5. Herra on korkea, sillä hän asuu korkeudessa. Hän täyttää Siionin oikeudella ja vanhurskaudella. 6. Ja hän on sinun aikojesi vakuus, avun runsaus, viisaus ja ymmärrys; Herran pelko on oleva Siionin aarre. (Jesaja 33:5-6)
Jumalan pelko, ja alamaisuus hänen sanalleen on myös suuri aarre meille tässä ajassa, jos meistä vain on sammuttamaan omat halumme, niin että voimme antamaan itsemme hänelle.
Elämän tie, ja ikuinen onni odottaa kaikkia niitä, jota ottavat Herran vapahtajakseen, ja nöyrtyvät Jumalan ja Herran palvelijoiksi.
Elämä on Herrassa.
Jumalan pelko, ja alamaisuus hänen sanalleen on myös suuri aarre meille tässä ajassa, jos meistä vain on sammuttamaan omat halumme, niin että voimme antamaan itsemme hänelle.
Elämän tie, ja ikuinen onni odottaa kaikkia niitä, jota ottavat Herran vapahtajakseen, ja nöyrtyvät Jumalan ja Herran palvelijoiksi.
Elämä on Herrassa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Voi herrajumala mitä shaibaa!
No, sinulta tuollaista saattoi tosin odottaakin.
ps mitään jumalaa/Jumalaa ei ole olemassakaan
Tämä on uskovaisten palsta, jonka ydin on aihe on siinä, että täällä uskotaan Jumalaan.
Asiasta pitää voida keskustella, koska uskonharhaisilla ei ole mitään muuta esitettävää jumalansa olemassaolon tueksi kuin omat tuntemuksensa. Mielestäni on kohtuullista vaatia todisteita, koska muuten koko jumalajatus voidaan hylätä valheena ja se esittäjä valehtelijana.
Jos väität, kuten tuolla islam-palstalla, että jumalväitettä ei saa testata, asian pitää toimia myös toisinpäin. Niiollen pelkkä väitteeni sinun suunnittelemastasi terroriteosta lähettäisi sinut vankilaan kärsimään elinkautista.
>> Tämä on uskovaisten palsta, jonka ydin on aihe on siinä, että täällä uskotaan Jumalaan. <<
Höpö höpö ole. Tämä on kaikille avoin keskustelupalsta.
Te fundikset olette vähän väliä omimassa palstojen yksinoikeudet, mutta tungette silti itse runojenne kanssa jokaiselle mahdolliselle palstalle. Ja kun te saatte ansaitusti kylmää kyytiä, niin te ruikutatte ja valitatte ja heittäydytte martyyreiksi. Ihan kuin pikkutenavat.
"5. Herra on korkea, sillä hän asuu korkeudessa."
Eikös se haaremia pitänyt Salomon rakentanut Jumalalle temppelin, jossa hänen korkeutensa asuu?
Mikko.A:n Jumala on yhtä kuin raamattuvyöhykkeen Jumala eli yhtä kuin runkkareiden Jumala.
Perusteluna se, että juuri raamattuvyöhykkeellä ostetaan eniten nettiseksipalveluja.
Minä en elä elämääni lihan mukaan, kuten sinä.
Mutta kylläpä sinua pistää vihaksi, kun puhutaan alamaisuudesta Jumalaa kohtaan, Voi melkeen kuulla Saatanan raivoavan sinussa.
Oletko varma, että haluat mennä tuollaisen Jumalan tuomiolle? Hän on reilu hyville, mutta ankara pahoille.
Koska uskot tiettyyn väitettyyn jumalolentoon ilman todisteita, on hyvin todennäköistä, että olet veikannut epäjumalaa.
Jos itse joudut ateistin kanssa vierekkäin epätodennäköisen oikean jumalan tuomiolle, olet melkoisen meriselityksen velkaa. Ateisti sensijaan voi todeta, ettei uskonut epäjumaliin. Mitä veikkaat näiden kahden tuomiosta?
>> Minä en elä elämääni lihan mukaan, kuten sinä. <<
Minä elän elämäni vaikka juureskuutioiden mukaan. Mitä se tarkoittaa. No ihan mitä sovitaan, kuten tuo sinun lihan kautta eläminenkin. Puppua.
>> Mutta kylläpä sinua pistää vihaksi, kun puhutaan alamaisuudesta Jumalaa kohtaan, <<
Kuule, minua ketuttaa sun jumaluskosi jumala ihan yhtä paljon kuin ne loputkin kolmetuhatta jumalaa. Eli ei yhtään. Kun niitä ei ole olemassakaan.
Vai oletko itse vihainen vaikkapa joulupukille, jos se ei tuo paljon lahjoja?
>> Voi melkeen kuulla Saatanan raivoavan sinussa. <<
Sellaista on teksti kuin on kirjoittajakin. Sinä se taidat nähdä niitä perkeleitä vähän joka paikassa.
Tulipa mieleen, että fanaattisen fundamentalistismin ja mielisairauden ero on kuin veteen piirretty viiva.
>> Oletko varma, että haluat mennä tuollaisen Jumalan tuomiolle? <<
Kukaan ei mene sen enempää viimeiselle tuomiolle kuin Harry Potterin Taikametsäänkään.
Ei mene. Kun ihminen kuolee se on siinä. Loppu, the end.