Millä perusteilla medialupia myönnetään ? Mihin tahoon pitää ottaa yhteyttä, jos haluaa kyseenalaistaa, tai tarkistuttaa, onko jollain tietyllä, tiedotusvälineenä toimivalla taholla, enää edellytyksiä lupiin ?
Esim. natomainonta ja sananvapauksien estäminen, voisivat olla järkeviä syitä, ottaa toimiluvat pois.
Ilta-Sanomat estää käytännössä, kaikkien suomalaisten ihmisten sanan- ja mielipiteenvapauksia. Ne käyttävät mediaansa tarkoituksella, vain äärioikeiston vieraiden valtojen ja Jenkkien hyökkäysliiton mainontaan. Eihän sellainen ole enää mikään tiedotusväline, joten eikö siltä olisi aiheellista, ottaa luvat pois ?
Esim. natomainonta ja sananvapauksien estäminen, voisivat olla järkeviä syitä, ottaa toimiluvat pois.
Ilta-Sanomat estää käytännössä, kaikkien suomalaisten ihmisten sanan- ja mielipiteenvapauksia. Ne käyttävät mediaansa tarkoituksella, vain äärioikeiston vieraiden valtojen ja Jenkkien hyökkäysliiton mainontaan. Eihän sellainen ole enää mikään tiedotusväline, joten eikö siltä olisi aiheellista, ottaa luvat pois ?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kysymys on tärkeä ja ajankohtainen, toivotaan vastauksia.
Miten joku edes voisi olla NATO-trolli?
NATO on pelkästään hyvä asia.
Ei taida palstalla olla tietoa.
Olisko Viestintäministeriö, luulisin.
Kiitos.
Heti osui ja upposi - kun kysyimme tätä, tuli lapsellinen Vasemmiston viha"uutinen", ala-arvoiselta "medialta", jolta pitäisi ottaa luvat pois. Estää ihmisten sananvapautta ja toimii maanpetoksellisesti vieraiden valtojen hyökkäysliiton mainostajana. - Ei uskoisi, että noin lapsellisia toimittajia onkaan, mutta Suomessa näyttää olevan, toistaiseksi.
Ei julkaisemiseen tarvita mitään lupia. Paitsi tv:n ja radion kanssa. Kuka tahansa voi perustaa oman lehden ja ruveta julkaisemaan mitä hyvänsä. Paitsi, jos julkaiset toisten mielestä "vääriä" asioita, silloin valtamedia haastaa sinut oikeuteen.
Kyllä Viestintävirastolla, on varmasti asiaan sanomista, jos median nimissä, on pelkkää natotrollausta ja sananvapauden estämistä kansalaisilta - Ei olisi uskonut, että toimittajat ovat niin naiiveja, että hyökkäilevät heille kirjoittavia ihmisiä vastaan - Nyt sekin on nähty. Lapsellista.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3706276-kansalaisten-hyvinvoinnin-ja-terveyden-edistaminen-uhattuna-soteuudistuksessa
Tuossa sitten sitä asiaa Vasemmalta, kannattaa lukea.
Neuvostoliittolaiset Tarja Halonen ja Erkki Tuomioja ovat paha uhka Suomelle.
Minkälaisia ovat toimittajat, jotka ammattinimikkeensä takaa, hyökkäilevät heille kirjoittavia, tavallisia kansalaisia vastaan ja käyttävät mediaa "koston" välineenä tahoille, joita mitä ilmeisemmin vihaavat ?
Minusta se kielii ammattitaidottomuudesta.
Toimittajilta puuttuu etiikka, moraali ja vastuu - Se on vakava vääryys mediassa, jota voidaan käyttää ja käytetään esim. maanpetollisten tahojen mainostamiseen, eli natotrollaukseen.
Suomessa tiedonvälityksen taso, rypee pohjamudissa. Katsokaa vaikka Mtv3, IL, IS yms - Robotti, tai kone, voisi tehdä ne jutut, niissä ei ole MITÄÄN sisältöä.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3707013-banaanitasavaltaan-vai-uusia-innovaatioita-vasemmistoliitto-vaatii-hallitukselta-panostuksia-osaamiseen
Toimittajien koulutuksessa, täytyy olla paljon pielessä, kun toimittajista tulee pelkkiä robotinjatkeita, jotka suoltavat markkinavoimien tylsiä ja väkivaltaisia virsiä, päivästä toiseen - Kuka sellaista jaksaa ?
Iltapäivä-höpinöissä, ei ole enää aitoa sanan- ja mielipiteenvapauksia - vain murto-osa kirjoituksista julkaistaan, jos niitäkään.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3710267-hallintarekisteri-nousee-haudasta-voimme-vain-arvailla-mika-pehmitti-soinin-ja-turusen
Esim. isoja talous- ja ympäristörikoksia, ei uutisoida lainkaan.
Yle ja JSN estäneet köyhien ihmisten mahdollisuudet, kannella anonyymeina, kuten lait edellyttävät. Taloudellisen ym väkivallan kohteilla, ei ole enää mitään kantelukanavaa, mitä tulee medioihin.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3748616-veronkiertajat-eivat-muuta-tapojaan-vapaaehtoisesti-eduskunnan-puututtava