Onko lätkäjätkät tosissaan kun väittävät...

logiikka_missä_pelaa

...että seitsemän ottelun sarjan voittaa aina kiistatta parempi joukkue? Logiikka ei kyllä ole vahva tässä argumentissa, jos sarja päättyy 4-3.

Samalla argumentilla voidaan todeta että sarja, joka päättyy 100-99 , todistaa sen, että sata ottelua voittanut joukkue oli kiistatta parempi kuin 99 ottelua voittanut joukkue. Eikä sekään tunnu vaikuttavan vaikka se 199. peli ratkeaisi jatkoajalla kultaisella maalilla. Silti 100 peliä voittanut joukkue on samalla argumentillä kiistatta parempi kuin 99 peliä voittanut joukkue.

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pulinatpois

      Ei välttämättä parempi joukkue ole, mutta ansaitsee tulla pidetyksi parempana joukkueena, koska onnistui paremmin.

    • FuckYouFinley

      Kun kaksi etukäteen tasavertaista joukkuetta kohtaa finaalissa, satunnaistekijät vaikuttavat todellisuudessa runsaasti. Jos tasoero on suuri, satunnaistekijöiden vaikutus vähenee.

      Lätkäjätkät tietysti sanovat, että parempi voittaa pelattaessa paras seitsemästä, ja saattavat siihen jopa uskoakin. Todennäköisyyslaskennan teoria saattaisi avartaa näkemystä.

    • helppoakuinheinänteko

      ainut oikea tapa on kerrasta poikki. Silloin todennäköisyyslaskennan teoria näyttää siltä että toinen joukkue voitti (100%) ja toinen kärsi tappion (0%).

      • lkiju

        On paras seitsemästä -sarja mielestäni parempi tapa voittajan ratkaisemiseen kuin kerrasta poikki -ratkaisu. Yhden pelin voi voittaa puhtaasti tuurillakin, mutta paras seitsemästä -sarjaa ei voi voittaa pelkällä tuurilla. Tuomaroinnilla ja tuurilla on kyllä vaikutuksensa näissäkin sarjoissa, mutta ne eivät muuta lopputulosta jos tasoero joukkueiden välillä on tarpeeksi iso.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      440
      2528
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2360
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1475
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      417
      1038
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      908
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      905
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      845
    Aihe