Venäjä vaatii Etyjin tarkkailijan kuoleman selvittämistä.
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov haluaa, että Ukrainan Luhanskin alueella surmansa saaneen amerikkalaisen tarkkailijan kuolemasta on laadittava perusteellinen, kansainvälinen selvitys.
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov haluaa, että Ukrainan Luhanskin alueella surmansa saaneen amerikkalaisen tarkkailijan kuolemasta on laadittava perusteellinen, kansainvälinen selvitys.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Slovjanoserbskissä on tapahtunut vakava onnettomuus. Yksi ETYJ:in tarkkailija kuoli ja kaksi haavoittui, kun auton ajaessa ohi tiellä räjähti toistaiseksi tuntemattomasta syystä. Myös tarkkailijoita kuljettanut NAFn sotilas haavoittui. Kuollut tarkkailija oli Britannian kansalainen. Alue oli vain tunteja aikaisemmin UAn pommituksen kohteena, joten syy saattaa olla UAn räjähtämätön pommi, joka reagoi auton tärinään. Haavoittuneita hoidetaan sairaalassa Luhanskissa.
Kunnoitukseni ETYJ-tarkkailijoille, jotka kirjaavat UAn pommituksia Novorossijassa tietäen samalla olevansa koko ajan itsekin vaaravyöhykkeessä.
Novorossia on Bäckmanin märkä päiväuni.
Venäjällä ei ole mitään oikeutta ryöstää Ukrainalta alueita ja alkaa niitä isännöimään.
Putin ja Lavrov ovat suuruudenhulluja sotahulluja !
Miksei 'joxanen' ota kantaa jenkkien laittomaan hyökkäykseen Assadin hallintoa vastaan tekaistuilla syillä?
Siinä yksi viimeisimpiä laittomia iskuja, onhan niitä pilvin pimein mutta Venäjä vain pitää tuomita 'roistovaltiona'?
Toisekseen Ukrainan tilannetta pitää tarkastella laajasti, ja ottaa käsittelyyn KAIKKI vaikuttaja osapuolet, mitä on vältetty kuin ruttoa.
"Miksei 'joxanen' ota kantaa jenkkien laittomaan hyökkäykseen Assadin hallintoa vastaan tekaistuilla syillä?"
Joxanen on vain opportunisti, joka haluaa haukkua mieluummin tyhjää puuta kuin selvittää,asioiden syitä ja lainalaisuuksia.
Sä olet todella sekaisin. Putinin Venäjä on todellinen syypää Ukrainan ja Syyrian tapahtumiin
Jenkit ovat olleet Syyriassa kuusi vuotta, Venäjä kaksi.
Pyysin vain kannanottoa, oliko tuo sinun vastauksesi?
'Todellinen' syypää ilman käytännön perinpohjaista tutkintaa, sekin on politiikkaa ei faktaa?
Taatusti, yhtä kiinostunut kuin kaasuiskuista ja matkustajalentokoneitten pudotuksista. Jokaiseen ehdotettuun tutkintaan lyödään YK-äänestyksissä Veto.
Sinä ja sinun pudotetut matkustajalentokoneesi. Lentokoneen pudottivat itäukrainalaiset, vahingossa. Kaasua käytti kapinalliset, tahallaan. Ja ETYJ tarkkailijat taisivat ajaa vahingossa kiovalaisten miinaan.
Kiovalaisten miina kapinallisten hallitsemalla alueella? Jo on tiltulla selitykset.
MH-17 tutkinta oli farssi, jossa tosiaan syyllinen osapuoli määritteli syyllisen???
Yhtään 'kunnollista' lentoturmaa ei ole tutkittu tuollaisilla metodeilla?
"Kapinallisten hallitsemalla alueella" ilmaus on tarkoin valittu, vaikkei se kerro miinan asettajan alkuperästä mitään. Oletko huomannut, miten vähän ETYJ on meuhkannut miinasta, taisi omat koiraat purra. Venäjä vaatii tapauksen selvittämistä, jten turha sinun on yrittää sitä selvittää, vai oletko sellainen Bellingcat, joka ratkoo rikoksia netin annista.
Lentokoneen pudottivat VENÄLÄISET Venäjältä tuodulla BUK-ohjusjärjestelmällä.
Sitä himmeliä ei mitkään partisaanit käytä(!)
Todisteet ovat ja RYSSÄ on massamurhaan syyllinen.
Missä terävät kuvat piilottelevat, niitähän oli kuulemma pino jenkkien hallussa, mutta piilossa tuntuvat pysyvän?
Totuus lienee, että heillä todellakin on hyviä kuvia ja siksi niitä ei paljasteta, koko Ukraina 'projekti' menisi uusille urille?
Lavrovia taitaa kiinnostaa Pravda enemmän kuin Istina ... .
IMHO.
Ukraina on jatkanut armottomia iskuja alueelle, ja miksei tuokin tapahtuma pystytään lavastamaan, josta syyllistettäisiin Itä Ukrainan kapinalliset?
Miksi ETYJ on hiljaa? Ei ole nimennyt ketään eniten epäiltyä.
Jos YK ei kelpaa Venäjälle niin mikä voi olla "kansainvälinen tutkimus" ??
YK-ei toimi, se on nähty moneen kertaan, jenkit eivät ole koskaan piitanneet mistään 'oikeuksista', jos se on ollut vastoin heidän omia suunnitelmiaan?
Kuka on sanonut, ettei YK kelpaa.
Venäjä. Sehän koko ajan torppaa vedollaan YK tutkimukset milloin mistäkin.
Se kuka konfliktin alkuvaiheessa miinoitti alueen. On kyllä tiedossa. Mutta se ei auta. Kun nämä ns. turvalliset reitit piti olla puhdistettuja ja varmennettuja moneen kertaan.
Tämä Ukrainan tilanne on sisäpoliittisesti niin sekaisin. Että harvalla on tarkaa tietoa tai käsitystä tilanteesta. Mihin ollaan nenossa. Siellä on ilmeisesti taas ns. Vallanuusjako meneillään.
Odotan mielenkiinolla. Mistä Ukraina saa seuraavaksi. Taloudellista apua,
Kaalimaan kakarat piipittelee taas omia "totuuksiaan"
Miksi toistot kaalista, oletko todella sen puutteessa, vaikka se on miltei ilmaista ruokaa?