Ei suotta ole PS tullut tutuksi puolueena joka osaa sieraimillaan aistia uudet tuulet: EUn byrokraattisuus ja tehottomuus, tukipakettien mielettömyys, pakolais- ja maahanmuuttoasioiden haasteet. Tässä vain eräitä keskeisiä joiden osalta PS on osannut arvioida nappiin alusta alkaen.
Nyt viimeisimpänä on paluu kansallisiin valuuttoihin. Tässä tosin ovat muutkin EU-valtiot ns. ottaneet ennakkoa, esim. Britannia ja Ruotsi eivät koskaan luopuneet omistansa. Toisaalta ao. mailla ei ole kovin kehnosti mennyt tuon valinnan johdosta kun talouksia vertaillaan.
Nyt siis PS:n pj-kandidaatti Terho on tuonut selkeästi asian keskusteluun, jo oli aikakin. Kyseessä on eräänlainen pelinavaus, eli nyt jäämme odottelemaan kuinka muut puolueet (jälleen kerran kuten aiemminkin) rupeaa kannattamaan ajan kanssa ko. asiaa ns. itse keksimänään.
Siksi edelleen PS joka edelleen näkee muita pitemmälle (eli kuplan ulkopuolelle, sikäli kun PS:n tapauksessa mitään kuplaa on koskaan ollutkaan).
Nyt viimeisimpänä on paluu kansallisiin valuuttoihin. Tässä tosin ovat muutkin EU-valtiot ns. ottaneet ennakkoa, esim. Britannia ja Ruotsi eivät koskaan luopuneet omistansa. Toisaalta ao. mailla ei ole kovin kehnosti mennyt tuon valinnan johdosta kun talouksia vertaillaan.
Nyt siis PS:n pj-kandidaatti Terho on tuonut selkeästi asian keskusteluun, jo oli aikakin. Kyseessä on eräänlainen pelinavaus, eli nyt jäämme odottelemaan kuinka muut puolueet (jälleen kerran kuten aiemminkin) rupeaa kannattamaan ajan kanssa ko. asiaa ns. itse keksimänään.
Siksi edelleen PS joka edelleen näkee muita pitemmälle (eli kuplan ulkopuolelle, sikäli kun PS:n tapauksessa mitään kuplaa on koskaan ollutkaan).
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei pukkaa. Markan paluuta haluavat vain maajussit ja fattapummit.
Näyttää, että markan kaipailijoita on muuallakin kuin Kepun Väyrynen. Jos Suomen taloustaantumaa syytetään oloa Eurossa, niin mikäs olisi tilanne jos eläisimme Markka aikaa.
Palkat olisivat ehkä nousseet ripeämin, mutta samalla eläkeläisten ostovoima olisi heikentynyt.
Markkaa olisi devalvoitu aina Tupo kierroksen jälkeen ja korot olisivat huomattavasti korkeammalla ja asuntovelalliset kusessa. Duunarisiipi ja vuorineuvokset pärjäisivät paremmin. No molemmissa valuutoissa olisi ehkä yhtäpitkät leipäjonot ja myös ehkä markka ajan mellakat voidaan vain uneksia. Sampo ei ehkä viisas ulostulo.
Euron aikana tuotteiden ja palveluiden hinnat ovat nousseet selvästi. Siis Suomessa.
Palkat nousseet mitä ovat, eläkkeet vähemmän kuten yleensä euron aikana.
Hintoja reippaammin nostaneet hyötyneet, ja jos hekään 'loppupeleissä'.
Ei pidä paikkaansa.
Palkat nousseet kymmeniä prosentteja, hinnat eivät.
Siis persujen kannatuksella markkaan? Ja kun siitä vielä vähennetään ne viisaat jotka ei äänestää kuin Akua, markka tuli sano...........
Markka ei tule tekemään paluuta Suomen valuutaksi ainakaan useaan sukupolveen. Euro on muinaista markkaamme liki sata kerta suurempi ja uskottavampi valuutta, joka antaa taloudellista vakautta. Korkotasomme on alhainen (se tulee kyllä nousemaan tästä, muttei kuitenkaan Ruotsin tasolle) ja asuntovelalliset ovat hyötyneet siitä suuresti. Pelkästään valuutanvaihtokulumme ovat euron ansiosta pienentyneet huomattavasti. Hintojen vertailu eri euroalueen maissa on helppoa ja sijoituksien ja investointien teko muihin euromaihin on sangen yksinkertaista. Yhteinen toimintaympäristö ja yhteiset arvot antavat selkänojaa. Joillakin suomalaisilla on kuitenkin jäänyt vanha levy päälle markka-ajan autuudesta. Yrittääkääpä viimein päästä irti moisesta!
Ei pidä myöskään väheksyä suomalaisten pölvästipoliitikkojen talouspoliittisten hölmöilyjen tekemistä mahdottomaksi yhteisellä euro-valuutalla.
Markka-aikanahan kepulointi-vatulointi-devalvointi-kelluttelijat ryssivät liukuhihnalta hyväveli-päinpersettä-päätöksiään puolijuovuksissa saunailloissaan.
