Ahtisaaren neuvotteluissa vesiperä

Tämän tuloksen tiesi kyllä. Kukahan näidenkin herrojen matkat maksoi, olisi kiva tietää. Ahtisaari yrittää haukata aika isoa palaa, maineensa (Nobel) kustannuksella. On se tämä maineen kalastelukin joillakin - pitäisi leikkiä suurempaa kuin on. Ahtisaari kuulemma edellisen "projektinsa" kanssa teki "töitä" 13 vuotta, sanojensa mukaan, että kukahan niiltä vuosilta palkan maksoi.
5152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Batman alkoi hehkuttaa Ahnesaaren arvostusta maailmalla. Tuolle demaripelille ei tunnu löytyvän rajoja. Sisäänleivottu hjuvaveli economistic crisis management álá SDP

Äänestä

Ahtisaari kutsui Aceh-neuvottelijat uudelleen Helsinkiin
Julkaistu 18:50
Päivitetty 20:50

    tulosta juttu
    lähetä linkki
Presidentti Martti Ahtisaari keskeytti johtamansa Indonesian hallituksen ja Acehin maakunnan itsenäisyysliikkeen GAM:n väliset neuvottelut lauantaina Helsingissä.
Hän esitti neuvotteluosapuolille kutsun tulla jatkamaan rauhanyritystä takaisin Suomeen. Molemmat osapuolet ovat uutistoimisto Reutersin mukaan luvanneet jatkaa neuvotteluja lähitulevaisuudessa.
Indonesian hallituksen edustajan mukaan jatkoneuvotteluissa puhutaan jo "kattavasta rauhansopimuksesta".

Ahtisaaren mukaan nyt järjestetyn tapaamisen tärkein anti oli, että osapuolet saatiin saman pöydän ääreen.
Torstaina alkaneissa neuvotteluissa puhuttiin lähinnä Acehin alueen humanitaarisesta tilanteesta ja hyökyaaltokatastrofin jälkihoidosta.
Seuraavat neuvottelut ovat Ahtisaaren mukaan huomattavasti vaikeammat.

Vihanpito Acehin maakunnassa Indonesiassa on jatkunut kolme vuosikymmentä. Se juontaa Ahecin maakunnan itsenäistymisvaatimuksista.

Äänestä
  • Tällaisen neuvottelutuloksen olsi saanut aikaan vaikka Terho Pursiainenkin. Ei mitään rakentavaa. Saman pöydän alle saaminen ei ole saavutus. Tämä on yhtä teatteria koko esitys.

    Äänestä

Kyllä mara pärjäisi paremmin resitenttinä koff-pelissä. turha kurkoittaa kuuseen.
manukin on lentopallossa parhaimmillaan nyt ja aina, ei tarvi selitellä. Ompa vanhoja pyrkyriä!
joukon viesti

Äänestä

Pois nämä vanhat herrat ja keinutuoliin keinumaan ja seuraamaan tilanteita sieltä päin. Holkerikin on jo tarpeeksi tehnyt Suomen eteen hallituksessansa 80 luvun loppupuolella ja Ahtisaari matkusteli valtion varoilla monen tuhannen ihmisen työpaikan edestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


politiikkaa seurannut kirjoitti:

Tämän tuloksen tiesi kyllä. Kukahan näidenkin herrojen matkat maksoi, olisi kiva tietää. Ahtisaari yrittää haukata aika isoa palaa, maineensa (Nobel) kustannuksella. On se tämä maineen kalastelukin joillakin - pitäisi leikkiä suurempaa kuin on. Ahtisaari kuulemma edellisen "projektinsa" kanssa teki "töitä" 13 vuotta, sanojensa mukaan, että kukahan niiltä vuosilta palkan maksoi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu