Onko Orivedellä koulukiusaamista?
Koulukiusaamiselle pitää saada 0-toleranssi!
Kaupunginvaltuustonkin pitää tarttua tähän, jos ilmiötä on Orivedellä.
Koulukiusaaminen Orivedellä
23
2842
Vastaukset
- ToivotonOrivesi
Minua kiusattiin koulussa Oriveellä ja elämäni loppuun tulen muistaan miten Orivesi toimii.
Orivesi ei ole ihmisten paikka, kunnalliselämässä kähmintää, kiristystä ja naapurit tietää asioistasi paremmin kuin sinä itse.
Palvelut paranee oriveellä sitä mukaan kuin niitä lopetetaan. Ihanat kyläkoulut on lopetettu ja oppilaita kuskataan pitkiä matkoja kouluun. Orivesi on Suomen epätoivo monelta kantilta katsottuna. - TervetulooOriveelle
Onneksi on muita paikkakuntia missä on vähemmän kiusaamista kuin Orivedellä. Tunnistaako oriveteläinen edes mitä kiusaaminen on?
- Asiantuntemusta
Onneksi uudessa valtuustossa on koulukiusaamisen asiantuntija.
- Persut_jyrää
Totta.
- Faktat_tiskiin
Jos puhutaan nykyhetkestä, niin mikä on oikeasti ihmisten käsitys Oriveden koulujen tilanteesta tässä asiassa. Täällä uskaltaa varmaankin kirjoittaa asioista avoimesti, kun ei tarvitse esiintyö omalla naamallaan ja nimellään. Tietysti sielti mieluusti totuudessa pysyen. Minun lapseni käy Kultavuoren ala-astetta eikä ole raportoinut omalla kohdallaan juurikaan kiusaamisesta, mutta tietooni on tullut nyt useita muita kiusatuiksi tulleita tapauksia. Saataisiinko tästä nyt kokemuspohjaista tietoa tätä kautta? Ehkä vanhempainyhdistys voisi ottaa asian parempaan käsittelyyn, jos heilläkin olisi laajemmin tietoa asiasta.
- Mieluustitotuus
"Minun lapseni käy Kultavuoren ala-astetta eikä ole raportoinut"
Ala-aste ikäiset tekee oriveellä raportteja, yläasteella abortteja, lukiossa burn out.
- Ikänsäsyrjittymies
Kiusaaminen ei ikinä lopu olkoot mitä kampanjoita tahansa. Se kuuluu ihmisluonteeseen. On niitä kovia kiusaajia ja meitä nössöjä kiusattavia aina. Kiusaaminen ei lopu edes kouluun vaan siirtyy aikuisuuteen perässä. Sinua syrjitään jätetään tapahtumien yms juhlien ulkopuolelle ei muisteta esim juhlapyhinä jne. Lisäksi kun itsetuntosi on lopullisesti nujerrettu seuraa se elämää hautaan asti. Itse olen juuri tällaisen elämän kokenu nelikymppinen arka ja ihmispelon takia syrjäytynyt mies ja yritän käsitellä näitä traumoja terapiassa mutta vaikeaa on. Ei tällainen ikänsä kiusattu kelpaa edes naisille koska parisuhteeseen kelpaavan miehen pitää omata vahva itsetunto. Sellainen on vaan näillä kovis kiusaajilla ja he ovat myös naisten keskuudessa kysyttyjä. Kiusaamisen takia olen näinollen joutunut myös perhehaaveet hautaamaan. Kiittivitusti!!!
- eiorivedellavarttunut
Tuo kirjoitus nimimerkiltä "ikänsäsyrjittymies" on tyhjentävä ja totta. Kiusaajat ovat suosittuja henkilöitä ja usein menestyvät elämässään. Anteeksipyyntöä tai hyvitystä tällaisilta (usein narsistisilta) kiusaajilta on turha odottaa.
- AntakaaLastenEdesLeikkiä
Moni koulukiusaaja hakeutuu tiettyihin ammatteihin, kuten poliisiksi. Voi niitä perheitä jotka kärsivät näistä.
- Eihän.ole
AntakaaLastenEdesLeikkiä kirjoitti:
Moni koulukiusaaja hakeutuu tiettyihin ammatteihin, kuten poliisiksi. Voi niitä perheitä jotka kärsivät näistä.
Eihän Sami ole tietääkseni poliisi.
- Anonyymi
Eihän.ole kirjoitti:
Eihän Sami ole tietääkseni poliisi.
Vartija tietääkseni, siis kirstun. 🤣🤣😂😂😁😁😋😎
- nickname124
Kiusaamisen on loputtava!
- jukkaniemi
kyllä
- Anonyymi
Orivesi on ollut kautta aikojen kaikkein pahimpia paikkoja ikinä tämän asian kanssa.
- Anonyymi
Koulukiusaaminen ja vastaava loppuu vasta sitten, kun siitä rangaistaan.
Pelkät puheet eivät ole ennenkään auttaneet.
Niin Orivedellä kuin muuallakin.- Anonyymi
Näin on. tähän saakka seuraamuksia on tullut lähinnä vain kiusatulle, joka on joutunut vaihtamaan koulua.
- Anonyymi
Kyllä nytkin pyörii joku video missä kaksi poikaa hakkaa toisiaan koulupäivän jälkeen suojantalon edessä.
- Anonyymi
Orivedellä ei vaan hyväksytä muualta tulleita, muun värisiä, muunlaisia, muunmielisiä, muunkielisiä, erilaisuutta eikä mitään muutakaan.
Asutaan pullossa johon ei ole muilla asiaa. Kiusaamisen hyväksyntä lähtee syvältä kansan synkistä, syvistä riveistä.
Aikuiset ja opettajat hyväksyvät hiljaa erilaisten simputuksen puuttumatta siihen.
Eipä mulla muuta. - Anonyymi
Voi tietenkin aina miettiä millaisen roolimallin antaaisi opettaja jonka puoliso olisi bandidos pomo jonka hyväksynnällä myydään huumeita alaikäisille. Vanhemmat tyytyväisiä? Vaikka olisikin kuinka hyvä opettaja ammatillisesti.
- Anonyymi
Mielenkiintoista. Mutta eipä taida olla todenperää.
- Anonyymi
kuka tämä bandidos pomo on ?
- Anonyymi
Aikoinaan Juupajoen yläasteen rehtori oli sitä mieltä, että mallioppilas ei kiusaa. Että ei ne asiat hyvin olleet liki 25 vuotta sittenkään. Kiusaaja on nykyään pomo...
- Anonyymi
Oriveden koulukiusaajat on nyksisiä taloyhtiö häirikköjä
Salakuvaavat ,tekevät perättömiä ilmoituksia viranomaisille
kirjoittelevat netissä valheellista tietoa ja ovat olevinaan niin hienoja ja
aatelisia oikein siniverisiä.Ilmoitukset tehdään ns ristimä nimellä
muutoin esiinnytään muulla nimellä ja puoliso jaksaa uhota ja
jättää verot maksamatta, ei muuten voi ihfalla ajella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko841736- 431379
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu1191180Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.831098Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja2681096- 63932
- 55918
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20890Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!37851- 34844