Vieläkin media nostaa säännöllisin väliajoin näitä jo nykyisin eläke-huru-ukkoja lausumaan horinoitaan milloin mihinkin päivänpolttavaan talousuutiseen.
Ukot sitten suurta ylpeyttä uhkuen loihevat lausumaan suuria viisauksiaan kuin suuremmatkin oraakkelit.
Osahan näistä virtuuooseista on vieläkin suojatyöviroissaan, mutta onneksi ilman minkäänlaista työvelvoitetta. Halvemmaksi tulee maksella ukkeleille järjettömän ylisuuria palkkoja ei mistään, kuin antaa niiden koskea mihinkään kahvimukia vaarallisempaan, esim. tietokoneeseen - tai kahvinkeittimeen.
Markkaahan persut ovat takaisin vinkuneet jo ennen euron käyttöönottoa. Muuten, jos Suomen virallisen valuutan arvo pudotettaisiin kuudesosaan (sehän markan arvo olisi), niin miten luulet käyvän vaikkapa sille valtavalle yksityiselle velkataakalle mikä suomessa on?
Yksikään+euromaa+ei+ole+taloudellisesti+menestynyt+Saksaa+lukuunottamatta.+
Mm.+Ranskan+vaaleista+kirjoitetussa+Iltiksen+jutun+mukaan++Ranskan+talous+on+vuosia+takkuillut+ja+työttömyys+suurta+(10%).+Naapurissa+Saksassa+talous+porskuttaa,+työttömyys+alle+4%.
Ei-euromaat+kuten+Ruotsi+ja+Britannia+ovat+menestyneet+omilla+valuutoillaan.
Tämä+kaikki+on+tunnettua+faktaa.+Siksi+euron+vaihtoehdoista+pitää+voida+keskustella.
Terhon avaukset on täysin vaalitäkyjä persujen äänestäjille. Persut on ennenkin maalailleet heille tähtitaivasta, vaikka kannatus ei ikinä riitä sellaisen saavuttamiseen, koska näkemykset muiden puolueiden kanssa on toisi kaukana toisistaan.
Sampo hakee itselle kannatusta, muusta ei ole kyse.
oravan nahat maksuvälineiksi ja tuohilakki pakko.
Pierunhajuinen persusuomi, pois muut kulttuurit. Paska haisee ja haitari soi.
joo, mutta kukaan ei halua persujen matkassa mukana olla. tänäänkin, haha, myyrmäessä oli persujen teltta. yksinäinen persu siellä seisoi......eikä yhtään ystävää löytynyt. mitäs pettivät myyrmäkeläiset, sitä saa mitä tilaa.....
ei ainoastaan markkaa pukkaa
vaan soinikultti pukkaa pihalle
Puheenjohtajaksi tulee joka Terho tai Halla-aho
Huhtasaaresta tulee presidenttiehdokas
Tynkkysestä euroedustaja
Soini, Lindström, Kimmo Kivelä (yle-sensori), soinisäätiö ja sen agentit työnnetään ulos näkyviltä paikoilta
näin se lähtee
Soini ja Halla-aho
http://www.express.co.uk/news/world/777304/finland-exit-leave-european-union-brexit-jussi-halla-ah-sampo-terho
http://www.express.co.uk/news/world/794838/Fixit-Finland-euro-eurozone-Finns-Terho
HUHTASAARI presidenttiehdokkaaksi, ex-kokoomuslehtikin ylistää http://www.satakunnankansa.fi/satakunta/kuntavaalit-huhtasaari-nousi-porin-kaikkien-aikojen-aaniharavaksi-14132658/
TYNKKYNEN VOITTI, NOLLABUDJETILLA LÄPI https://pbs.twimg.com/media/C9ALTCNXkAEp-aN.jpg:large http://www.kaleva.fi/uutiset/kuntavaalit-2017/tynkkynen-vaalivalvojaisissa-kaikki-ihmiset-ovat-tulleet-puhumaan-maahanmuutosta/756766/
Risikkoa ei voi ottaa mihinkään
http://mvlehti.net/2017/04/21/huonon-viinapaan-omistava-kanniorveltaja-paula-risikko-projisoi-omat-ongelmansa-kansalaisiin/
Rydman pärjäsi sen sijaan hyvin Helsingissä moskeijanvastaisissa vaaleissa
http://mvlehti.net/2017/04/21/kokoomuslaiset-suuttuivat-stubbille-laittoman-toiminnan-tukemisesta/
Stubb ei tietenkään kelpaa
https://twitter.com/alexstubb/status/855131604527853573
https://twitter.com/SiitonenVille/status/855140617265053696
Kun liityin Kokoomukseen, oltiin arvokonservatiivinen puolue. Miksi suunta on menossa näin rajusti vasemmalle? Didn't sign up for this.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kokoomuslaiset-suivaantuivat-stubbin-pakolaispapille-antamasta-tuesta-tviitista-torkyvyory/6399382
oot yhtä suuruudenhullu kuin aatu aikoinaan.