Koulukiusaaminen Orivedellä

Katri.Orivedeltä

Onko Orivedellä koulukiusaamista?

Koulukiusaamiselle pitää saada 0-toleranssi!

Kaupunginvaltuustonkin pitää tarttua tähän, jos ilmiötä on Orivedellä.

23

2990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ToivotonOrivesi

      Minua kiusattiin koulussa Oriveellä ja elämäni loppuun tulen muistaan miten Orivesi toimii.
      Orivesi ei ole ihmisten paikka, kunnalliselämässä kähmintää, kiristystä ja naapurit tietää asioistasi paremmin kuin sinä itse.

      Palvelut paranee oriveellä sitä mukaan kuin niitä lopetetaan. Ihanat kyläkoulut on lopetettu ja oppilaita kuskataan pitkiä matkoja kouluun. Orivesi on Suomen epätoivo monelta kantilta katsottuna.

    • TervetulooOriveelle

      Onneksi on muita paikkakuntia missä on vähemmän kiusaamista kuin Orivedellä. Tunnistaako oriveteläinen edes mitä kiusaaminen on?

    • Asiantuntemusta

      Onneksi uudessa valtuustossa on koulukiusaamisen asiantuntija.

      • Persut_jyrää

        Totta.


    • Faktat_tiskiin

      Jos puhutaan nykyhetkestä, niin mikä on oikeasti ihmisten käsitys Oriveden koulujen tilanteesta tässä asiassa. Täällä uskaltaa varmaankin kirjoittaa asioista avoimesti, kun ei tarvitse esiintyö omalla naamallaan ja nimellään. Tietysti sielti mieluusti totuudessa pysyen. Minun lapseni käy Kultavuoren ala-astetta eikä ole raportoinut omalla kohdallaan juurikaan kiusaamisesta, mutta tietooni on tullut nyt useita muita kiusatuiksi tulleita tapauksia. Saataisiinko tästä nyt kokemuspohjaista tietoa tätä kautta? Ehkä vanhempainyhdistys voisi ottaa asian parempaan käsittelyyn, jos heilläkin olisi laajemmin tietoa asiasta.

      • Mieluustitotuus

        "Minun lapseni käy Kultavuoren ala-astetta eikä ole raportoinut"

        Ala-aste ikäiset tekee oriveellä raportteja, yläasteella abortteja, lukiossa burn out.


    • Ikänsäsyrjittymies

      Kiusaaminen ei ikinä lopu olkoot mitä kampanjoita tahansa. Se kuuluu ihmisluonteeseen. On niitä kovia kiusaajia ja meitä nössöjä kiusattavia aina. Kiusaaminen ei lopu edes kouluun vaan siirtyy aikuisuuteen perässä. Sinua syrjitään jätetään tapahtumien yms juhlien ulkopuolelle ei muisteta esim juhlapyhinä jne. Lisäksi kun itsetuntosi on lopullisesti nujerrettu seuraa se elämää hautaan asti. Itse olen juuri tällaisen elämän kokenu nelikymppinen arka ja ihmispelon takia syrjäytynyt mies ja yritän käsitellä näitä traumoja terapiassa mutta vaikeaa on. Ei tällainen ikänsä kiusattu kelpaa edes naisille koska parisuhteeseen kelpaavan miehen pitää omata vahva itsetunto. Sellainen on vaan näillä kovis kiusaajilla ja he ovat myös naisten keskuudessa kysyttyjä. Kiusaamisen takia olen näinollen joutunut myös perhehaaveet hautaamaan. Kiittivitusti!!!

    • eiorivedellavarttunut

      Tuo kirjoitus nimimerkiltä "ikänsäsyrjittymies" on tyhjentävä ja totta. Kiusaajat ovat suosittuja henkilöitä ja usein menestyvät elämässään. Anteeksipyyntöä tai hyvitystä tällaisilta (usein narsistisilta) kiusaajilta on turha odottaa.

      • AntakaaLastenEdesLeikkiä

        Moni koulukiusaaja hakeutuu tiettyihin ammatteihin, kuten poliisiksi. Voi niitä perheitä jotka kärsivät näistä.


      • Eihän.ole
        AntakaaLastenEdesLeikkiä kirjoitti:

        Moni koulukiusaaja hakeutuu tiettyihin ammatteihin, kuten poliisiksi. Voi niitä perheitä jotka kärsivät näistä.

        Eihän Sami ole tietääkseni poliisi.


      • Anonyymi
        Eihän.ole kirjoitti:

        Eihän Sami ole tietääkseni poliisi.

        Vartija tietääkseni, siis kirstun. 🤣🤣😂😂😁😁😋😎


    • nickname124

      Kiusaamisen on loputtava!

      • jukkaniemi

        kyllä


    • Anonyymi

      Orivesi on ollut kautta aikojen kaikkein pahimpia paikkoja ikinä tämän asian kanssa.

    • Anonyymi

      Koulukiusaaminen ja vastaava loppuu vasta sitten, kun siitä rangaistaan.
      Pelkät puheet eivät ole ennenkään auttaneet.
      Niin Orivedellä kuin muuallakin.

      • Anonyymi

        Näin on. tähän saakka seuraamuksia on tullut lähinnä vain kiusatulle, joka on joutunut vaihtamaan koulua.


    • Anonyymi

      Kyllä nytkin pyörii joku video missä kaksi poikaa hakkaa toisiaan koulupäivän jälkeen suojantalon edessä.

    • Anonyymi

      Orivedellä ei vaan hyväksytä muualta tulleita, muun värisiä, muunlaisia, muunmielisiä, muunkielisiä, erilaisuutta eikä mitään muutakaan.
      Asutaan pullossa johon ei ole muilla asiaa. Kiusaamisen hyväksyntä lähtee syvältä kansan synkistä, syvistä riveistä.
      Aikuiset ja opettajat hyväksyvät hiljaa erilaisten simputuksen puuttumatta siihen.
      Eipä mulla muuta.

    • Anonyymi

      Voi tietenkin aina miettiä millaisen roolimallin antaaisi opettaja jonka puoliso olisi bandidos pomo jonka hyväksynnällä myydään huumeita alaikäisille. Vanhemmat tyytyväisiä? Vaikka olisikin kuinka hyvä opettaja ammatillisesti.

      • Anonyymi

        Mielenkiintoista. Mutta eipä taida olla todenperää.


      • Anonyymi

        kuka tämä bandidos pomo on ?


    • Anonyymi

      Aikoinaan Juupajoen yläasteen rehtori oli sitä mieltä, että mallioppilas ei kiusaa. Että ei ne asiat hyvin olleet liki 25 vuotta sittenkään. Kiusaaja on nykyään pomo...

      • Anonyymi

        Oriveden koulukiusaajat on nyksisiä taloyhtiö häirikköjä
        Salakuvaavat ,tekevät perättömiä ilmoituksia viranomaisille
        kirjoittelevat netissä valheellista tietoa ja ovat olevinaan niin hienoja ja
        aatelisia oikein siniverisiä.Ilmoitukset tehdään ns ristimä nimellä
        muutoin esiinnytään muulla nimellä ja puoliso jaksaa uhota ja
        jättää verot maksamatta, ei muuten voi ihfalla ajella.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe