Syystä, että ikuinen talouskasvu on mahdotonta, talouskasvu ei ole ratkaisu vaan ongelma.
Sitten kun olette tämän helposti ymmärrettävän tosiasian sisäistäneet, näette bangsterien talutusnuorassa olevan talouspapiston, poliitikkojen ja haisulimedian päästöt uudessa valossa.
Alatte ymmärtää että ikuiseen talouskasvuun ja korolliseen velkaan perustuva talousajattelu on pantava uusiksi.
kun resurssien rajat tulevat vastaan ja kasvu loppuu, niin ikuiseen talouskasvuun perustuva maailmanjärjestys romahtaa.
Kannattaisi ruveta pähkäilemään että mitä sitten…
Sitten kun olette tämän helposti ymmärrettävän tosiasian sisäistäneet, näette bangsterien talutusnuorassa olevan talouspapiston, poliitikkojen ja haisulimedian päästöt uudessa valossa.
Alatte ymmärtää että ikuiseen talouskasvuun ja korolliseen velkaan perustuva talousajattelu on pantava uusiksi.
kun resurssien rajat tulevat vastaan ja kasvu loppuu, niin ikuiseen talouskasvuun perustuva maailmanjärjestys romahtaa.
Kannattaisi ruveta pähkäilemään että mitä sitten…
Vastaukset 21
Vanhimmat
"ikuinen talouskasvu on mahdotonta"
----miten niin? Tuo on vähän suhteellinen asia ja riippuu monesta tekijästä.
Jossain on aina kasvua, jossain kenties laskua. Näin maailmaa vaan kehittyy.
Ennen oli paljon hevosia kaduilla, sitten autot ja valta kasvu sillä saralla.
Ennen oli joka talossa lankapuhelin, sitten tuli kännykkä - valtavaa kasvua edelleen.
Ennen oli takka tai leivinuuni, kunnes sähkölämmitys tuli
jne jne jne
Ennen yritys myi vaan Suomessa, mutta saikin kaupan sujumaan Kiinassa,
markkinat MONIN KERTAISET
Se ei ole suhteellista vaan absoluuttista. Maapallolla on tietyt mitat ja resurssit.
Et ole sisäistänyt asiaa laisinkaan, kuten aloittaja asian ilmaisee.
Talous ei ole luonnontiedettä!
Taloudelliselle lisäarvolle ei ole samoja fyysisiä rajoitteita, kuten esimerkiksi väestönkasvulle
Niin kauan kun ihminen oppii uutta, keksimme vaihtoehtoja ja onnistumme jalostamaan pienemmästä yhä enemmän, talouskasvu jatkuu. Näin on käynyt aina tähän asti.
Darwinistinen luonnonvalinta pätee paitsi luonnossa, myös liike-elämässä.
Talouskasvusta viis veisaan mutta maailman väkiluku senkun lisääntyy ja tuo ylivoimaisesti maailman eläimistä tyhmin laji pyrkii lisääntymään kuin kaniinit ja rotat täyttäen maailmaa betonipunkkereihin keskittyneenä mitään järkevää ei tekevänä vain kuluttavana lajina.
Raamattukin on ristiriitainen kirja siinä että ensiksi maailma haluttiin täyttä lisääntymällä ja sitten apostolien aikana kehoitettiin selibaattiin.
Suomessakin tuo lisääntyminen saavutti huippunsa laestadiolaisuuden alkuvuosikymmeninä niin että lapsia tehtiin siinä vauhdissa että ruoka ei riittänyt heitä elättämään vaan pääsivätpähän lapsiraukat ainaskin toivonmukaan parenpaan maailmaan missä energia toimii fuusioperiatteella aikä energia ikinä lopu siinä valtakunnassa.
Mutta minne katosivat suomesta työpaikat, kiinaanko tässä nollasummapelissä
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/ekonomistit-pettyivat-puolivaliriihen-uudistukset-jaivat-laimeiksi/ZNvCFUjq
porrvari yrittää nyt kertoa, että jos tanssitte porrvarin pillin tahdissa, he "luovat työpaikat".
Kusetusta ! ! !
Ikuinen väestönkasvu on mahdollinen
ikuinen talouskasvu ei
Mayat kuolivat nälkään tämän takia Jukatanin niemimaalla samoin Pääsiäissaarten asukkaat
Kun siirrämme afrikkalaiset aasialaiset muslimit yms. pienet ja keskisuuret ihmiset KYLMÄÄN ENERGIAA TARVITSEVAAN POHJOISEEN elättämään suurperheitään kiihdytämme maapallon tuhoa mukavasti
Aaron Hernandez usa-jalkapalloilija tuomitaan elinkautiseen murhasta jne.
http://www.foxnews.com/us/2015/04/15/verdict-reached-in-aaron-hernandez-murder-trial.html
Aaron Hernandez hirtti itsensä juuri äsken
Aaron Hernandez hanged himself utilizing a bedsheet that he attached to his cell window
Lisää aiheesta, 8 pahista:
Don Davis, Stacey Johnson, Jack Jones and Ledell Lee;
Jason McGehee, Bruce Ward, Kenneth Williams and Marcel Williams
Kahdeksan pahista. Arkansasissa nämä tullaan teloittamaan massateloituksessa 11 päivän aikana
https://i.guim.co.uk/img/media/73012895625a0de40c7a2728ee0e455dffdeee82/0_115_4192_2516/master/4192.jpg?w=620&q=55&auto=format&usm=12&fit=max&s=495f5600ce6135ebf06cea53c111d885
Aloitus on väärin - ikuinen talouskasvu on mahdollista ja tapahtuu jatkuvasti!
