Venäjän uhkaan ei uskottu 2007

er5yhw4t

Eduskunnan tulevaisuusvaliokunta ennusti vuonna 2007, että Venäjä kehittyy myönteiseen suuntaan, oikeusvaltion periaatteet vahvistuvat ja talouselämä monipuolistuu energiayhtiöiden johdolla.

– Poliittisesti edetään ohjatun demokratian kautta ilman ohjausta toimivaan demokratiaan, valiokunta totesi laajassa raportissaan.


Skenaario 3 ennusti, että Venäjästä tulee kovan ja vahvan vallan Venäjä.

Venäjää hallitaan skenaariossa pelolla. Ulkomaisten toimijoiden tulkitaan olevan vihamielisiä Venäjälle ja jopa syitä Venäjän ongelmiin. Erityisesti epäillään humanitaaristen arvojen suojaverhossa toimivaa salaliittoa, joka uhkaa Venäjän valtiollista suvereniteettia ja alueellista eheyttä.

Valtaa pitävä eliitti muodostuu 2017 niistä, jotka hallitsevat salaista poliisia, armeijaa ja suuria energiayhtiöitä. Eliittiin kuuluvat myös julkisen vallan avainpaikoilla toimivat henkilöt.

Taloudelliset edellytykset eliitin pysymiselle vallassa tulevat ennen muuta energian viennistä. Talouden pohja ei ole monipuolistunut vuodesta 2006.

Tavallinen kansalainen voi elää varsin turvallisesti, jos hän välttää sotkeutumasta valtakoneiston vaarallisina pitämiin asioihin.

Eliitti on kääntänyt itseensä kohdistuvan kritiikin vihaksi toisia kansoja kohtaan sekä maan sisällä että ulkopuolella. Kurjuudessa elävää lohduttaa, että hän voi ylpeästi sanoa olevansa venäläinen ja halveksia muita.
Viranomaiset ruokkivat aktiivisesti epäilyjä siitä, että ulkomaalaiset kansalaisjärjestöt uhkaavat järjestystä ja venäläisyyttä. Sotia Etelä-Kaukasiassa ja muualla käydään isänmaallisessa hengessä venäläistä väestöä puolustaen. Keski-Aasiaa ja Ukrainaa pyritään salaisen poliisin operaatioin pitämään Venäjän valtapiirissä.

Tiedotusvälineet ovat eliitin hallinnassa. Myös internet on otettu tarkkaan valvontaan. Kansalaisten oikeusturva ja varsinkaan tasavertainen kohtelu oikeudessa ja henkilökohtaisessa turvallisuudessa ei toteudu lainkaan vuonna 2017.

Venäjällä ei ole toimivaa todellista oppositiota ja korruptio ulottuu valtakoneiston korkeimmille tasoille. Ainakin puheiden tasolla suurvaltasuhteissa on palattu kylmän sodan kaltaiseen asevarustelukilpaan ja molemminpuoliseen epäluottamukseen.

Venäjän asevoimat korostavat uhkakuvia, joiden vastapainoksi asevoimia kehitetään. Venäjä suhtautuu jyrkän kielteisesti Naton laajentumiseen ja pyrkii eri menetelmin painostamaan intressipiiriinsä kuuluvia maita pysyttelemään Naton ulkopuolella.

Onko tällainen skenaario edes mahdollinen raportissa kysyttiin.

On ja sehän toteutui täysin.

20

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5tehyusw

      Kauhuskenaario, jonka toteutumisen ei uskottu 2007, toteutui uskomattomasti. Kyllä Suomessa ajatella osataan, mutta hyssyttely voitti.

      • NatoPelastaa

        Suomessa osataan ajatella ja yhtenä vahvuutena on monipuoliset kontaktit eri ulkovaltoihin eikä olla liian riippuvaisia Venäjästä. Kaupankäynti oli suuri Venäjän kanssa 2000-luvun alussa, kun kaikki näytti vielä hyvältä Venäjälle, mutta sitten Putin alkoi sekoilemaan.

        Tulevaisuudessa niin Suomi kuin muutkin länsimaat vähentävät vielä entisestään Venäjän riippuvuutta Georgian, Syyrian, matkustajalentokoneen alasampumisen, lukuisten verkkohyökkäyksien ja kemiaallisten aseiden käytön jälkeen. Venäjä tulee jäämään vielä enemmän kehityksessä jälkeen ja tulevaisuudessa Venäjällä ei ole mitään tarjottavaa vaikka ilmaiseksi antaisi, niin se kehitys kulkee.

        Yksi asia on ainakin varmaa: Putin on yksi suurimpia epäonnistujia 2000-luvulla.


    • VenäjäEiOle

      minkäännäköinen uhka kenellekään, mutta Trumpin Amerikka sen sijaan on valtava uhka koko maailmalle.

      • trhyue

        "VenäjäEiOle minkäännäköinen uhka kenellekään"

        Ukrainalaiset ovat tuosta eri mieltä.


    • NoBoxx

      'Venäjällä ei ole toimivaa todellista oppositiota ja korruptio ulottuu valtakoneiston korkeimmille tasoille.'
      Justiinsa, ja jenkeissäkö ei ole korruptiota?

