Miten erottaa lapsi kirkosta

Lukija.huom

Miten erottaa ainoastaan lapsi/lapset kirkosta? Tämä voi olla ajankohtainen kysymys, jos ei itse kuulu kirkkoon (on eronnut tai ei ole koskaan kuulunut) tai ei halua itse erota, vaan haluaa ainoastaan erottaa lapsi/lapset kirkosta.

Helpoin tapa on tehdä vapaamuotoinen kirjallinen ilmoitus maistraatille!

Voit tehdä vapaamuotoisen kirjallisen ilmoituksen, jossa on
- lapsen koko nimi,
- henkilötunnus,
- mistä uskontokunnasta hänet erotetaan ja
- molempien huoltajien allekirjoitukset (ja nimen selvennykset).

Samalla paperilla voi olla useamman lapsen erottaminen.

Myös lapsen oma suostumus tarvitaan, jos hän on yli 12-vuotias. Sen voi laittaa samaan paperiin eroilmoituksen alle.

Ilmoituksen voi postittaa tai tuoda maistraattiin.

Näin yksinkertaista se on. Mitään erityistä lomaketta ei siis tarvita.

Lomakkeitakin voi käyttää, mutta koska sekä eroakirkosta-palvelussa että maistaraatin lomakkeistossa ei ole erillistä lomaketta pelkästään lapsen/lasten erottamiseen, niiden muita lomakkeita käytettäessä pitää soveltaa jättämällä turhia kohtia täyttämättä.

Huoltajien henkilötietoja ei ilmoituksessa tarvita, koska ne aukeavat viranomaiselle lapsen henkilötietojen kautta.

On paljon perheitä, jossa toinen vanhemmista on eronnut ja toinen kuuluu kirkkoon. He voivat haluta erottaa lapsensa kirkosta niin, että kummankaan vanhemman oma tilanne ei muutu.

Syynä voi olla vaikkapa se, että erottamalla lapsi kirkosta lapselle tulee mahdollisuus opiskella koulussa elämänkatosmustietoa uskonnonopetuksen sijaan.

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdjdjhehjew

      Hyvää tietoa laoitoit esiin... myös sellaisille uskontunnustuksen kaltaisille jotka ovat järkiintyneet yummärtämään, että ovat rikkoneet lapsen uskovapautta lapsikaste rikollisuudessa. Kirkko ja papisto ei ota siitä rikoksesta vastuutta vaan asettaa sen lasten vanhemille mm näin:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11977916
      "Hei Mirka,
      Kaste ilman kirkkoonliittämistä ei ole mahdollista.
      Kirkkojärjestyksen mukaan kirkkoonkuuluvien vanhempien on kastatettava lapsensa.
      Sallikaa lasten tulla Jeesuksen opetuslapsiksi ja Taivaan Isän lapsiksi kasteen kautta!
      t. Maarit-pappi "
      Tuossa papin tekstissä on neljä törkeää valetta "taivaan isän" nimeen joka ei ole lapsikastettakaan asettanut.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
      "Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing
      2 luku
      Perusoikeudet
      6 §
      Yhdenvertaisuus
      Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.

      Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.

      Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.

      Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.

      11 §
      Uskonnon ja omantunnon vapaus
      Jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus.
      Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus ilmaista vakaumus ja oikeus kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."

      Siis suomen valtion kirkko rikkoo Lakia ja suomen alle kirjoittamia lasten suojelua ja ihmisoikeuksia vastaan....

    • Lukuje.nousu
      • Hoitamisiin

        Nyt vielä muutama päivä aikaa hoitaa asia ennen koulun alkua (yleisin alkamisaika 10.8.).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      190
      22471
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9682
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7645
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6428
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6146
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5142
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4812
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4499
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      43
      2738
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2257
    Aihe