Miten erottaa lapsi kirkosta

Lukija.huom

Miten erottaa ainoastaan lapsi/lapset kirkosta? Tämä voi olla ajankohtainen kysymys, jos ei itse kuulu kirkkoon (on eronnut tai ei ole koskaan kuulunut) tai ei halua itse erota, vaan haluaa ainoastaan erottaa lapsi/lapset kirkosta.

Helpoin tapa on tehdä vapaamuotoinen kirjallinen ilmoitus maistraatille!

Voit tehdä vapaamuotoisen kirjallisen ilmoituksen, jossa on
- lapsen koko nimi,
- henkilötunnus,
- mistä uskontokunnasta hänet erotetaan ja
- molempien huoltajien allekirjoitukset (ja nimen selvennykset).

Samalla paperilla voi olla useamman lapsen erottaminen.

Myös lapsen oma suostumus tarvitaan, jos hän on yli 12-vuotias. Sen voi laittaa samaan paperiin eroilmoituksen alle.

Ilmoituksen voi postittaa tai tuoda maistraattiin.

Näin yksinkertaista se on. Mitään erityistä lomaketta ei siis tarvita.

Lomakkeitakin voi käyttää, mutta koska sekä eroakirkosta-palvelussa että maistaraatin lomakkeistossa ei ole erillistä lomaketta pelkästään lapsen/lasten erottamiseen, niiden muita lomakkeita käytettäessä pitää soveltaa jättämällä turhia kohtia täyttämättä.

Huoltajien henkilötietoja ei ilmoituksessa tarvita, koska ne aukeavat viranomaiselle lapsen henkilötietojen kautta.

On paljon perheitä, jossa toinen vanhemmista on eronnut ja toinen kuuluu kirkkoon. He voivat haluta erottaa lapsensa kirkosta niin, että kummankaan vanhemman oma tilanne ei muutu.

Syynä voi olla vaikkapa se, että erottamalla lapsi kirkosta lapselle tulee mahdollisuus opiskella koulussa elämänkatosmustietoa uskonnonopetuksen sijaan.

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdjdjhehjew

      Hyvää tietoa laoitoit esiin... myös sellaisille uskontunnustuksen kaltaisille jotka ovat järkiintyneet yummärtämään, että ovat rikkoneet lapsen uskovapautta lapsikaste rikollisuudessa. Kirkko ja papisto ei ota siitä rikoksesta vastuutta vaan asettaa sen lasten vanhemille mm näin:
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11977916
      "Hei Mirka,
      Kaste ilman kirkkoonliittämistä ei ole mahdollista.
      Kirkkojärjestyksen mukaan kirkkoonkuuluvien vanhempien on kastatettava lapsensa.
      Sallikaa lasten tulla Jeesuksen opetuslapsiksi ja Taivaan Isän lapsiksi kasteen kautta!
      t. Maarit-pappi "
      Tuossa papin tekstissä on neljä törkeää valetta "taivaan isän" nimeen joka ei ole lapsikastettakaan asettanut.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
      "Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing
      2 luku
      Perusoikeudet
      6 §
      Yhdenvertaisuus
      Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.

      Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.

      Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.

      Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.

      11 §
      Uskonnon ja omantunnon vapaus
      Jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus.
      Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus ilmaista vakaumus ja oikeus kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."

      Siis suomen valtion kirkko rikkoo Lakia ja suomen alle kirjoittamia lasten suojelua ja ihmisoikeuksia vastaan....

    • Lukuje.nousu
      • Hoitamisiin

        Nyt vielä muutama päivä aikaa hoitaa asia ennen koulun alkua (yleisin alkamisaika 10.8.).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      490
      8551
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5852
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      272
      4822
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4635
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      71
      4166
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3768
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1262
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      879
    Aihe