      • 6t7346y

        "jenkeissäkö ei ole korruptiota? "

        Ei USA:n johtoa epäillä niin laajasta korruptiosta kuin Putinia ja Medvedeviä. Puhutaan miljardiomaisuuden hankkimisesta lahjuksia keräämällä Medvedevin tapauksessa.

        Se sai tuhannet venäläiset lähtemään kadulle.


      • 963plus257

        Hyvät on kaalimaan palkat kun tsaari Putler on jo ehtinyt kerätä yli seitsemän MILJARDIN US$ henkilökohtaisen omaisuuden(!)

        Vastaavaan ei kykene yksikään virkamies missään!


    • 6uj4345

      Raportissa uskottiin Venäjän kehittyvän ohjatun demokratian kautta ilman ohjausta toimivaksi demokratiaksi.

      Ja demokraatit olisivat panneet Putinin loppuiäkseen vankilaan korruptiosta ja miljardien varastamisesta.

      Putinhan sanoo virallisesti elävänsä pienellä palkallaan ja omistavansa vanhan Ladan.

      Eli hänen todellinen jättiomaisuutensa on laittomasti hankittu.

      • Demokratiassa

        psykopaatit voivat päästä valtaan kuten aivan hiljattain on nähty. Se uhkaa koko maailmaa. Muissa paitsi sotilavallankaappauksissa hullut eivät voi päästä valtaan, koska valtakoneisto estää näiden pääsyn valtaan. Isojen valtioiden demokratia on siis todella vaarallinen järjestelmä.


    • Jatkoonvaan

      Yksi laadukkaimmista aloituksista tällä palstalla pitkään aikaan. Pisteet siitä.

      • HyväAloitus

        Samaa mieltä. Keskeiset asiat on esitetty selkeästi.


    • Anonyymi

      Ei uskottu tuolloin, eikä tänäänkään.

      • Anonyymi

        Natossa: "Sota on rauhaa / vapaus on orjuutta / tietämättömyys on voimaa."

        Menkääpäs Nato Tiltut Natoon sotimaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Natossa: "Sota on rauhaa / vapaus on orjuutta / tietämättömyys on voimaa."

        Menkääpäs Nato Tiltut Natoon sotimaan.

        Tltu yrittää selittää kuinka NATO muka olisi esimerkki orwellilaisesta kielenkäytöstä, vaaikka jokainen ymmärtää, että juuri valehteleva diktatuuri Venäjä itse on siitä esimerkki.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Natossa: "Sota on rauhaa / vapaus on orjuutta / tietämättömyys on voimaa."

        Menkääpäs Nato Tiltut Natoon sotimaan.

        Ei tarvitse mennä koska Naton alueella ei ole sotia. Maailman paskin valtio Venäjäläjä käy sotaa lähes taukomatta alueilla jotka eivät kuulu Natoon, myös Suomessa.

        Natossa: "Uskottava puolustus on rauhaa / Naton on RAUHA / Itsevaltiudet ovat orjuutta, demokratia vapautta / äly, ymmärrys, tieto, fakta, moraali on voimaa."

        Putin: Ihmisen irvikuva.


    • Anonyymi

      Mitään Venäläisiä joukkoja ei ole Ukrainan läheisyydessä. Kaikki on vain Yhdysvaltojen valetta. Yk kokouksessa ei Yhdysvalloilla ole ollut mitään todisteita joukkojen olemassa olosta. Samanlaista valetta kuin Irakin aseet. Suomessa jo pidemmän aikaa myös tiedetty että nämä joukot ovat Yhdysavaltojen satuja.

      • Anonyymi

        Yk myös vaatinut valehteleva rottavaltio Yhdysvalloilta todeisteet Venäjän 100 000 joukoista, nämä kyllä näkyisi sateliiteistä, rotta ei ole pystynyt toimittamaan kun ne ovat pelkkää valetta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Yk myös vaatinut valehteleva rottavaltio Yhdysvalloilta todeisteet Venäjän 100 000 joukoista, nämä kyllä näkyisi sateliiteistä, rotta ei ole pystynyt toimittamaan kun ne ovat pelkkää valetta.

        Esim. tuolla on noita satellittikuvia Venäjän armeijan joukkojen keskityksistä Ukrainan rajojen lähelle

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/df26e080-2157-4397-bc2b-4fea2b0055f0


    • Anonyymi

      Aloitus kirjoitettu 2017
      Venäjä on mennyt tuosta vuodesta vielä paljon huonompaan suuntaan.
      Tulevaisuusvaliokunta tuskin oletti että Venäjä voi muuttua noin sotaiseksi valtioksi.
      Kaiken takana on kuitenkin yksi mies, ja hänen pieni lähipiirinsä, joka häiriöitä aiheuttaa.

    • Anonyymi

      Muistan hyvin nuo valiokunnan skenaariot. Kukaan ei uskonut pahimman vaihtoehdon toteutumiseen.

      Näin on kuitenkin nyt käynyt !

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      134
      5452
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3902
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2490
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      39
      2067
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      28
      1862
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1853
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1670
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      52
      1641
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      30
      1584
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      40
      1576
    Aihe