Kreationismi ja rokotteet

Millainen suhtautuminen kreationistella on rokotteisiin? Onko asiassa muistettu huomida henkimaailman asiat...?

26

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhatlupaukset
      • Kreationismiin sisältyy siis myös uskominen kaikkiin mahdollisiin ja mahdottomiin salaliittoteorioihin.


      • keitetty.kaniini
        kekek-kekek kirjoitti:

        Kreationismiin sisältyy siis myös uskominen kaikkiin mahdollisiin ja mahdottomiin salaliittoteorioihin.

        Ja vallankin Amerikassa syvä epäluulo valtiota (government) ja virallisuutta kohtaan.


      • keitetty.kaniini kirjoitti:

        Ja vallankin Amerikassa syvä epäluulo valtiota (government) ja virallisuutta kohtaan.

        Esivallan miekkaa eivät kunnioita. Eivät siis ole aitoja kristittyjä.


    • mitennnnNiin

      Eihän tuo aihe liity kreationismiin mitenkään! Varmaan suurin osa kreationisteista käyttää rokotteita ja vähemmistö ei, kuten asia muutenkin on.

      • Kreationisteilla on siis tässäkin asiassa oppiriita. Ei ihme!


    • luottamusmennyt

      Ylläpitoa ei näemmä kiinnosta ihmisten terveys. Mitäs se minulle kuuluu, onnea valitsemallanne tielle.

      • Jos terveys kinnostaisi sinua oikeasti, ottaisit rokotteita ja tarvittaessa käyttäisit antibiootteja. Ne kun mólemmat tutkitusti pelastavat ihmishenkiä.


      • luottamusmennyt
        moloch_horridus kirjoitti:

        Jos terveys kinnostaisi sinua oikeasti, ottaisit rokotteita ja tarvittaessa käyttäisit antibiootteja. Ne kun mólemmat tutkitusti pelastavat ihmishenkiä.

        Valtamedia kertoo näin, mutta siihen ei ole luottamista. Lääketeollisuus ja valtamedia näet ovat sama asia.


      • luottamusmennyt kirjoitti:

        Valtamedia kertoo näin, mutta siihen ei ole luottamista. Lääketeollisuus ja valtamedia näet ovat sama asia.

        "Valtamedia kertoo näin, mutta siihen ei ole luottamista. Lääketeollisuus ja valtamedia näet ovat sama asia."

        Paitsi että valtamedia ja tiettelliset tutkimukset kertovat noin, niin nöen tuon tapahtuvan jatkuvasti myös työssäni: ihmishenkiä pelastuu sekä rokotteiden että antibioottien avulla. Ja tuo tosiasia on murskaava sinun harhaluuloillesi.


      • Lähteekö syöpä soodalla vai kenties koivuntuhkalipiällä?


      • IlkimyksenUutistiimi
        luottamusmennyt kirjoitti:

        Valtamedia kertoo näin, mutta siihen ei ole luottamista. Lääketeollisuus ja valtamedia näet ovat sama asia.

        "Lääketeollisuus ja valtamedia näet ovat sama asia."

        Lähetämme sinulle kohtsillään Viikon Möläytys -palkinnon.


    • Hhvhjjkknn

      Yurkillä on taas bänni päällä:)

    • Jeesus.on.tie

      Kuka on luonut luonnon? Luoja. Siksi voin hyvillä mielin nauttia rokotteita ja lääkärien osaamista kiitollisena Jumalalle ja heille. Jumalan luomista hedelmistä saa vitamiinia. Tyhmää olisi olla hyödyntämättä niitä. Vitamiinitkin rokottaa kehoa ja mieltä. Ja lääkärikin voi tehdä vain oman osansa. Hän voi puhdistaa haavan, mutta kyllä se haava arpeutuu ilman lääkärin taitoa. Ateistitkin ovat siis Jumalan luomista asioista riippuvaisia. Ilman Luojaa, emme voi edes hengittää raitista ja terveellistä ulkoilmaa ja kävellä metsän siimeksessä rentoutumassa. Ja ilman Luojaa, ei aurinko noususi taas huomenna. Kunpa Kristuksen valo pääsisi loistamaan myös teidän pimentyneisiin sydämiinne.

      "Ja sitä lujempi on meille nyt profeetallinen sana, ja te teette hyvin, jos otatte siitä vaarin, niinkuin pimeässä paikassa loistavasta lampusta, kunnes päivä valkenee ja kointähti koittaa teidän sydämissänne". (2 Pietari 1:19)

      "Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan näitä teille seurakunnissa. Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti." (Johanneksen Ilmestys 22:16)

      • Kuka on luonut luonnon, jota vastaan sinun täytyy rokottein ja antibiootein suojautua?
        Ja eipä taida Raamatusta löytyä vinkkiäkään rokottamiseen taikka antibioottien valmistukseen.


      • Niin kyllä vai ei rokotuksille? Miten voi olla näin vaikeaa pysyä aiheessa ja antaa selkeää vastausta? Paapatusta kyllä jaksaa ulostaa eetterin....


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      142
      4361
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      38
      2500
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2157
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      26
      1226
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1092
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      1062
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      37
      964
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      926
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      48
      879
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      106
      842
    Aihe