Luottamus-elokuvan virheet

Aikaisemmin tällä palstalla on sanottu ettei kukaan ole kyenyt osoittamaan Luottamus-elokuvassa yhtään asiavirhettä, joten teen sen nyt tässä.

V.1917-18 Saksa ja venäjä olivat sotatilassa ja vasta neuvottelemassa rauhasta. Se merkitsee että mailla ei ollut diplomaattisuhteita, joten Saksalla ei ollut minkäänlaista edutsostoa Pietarissa, joka olisi voinut käydä neuvotteluja Suomen edustajien kanssa saksalaisesta avusta tai tehdä aloitetta saksalaisesta kuninkaasta. Voimme siis yhteen vetona sanoa, elokuvassa on kolme historiallista asiavirhettä:
1) Saksalla ei ollut Venäjän pääkaupungissa diplomaattiedustustoa.
2) Suomen hallitus ei käynyt neuvotteluja Saksan kanssa Pietarissa sotilaallisesta avusta.
3) Aloite saksalaisen kuninkaan asettamisesta ei tullut Saksalta.

6

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LeeninAntoiSuomelle

      "Aloite saksalaisen kuninkaan asettamisesta ei tullut Saksalta". Häh? No ei tosiaankaan, vaan Suomen Saksaan päin kumartelevien taholta. Olisipa melkoista diplomatiaa mennä esittämään vieraan tasavallan edustajille että mitäs tykkäätte kun me ajateltiin lähettää teille yks meikäläinen heppu kuninkaaksi... Eiköhän tuo tulkittaisi sodanjulistukseksi.

      • " Olisipa melkoista diplomatiaa mennä esittämään vieraan vallan edustajille että mitäs tykkäätte kun me ajateltiin lähettää teille yks meikäläinen heppu kuninkaaksi..."

        Näin kuitenkin kyseinen suomalais-neuvostoliittolaisena yhteistyönä tehty elokuva asian esittää. Joten sinunkin mittapuun mukaan elokuva sisältää historiallisen asiavirheen.


      • EiTasavalta

        "... Olisipa melkoista diplomatiaa mennä esittämään vieraan tasavallan edustajille ... "

        Saksa ei ollut siihen aikaan mikään tasavalta vaan keisarikunta!


    • HauskaHeppu

      Ja Tiltu virittelee sotaa sisällissotaa käyvän Suomen ja maailmansotaa käyvän Saksan välillä?

      Älä nyt viitsi!

    • ..näin pätkän tuosta elokuvasta; Luottamus. Se oli juuri tuota Kekkosen aikaa ; täydellistä sontaa, paskaa, roskaa ja ryssän jumalatonta, tyhmää ,kumartelua. On käsittämätöntä, että venäläiset ihmiset eivät käsitä mistään mitään. Ruumista palvotaan ja puhutaan reaalisosialismista ja uskotaan valheisiin, joita heille koko ajan uskoteltiin..,.

    • SuomettunuttaRoskaa

      YYA:n henki ja vaikutusvaltaisen naapurin pelko paistavat rivien välistä elokuvassa, jolla juhlistettiin Suomen itsenäisyyden taivalta 1970-luvulla.
      Suomalais-neuvostoliittolainen yhteistyö kukoisti monilla kulttuurin alueilla 1970-luvulla. Monesti naapurusten yhteistuotannot olivat kökköjä ja epäkiinnostavia, eivätkä välttämättä saavuttaneet suosiota kummassakaan maassa. Kiinnostavaksi tutkimuskohteeksi ne ovat nousseet vasta viime vuosina, kun Neuvostojen aikakauteen on kyetty ottamaan riittävästi etäisyyttä.
      Luottamus (1976) kuuluu Kekkosen ajan suomettuneeseen ilmapiiriin, ja sitä esitettiin muun muassa koulunäytöksinä ympäri Suomen. Siitä syystä elokuva sai hiukan turhankin happaman vastaanoton; nykyisin sitä voi kenties avoimemmin katsoa oman aikakautensa elokuvallisena kuriositeettina. Viimeaikaiset kohut historiaa vääristelevistä oppikirjoista ja Facebookin poliittisia päätöksiä ohjailevista valeuutisista tekevät ehkä vanhoistakin historiatulkinnoista kiinnostavampia. Elokuvaa voi myös tarkastella näytteenä pelosta ja sensuurista, ja haeskella mahdollisia piiloviestejä.
      Marxismi-Leninismin Instituutin hyväksymä käsikirjoitus on täysin neuvostovalmisteinen, mutta suomenkielisen dialogin muokkasi käännöksestä Väinö Linna. Elokuvan pääosissa nähtiin Lenininä leningradilainen näyttelijä Kirill Lavrov, P.E. Svinhufvudina Vilho Siivola.
      Valmistuttuaan elokuva oli kallein Suomessa tehty tuotanto, Fennada-Filmin osuus sen budjetista ylitti 2 miljoonaa markkaa. Teattereissa vastaanotto jäi laimeaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2490
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      899
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      104
      881
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      306
      869
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    Aihe