesta, värväyksestä terrorismirikoksen tekemiseen ja terroristisessa tarkoituksessa tehtävän rikoksen valmistelusta yhden vuoden ja neljän kuukauden vankeusrangaistukseen. Tuomitut vankeusrangaistukset ovat ehdollisia. "
Mahdollisina terroritekoina tulee nyt mieleeni vain Jokelan kouluampuminen. Sitten on joku vähän vanhempi, ehkä juopuneena tapahtunut lentokonekaappaus. Kummankaan tuomioista en osaa sanoa mitään.
Onko kenelläkään tietoa muista terrorismiin liittyvistä tuomioista Suomessa?
Tuomiot terrorismista Suomessa
4
291
Vastaukset
- julkaisu
Pasilan pommimiehiä ei saatu kiinni. Se on kai ainoa terroriteko Suomessa sen lentokone kaappauksen jälkeen, mikä oli tehty vähän sekoseko motiivein. Ei poliittisin motiivein. Pasilan poliisitalon pommimiesten motiiveista ei tiedä kukaan kun miehiä ei saatu kiinni. Niistä oli kuvatkin lehdissä. Piirroskuvat tosin. Kukahan ne oli piirtänyt kun ei muuta tuntomerkkejä antanut. Niitä kutsuttiin ohukaiseksi ja paksukaiseksi. Siinä kaikki. Autostakaan ei kait sitten saatu sormen jälkiä.
- STT.uutiset
Sota-ajalta on useita tapauksia sähköverkkoon ja rautateihin kohdistuneina. Historian kirjoissa niistä on kerrottu. Toivottavasti kukaan ei sorru kyselemään sen ajan linkeistä. Käsivälitteinen puhelinyhteys oli silloin nopein tiedoitusmuoto.
STT.uutiset kirjoitti:
Sota-ajalta on useita tapauksia sähköverkkoon ja rautateihin kohdistuneina. Historian kirjoissa niistä on kerrottu. Toivottavasti kukaan ei sorru kyselemään sen ajan linkeistä. Käsivälitteinen puhelinyhteys oli silloin nopein tiedoitusmuoto.
Joo. Olet tainnut kertoa tuon ennenkin. Sota-aikana tehdään paljon terroria, jos sota halutaan nähdä sellaisena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1561450Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli541185Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva172950Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi50948Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus76924Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e36865- 56788
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy199772Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali151755Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42746