Talouskasvu pysähtyy vasta kun ihmismielestä loppuu ideat.
Nykyinen talous ei voikaan sellaisenaan kasvaa ikuisesti. Emme voi, emmekä koskaan ole kasvattaneet maailmantaloutta muuttamatta sen koostumusta.
Tuotteet ja palvelut muuttuvat koko ajan
Nähtäväksi jää, olemmeko ideoineet itsemme riippumattomaksi maapallosta siihen mennessä kunnes kuoleva aurinkomme sen nielaisee. Mikäli olemme ehtineet alta pois, talous kasvaa tämänkin jälkeen!
Olet niiiiiiiin kuutamolla etten viitsi edes ruveta osoittamaan miten kuutamolla ollenkaan oletkaan. Sinun tapauksessasi se nimittäin olisi turhaa työtä.
Juuri niin, ja siksi olisi väärin ottaa nykyinen maailmantalous, sen käyttämä energia, aiheuttamat saasteet, käyttämät raaka-aineet ja siinä elävät ihmiset sellaisenaan ja yksinkertaisesti kertoa se esimerkiksi kymmenellä ja todeta että lopputulos on mahdoton.
Tämä olisi sama kuin jos kivikaudella olisi pyritty arvioimaan nykyistä taloutta kertomalla silloista tilannetta jollain sopivalla kertoimella jotta pääsisimme nykyisen maailmantalouden kokoluokkaan. Nykyisten, lähes 7,5 miljardin ihmisten luolan lämmittäminen nuotioilla sulattaisi todenäköisesti napajäätiköt viikossa.
Näinhän ei ole tapahtunut vaan olemme keksineet muita keinoja
Niin olemme lämmittäneet tämän ainutlaatuisen planeetan ydinreaktiolla joka vastaa jo ydinsodan energiamäärää joten kyllä ne napajäätiköt sulavat vaikka vähentäisimme diselautojen käytön nollaan tai siirtyisimme sähköautoihin klobaalisesti.Vihreät ovat yhden uskonnon opettajia eivätkä he enään edes vastusta ydinenergiaa,sehän on niin puhdasta ja hiilivapaata.
eikö maapallo ole ihan itse myös kylmentynyt ja lämmennyt ihan ilman meidän apua
Vai miten ihmeessä jääkausi on tullut ja mennyt?
Miten rajallisilla resurseilla voi saavuttaa rajattoman kasvun?
missä on rajalliset resurssit? Koska ne resurssit ovat päättäneet loppua
Talouskasvulla ja maapallon fyysisellä koolla ei ole tekemistä keskenään.
Samoin väestökasvu tai luonnon rajoitukset ovat eri asia kuin talouden kehittyminen
Meillä on pallo, joka koostuu rajallisesta määrästä atomeja, sekä vuodesta toiseen vakiona pysyvä ulkoa tuleva energiamäärä jota voimme käyttää näiden atomien uudelleenjärjestelyyn.
Jos tämän vuoden tapa järjestellä atomit on kuluttajien mielestä parempi kuin viimevuotinen, niin reaalinen BKT on kasvanut = talous on kasvanut.
Koska rajallista massaa voi järjestellä käytännössä äärettömin eri tavoin, niin mahdollisuudet talouskasvulle eivät lopu ikinä. Riittääkö ihmisen kekseliäisyys ikuisesti, kenties?
Toki yksi väistämätön syy talouskasvun päättymiselle: entropia. Maailmankaikkeus on äärellinen ja loppu tulee vääjäämättä jokusen vuosimiljardin päästä.
Media ei ole tähän mennessä uutisoinut, mitä talouskasvu on. Kukaan ei vissiin tiedä, mutta talouskasvusta on silti hienoa puhua.
etkö tiedä mitä talouskasvu on, mitä se tarkoittaa?
Koitappa ihan itse ottaa selvää ja miettiä, pitääkö jonkun "median" se sulle tavata?
ikuinen kasvu on mahdollista tottakai
Vastauksista käy ilmi minkä tason ”tiedemiesten” kanssa ollaan tekemisissä, mutta toivoa ei silti kannata menettää. Kokemuksesta tiedämme että kun uusi oivallus on tullakseen, se tulee jarrumiehistä huolimatta.
kun loppuu älykkyys ja argumentit, alkaa solvaus