Yle nosti punapääpapin yhdeksi pääuutisekseen

Ylen tv-uutiset nosti punapääpapin ulkomaille muuton yhdeksi pääuutisekseen. Onkin odotettavissa, että tänään iltauutisissa asia esitetään katsojille tunteisiin vetoavasti pitkässä jutussa yhtenä esimerkkinä siitä, kuinka kamalaa tämän hallituksen pakkopalautuslinja on. Ylen toimittaja pyyhkii kyyneleitä ja viulut vinkuvat taustalla, kun punapääpapista leivotaan vihervasemmiston uutta sankaria. Se aiempi Ylen ihailema sankarihan oli tämä Sini Saarela, joka kiipeili lainvastaisesti jäänmurtajiin.
7177
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joskus nuoruudessani jouduin kuljetushommissa afrikkaan asti.
Siellä kyyti on kylmää jos ja kun joutuu poliisin kanssa tekemisiin
ja voi pappi varautua "maasuttamaan" paikallisen poliisin runsailla lahjuksilla
ja pitämään suunsa kiinni homojen oikeuksista ettei rapsahda pitkää linnareissua.
Afrikassa ei ole mukavaa olla linnassa.

1Äänestä

Onhan ne eksoottiset tummat tansanialaiset nuorukaiset varmasti kivoja katsella, kun naisille lirkuttelevat, mutta elämä ja arki Tansaniassa voi olla toista kuin päivä kiimankosteaa Mombasaa.

Ikävä kyllä Tansaniassa ei taida olla vääränväristen rasismia yhtään vähempää. Kun vaalea pitkä ja roteva pohjolan viikinki menee paikalliseen juottolaan ja ryhtyy puhuman mukavia paikallisille naisille, niitä kauneimpia ja itsevarmoja kun pakkautuu väkisinkin eksoottisen erottuvan uroon lähettyville (Geenit eli veri nääs vetää), niin miesten naamat kurtistuvat kummasti eikä puukkohippa tai viidakkoveitsipeijaiset ole harvinaisia. Ja kun marssin paikalliseen hallintorakennukseen ja pyydän taskurahaa ja asuntoa kun riippukeinussa keinuen banaania pureskellen työtä tekemättä ei hotellissa yövy ja ravintelissa syö, niin saanko ja jos en niin tuleeko joku paikallinen yönmusta feministisuvakki minun puolestani viranomaisia hätyyttämään ja vaatimaan minulle asuntoa ja elätystä?

Kummaa ettei Suomessa ole paljon pappeja näkynyt kantisten kansoittamissa leipäjonoissa, asunnottomien tukena ja minimiperusturvan saajien turvana mieltä osoittamassa.

Äänestä

Minkälainen johto tuolla suojatyöpaikka laitoksella oikein on? Ei ilmeisesti minkäänlaista. Rivitoimittajat saavat harrastaa omaa poliittista agitoimista koko kansan rahoilla.

Minkäin nostaisin tuon papin Ylen uutisiin, mutta eri syistä. Maanpetoksellinen toiminta maassa laittomasti olleiden avustamisessa ja viranhaltijoiden häiritsemisessä.

Äänestä

"Onkin odotettavissa, että tänään iltauutisissa asia esitetään katsojille"

Jos sen koko kansaa halveeraavan tempun Yle menee tekemään niin eiköhän se ole silloin ole pommi-iskun tahi muunlaisen "sielunsa kyllyydestä"-tyylisen verisen koston paikka.

Äänestä

Oliko uutisissa myös tieto tutkimuksesta, että suomalaiset pojat pitävät Trumppia suurimpana idolinaan.

Äänestä

Tuplapano anaaliin saattaa olla tuonkin kohtalo Tansaniassa.

Äänestä

YLE pitää lakkauttaa kokonaan, ihan oikeasti! Ei näköjään muutu vihervasemmistolainen politikointi mitenkään. Uutisia ja ajankohtaisohjelmia vain valikoidusti. Ei luotettava media kansalaisille. Ihmisten tulisi nyt jo tajuta tämä eikä enää edes katsoa koko kanavaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


rwerwerwewerwrwe kirjoitti:

Ylen tv-uutiset nosti punapääpapin ulkomaille muuton yhdeksi pääuutisekseen. Onkin odotettavissa, että tänään iltauutisissa asia esitetään katsojille tunteisiin vetoavasti pitkässä jutussa yhtenä esimerkkinä siitä, kuinka kamalaa tämän hallituksen pakkopalautuslinja on. Ylen toimittaja pyyhkii kyyneleitä ja viulut vinkuvat taustalla, kun punapääpapista leivotaan vihervasemmiston uutta sankaria. Se aiempi Ylen ihailema sankarihan oli tämä Sini Saarela, joka kiipeili lainvastaisesti jäänmurtajiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu