Reinikaisen Pääsiäisblogi teurastetusta karitsasta

Pääsiäisensanoma

"Jeesus on vihainen, kun Hän palaa takaisin luomaansa maailmaan. Ensimmäistä kertaa maan päällä ollessaan Jeesus oli täynnä armoa ja totuutta. (Joh.1:14) Hänen puheidensa keskeinen sisältö oli kuitenkin varoitus tulevasta tuomiosta. Jeesus varoittaa kadotuksesta enemmän kuin yksikään toinen Raamatussa esiintyvä henkilö.

Loppuvatko myllynkivet kesken?

Modernit piispat, papit ja maallikot ovat julkeasti ottaneet Jumalan roolin ja julistaneet (2.Tess.2:3-4), että monet asiat eivät ”enää” ole syntiä. Kun näitä laittomuuden ihmisiä kuuntelee, voi pohtia, onko mikään enää syntiä heidän mielestään?

Matteus (18:6-9) kirjasi Jeesuksen sanat: ”Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen. Voi maailmaa viettelysten tähden! Viettelysten täytyy kyllä tulla; mutta voi sitä ihmistä, jonka kautta viettelys tulee! Mutta jos sinun kätesi tai jalkasi viettelee sinua, hakkaa se pois ja heitä luotasi; parempi on sinulle, että käsipuolena tai jalkapuolena pääset elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat kädet tai molemmat jalat tallella, heitetään iankaikkiseen tuleen. Ja jos sinun silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; parempi on sinun silmäpuolena mennä elämään sisälle, kuin että sinut, molemmat silmät tallella, heitetään helvetin tuleen”.

Luukkaan evankeliumin (12:49-51) mukaan Jeesus sanoi myös: ” Tulta minä olen tullut heittämään maan päälle; ja kuinka minä tahtoisinkaan, että se jo olisi syttynyt! Mutta minä olen kasteella kastettava, ja kuinka minä olenkaan ahdistettu, kunnes se on täytetty! Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta”.

Teurastettu karitsa

Pitkäperjantaina ristillä piinattu Jeesus sanoi Johanneksen (19:30) kirjaamat sanat: ” Kun nyt Jeesus oli ottanut hapanviinin, sanoi hän: ”Se on täytetty”, ja kallisti päänsä ja antoi henkensä”.

Nyt odotamme ylösnousseen Jeesuksen paluuta ja nykyisen maailmanajan loppua. Evankeliumi on pian julistettu kaikille ja tuomion julistamisen hetki on edessä.

Ilmestyskirjan 5. luvussa kerrotaan, mitä tulee tapahtumaan ja miten viimeiset tapahtumat alkavat. Taivaassa ja maan päällä ei ole ketään, joka olisi voinut avata seitsemällä sinetillä suljetun kirjakäärön, joka käynnistää viimeistä tuomiota edeltävät lopun tapahtumat.

Johannes kertoo, kuinka valtaistumen luona seissyt Karitsa, joka oli ikään kuin teurastettu, ottaa kirjan valtaistuimella istuvan oikeasta kädestä. Karitsalle veisataan uutta virttä: ”Sinä olet arvollinen ottamaan kirjan ja avaamaan sen sinetit, sillä sinä olet tullut teurastetuksi ja olet verelläsi ostanut Jumalalle ihmiset kaikista sukukunnista ja kielistä ja kansoista ja kansanheimoista ja tehnyt heidät meidän Jumalallemme kuningaskunnaksi ja papeiksi, ja he tulevat hallitsemaan maan päällä”. (Ilm.5:9-10)

Teurastettu karitsa onkin leijona

”Jalopeura Juudan sukukunnasta, Daavidin juurivesa, on voittanut, niin että hän voi avata kirjan ja sen seitsemän sinettiä.” (Ilm.5:5) Kuudennen sinetin avaamisen jälkeen ihmiset kätkeytyvät luoliin ja vuorten rotkoihin, ja: ”sanoivat vuorille ja kallioille: Langetkaa meidän päällemme ja kätkekää meidät hänen kasvoiltansa, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsan vihalta!” (Ilm.6:16)

Kuka joutuu Karitsan vihan kohteeksi?

He, ”jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua”. (2.Tess.2:10) Joka hylkää Totuuden, on itse tuominnut itsensä kadotukseen. Jumala meni Jeesuksessa ristille: ”Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan”. (2.Kor.5:19) Tätä suurempaa rakkauden tekoa ei ole olemassa.

Heprealaiskirjeessä (10:29-31) varoitetaan: ”Kuinka paljoa ankaramman rangaistuksen luulettekaan sen ansaitsevan, joka tallaa jalkoihinsa Jumalan Pojan ja pitää epäpyhänä liiton veren, jossa hänet on pyhitetty, ja pilkkaa armon Henkeä! Sillä me tunnemme hänet, joka on sanonut: ”Minun on kosto, minä olen maksava”; ja vielä: ”Herra on tuomitseva kansansa.” Hirmuista on langeta elävän Jumalan käsiin”.

Ihmisen Poika ei tullut tuomitsemaan

”Ja jos joku kuulee minun sanani eikä niitä noudata, niin häntä en minä tuomitse; sillä en minä ole tullut maailmaa tuomitsemaan, vaan pelastamaan maailman. Joka katsoo minut ylen eikä ota vastaan minun sanojani, hänellä on tuomitsijansa: se sana, jonka minä olen puhunut, se on tuomitseva hänet viimeisenä päivänä”. (Joh.12:47-48)"

9

237

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääsiäisensanoma

      "Teurastettu Karitsa palaa tuomion teksti mukanaan

      Hän on vihainen Juudan leijona, jonka omat lampaat ovat tuolloin turvassa. Jeesus tuntee lampaansa, mutta tunnetko sinä Hänet? Armon aika loppuu eräänä päivänä: ”Enkeli, jonka minä näin seisovan meren päällä ja maan päällä, kohotti oikean kätensä taivasta kohti ja vannoi hänen kauttansa, joka elää aina ja iankaikkisesti, hänen, joka on luonut taivaan ja mitä siinä on, ja maan ja mitä siinä on, ja meren ja mitä siinä on, ettei enää ole oleva aikaa”. (Ilm.10:5-6) He, jotka ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä ovat turvassa: ”Karitsa, joka on valtaistuimen keskellä, on kaitseva heitä ja johdattava heidät elämän vetten lähteille, ja Jumala on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä”. (Ilm.7:14,17)"

      https://www.seurakuntalainen.fi/blogit/karitsan-viha/

    • Tämä kirjoitus muistuttaa meitä siitä miksi Jeesus tuli maailmaan.

    • noosto

      Nostetaan hyvä kirjoitus!

      • nostetta.tälle

        Kyllä!


    • hinilisti

      Onko karitsan kurkunleikkaaminen inhimillistä?

    • bertilperversson

      Joo, on se varmaan mukavaa kun karitsan kurkkua nirhataan ja se tuntuu myöskin mukavalta tämän karitsan lihan nauttijoilta. Toivottavasti on hyvää halall-lihaa. Vereviä kurkkuja.

    • Reinikaisen blogi karitsahöpinöineen osoittaa taas kerran, että hänen arvostelukykynsä on juuri niin heikko kuin Pekan tieteenvastaisista jorinoista on voinut jo pitkään päätellä.

    • Näin on,aamen,

    • Jotapahtuu

      Päästäkää vangit vapaiksi vankiloistaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1905
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      865
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      565
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      63
      503
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      269
      491
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      487
    12. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      449
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      32
      441
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      425
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    20. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    Aihe