50 euron pikavipistä 15euroa kuluja. He lähettävät kaksi eri laskua (toinen 50 ja toinen 15 euroa) ja perivät kummastakin muistutusmaksuja. Onko tämä edes laillista?
Vastaukset 15
- eiolelaillista
Ei ole laillista. Ota yhteyttä kuluttajavirastoon! Nämä FourFinancen laittomat pikavipit tulisi kyllä saada kitkettyä pois mahdollisimman pian. :-/
- Mitähänvitsiä
Kiitos asiallisesta vastauksesta =)
- Ihmepaikka
Joi nuo kannattaa kiertää kaukaa. Tai haastaa oikeuteen jotta niistä päästäisiin taas eroon.
- räähräääääh
Hähää tais palvelu laittaa lapun luukulle!
Kaikki tuon FourFinance huijausreviirin kuuluvat verkkosivut:
- avippi.fi
- eurovippi.fi
- finncredit.fi
- vikinglaina.fi
- jne
eivät ole toiminnassa! Hälyttää vaan ettei palvelinta löydy! Siis jokaikinen noista :D
Toivottavasti nuo fourfinancen palvelut häviää lopullisesti...- sikafirmoja
Oliko tällä jotain tekemistä myös ainalainan kanssa?
- siitäsSaivat
No oli kyllä jo aikakin =)
- räähräääääh
Katsoin aamulla uudelleen noita sivuja niin nyt näyttävät toimivan :( Luulin jo että viimeinkin nuo sikafirmat olisi saadettu häädettyä pois! Ainalaina kuuluu Netford Capital Ltd:lle.
- suosittelenlen
Suosittelen mielummin käyttämään vaikka palvelua https://www.varmalaina.fi/ eikä mitään epämääräista pikavippisivustoa, jossa ei ole edes kulut esillä.
- degygfyueuq
Varmalainan takana on näköjään WebCube Oy, joka on mainostoimisto eikä mikään finanssialan yritys.
- Ajjdjfjfjfkkfkf
Voi vittu näitä veijareita. Nyt ne parin vuoden jälkeen keksineet lähettää laskuja postissa. Ennen tasaisin väliajoin s-postia ja tekstareita mutta nyt tuli vissiin kuusi eri laskua takausmaksuista ja lainahakumaksuista jotka kaikki olivat tyyliin päälle 50euroa.
Maksanut nuo lainat 2015 loppuolella oisko ollut viikon myöhässä ja laitoin vitosen jokaiseen extraa ajattelin sen riittävän. No tähän päivään asti lähetelleen tosiaan noita sposteja mutta nyt tuli ihan postiluukusta.
2016 alkupuolella lähetin noiden silloiselle "perintätoimistolle" että voitte lopettaa perinnän ja laittaa käräjäoikeuteen, että tuollaiset laittomat kulut eivät mene läpi. Vastasivat vain laittavat että perivät ensin.Vastasin selvä kiitos nämä spostit säästän ja pystyn käyttämään tarvittaessa. Kiitos paljon!
Ja päätin etten päätäni näitten veijareitten jutuilla enää vaivaa.
Kuinka monta eri "perintäfirmaa" noilla tässä on ollut? lafkan nimi vaihtuu muutaman kuukauden välein nyt oli avira nimeltään. Vittu jos noi nyt alkaa jotain kirjeitä pommittaa joka viikko. Taitaa kyllä rahat olla lopussa kun yhteen kuoreen kaksi laskua aina laitettu.
Mutta joo älkää helvetti nyt maksako kukaan näille senttiäkään ! - yeah...o
Mulle tuli tänään kaksi samanlaista laskua paperisena. Taitaa olla paras ettei enää reagoi millään tavalla
- huijareita
Ilmoittakaa asiasta kuluttaja-asiamiehelle. Jos saatte tekstiviestin creditgurulta, finncreditiltä jne. jossa on jotain, että "Hae laina" tms. niin älkää missään nimessä vastatko siihen! He käyttävät sitä todisteena sille, että joku henkilö olisi heiltä hakenut lainaa. Aivan hirveää huijausta.
Mielestäni tämä pitäisi saada nyt oikeasti kitkettyä pois Suomesta! - q1w2e3
Mikä voi olla sellainen tilanne, että pitää lainata 50€100% korolla. Tyhmyydestä pitää maksaa!
- oicowdeof
FourFinancea ei ole edes Etelä-Suomen aluehallintoviraston ylläpitämässä luotonantajarekisterissä, joten heidän lainansa ovat korottomia ja kuluttomia. Itse pääoma pitää kuitenkin maksaa takaisin lakisääteisine viivästyskorkoineen (7 %). Tällaisen kannan on ottanut Korkein oikeus.
http://www.korkeinoikeus.fi/fi/index/ennakkopaatokset/precedent/1447143248835.html 50e vippi Eurovipiltä välityspalkkio 15e ja velanmaksu 50e ja sit saa viikon eräpäivänsiirron 15e. Huh kun on kallis tuo eräpäivän siirtely. Joku 150e tarvii vielä maksella Eurovipille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen281552- 751289
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841241Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101084Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291045- 72936
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.91909Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok143737Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52732Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86697Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54623- 146614
- 50599
- 28598
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13589Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91587Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä23581- 37568
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94566- 46553