Hei! Olisi taas renkaiden vaihto-operaatio edessä. Olen yleensä vaihdattanut renkaani Pörhöllä mutta nyt päätin ottaa "härkää sarvista" ja vaihtaa itse kesärenkaat ajopeliini. Hain jo työkalusarjan Biltemasta, jakarit sun muut. Pikku tenkkapoo iski, rengaspaineet tulisi ohjekirjan mukaan olla 2,5 baria. Olisiko viisainta tarkastuttaa korjaamolla paineet räjähdysvaaran takia. Ei oo tosiaan kiva jos räjähtää rengas silmille ylipaineen takia!
Missä voi tarkastuttaa rengaspaineet Iissä?
9
315
Vastaukset
- SiisMirkkuVaan
Sehän on tuo Neste Nenonen joka on erikoistunut tämmösiin paineilmajuttuihin. Sitten on Häyrys Timppa, mutta aukioloajat Timben verstaalla on ehkä vähän epämääräiset. Tuossahan on jo kaks. Mulla muuten räjähti kerran (lue:monta kertaa) kikkeli silmille ku pidin sitä kädessä. Ei ollu siis oma, ku ei mulla oo. Mullakin on ylipainoa, liekkö johtunu siitä.
- vitullakovihellätkun
Ekkönää osannu sitä muualla panna kun silimilles?
- HerkkuMirkku
No herranjestas ku en osannu! Voikko tulla auttamaan???? Vaikutat osaavalta kaverilta!
- Iiläänen
Herää kysymys kuka on laittanu renkaaseesi ilmaa talvenaikana ja kenoveiven mittari valehtelee käy potulla
- rosentittuulensuojaan
Kysymys herää? Minä koetan heraillä. pumput j a paarit, 2,5 rosenttia ilimaa rattaaseen, oo kuullukkaa.
- Pertsa34
No nyt tuli takaisku rengasremontissa! Vanteiden ruuvit on vedetty niin tiukkaan, että jakari lipsuu pahasti eikä aukea. Onko kellään näppärällä remppareiskalla tai remppamirkulla vinkkejä?
No jatkan huomenna yrittämistä.- KaasuleikkaajaLasse
Kuule, jumiutuneet rengaspultit auki rälläkällä, lentävällä tai kuten IKH:n kuvastossa sanotaan ,kulmahiomakoneella.
Tosi vaikeisiin tapuksiin suosittelin happi/asetyleenikaasulla toimivaa poltinleikkausta; kyllä lähtee.
Ja sitten vaan Raution Ilelle uusia kumeja alle laittaan.
- Pertsa34
Terveppä terve taas! Sain viimein kesärenkaat vaihdettua, tosin naapurin Kaleve jeesas vähän.
Nyt olis taas kiusallinen ongelma, tuulilasin pesuneste on näet loppunut! Yleensä ovat sitä huollon yhteydessä lisänneet mutta nyt se pääsi loppumaan.
Uskaltaisinkohan itse lisätä ja mistä ihmeen reiästä sitä valutetaan? Pannaako sitä tratilla niistä rei`istä mistä sitä suihkuaa?
Mikähän nestemerkki olisi parasta? On kaikenmaailman mobileita ja korrekkeja yms yms...ihan sekaisin niiden kanssa. Auttakaa pliis "remonttireiskat"!- Nesteenmyyjänro3
Iin Nesteeltä ostat tuulilasinpesunestettä ja laitat siihen nestereikään ihan vaan lorottamalla.
Jos et onnistu, niin oot nesteesä kaulaas myöten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167150- 1972510
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1021947En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761517Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911069- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46949- 77853
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708