No niin sensuuri iski Juhlarahajuttuun...

Orpo itse allekirjoitti juhlarahan painamiskäskyn. Että silleen.
23329
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Osapuolet ja kolikko.

Ristiriitaa on, jos valkoinen = EU ja samaan hengen vetoon vasemmistoliitto ja sdp täysillä valkoiseen mukaan. EU, välistävetäjä, verenimijä ulkopuolelta vie voiton.
Supo ottaa siitä asiakkaat taas muistiin, hidasta on.
Kuka tappelee ketäkin vastaan? Ei ainakaan vasemmisto ja kokoomus-kepu?

1Äänestä

Vaatii lainmuutoksen että raha vedetään pois markkinoilta, koska Orpo allekirjoitti jo lain sen julkaisemisesta. Rahapajalla on siis käytännössä täysi oikeus edelleen julkaista raha eikä sille kukaan mitään voi. Veikkaan kuitenkin että rahaa ei koskaan tule jakoon.

3Äänestä
  • Minkä koiran kokoomusretkut ovat taas tehneet, kun on laki. Rahaa voi tehdä ilman lakiakin.

    Nostetaan kommunisti Brysselistä ikuiseksi diktaattoriksi sillä lailla seuraavaksi? Jotain siinä on, nämä eivät jätä kiveäkään kääntämättä ja se saattaa tietää ennettä tuolle kuvalle. ERTERTERT on kertonut ennenkin jotain lopullisia konnan koukkuja.

    1Äänestä

  • Ei näköjään vaatinut sen kummempaa kuin Orpon yksipuolisen asetuksen rahan perumisesta. Se siitä. Ei tarttenu kysyä Rahapajalta ilmeisesti yhtään mitään.

    3Äänestä

SDP ja Vasemmistoliitto taistelevat kapitalismin puolesta.

2Äänestä
Aloittaja

Montako isoa munausta tuo Orpo vielä saa tehdä ennen kun se eroitetaan ? Kaksi on jo tehty jokohan kolmannesta tulee lähtö ? ? ? Että silleen.

4Äänestä

Kolahti orpon omaan nilkkaan tuo teloitus kuva rahassa

3Äänestä
  • hehe Orpo joutui itsekin kulttuurimarksismin uhriksi :)

    3Äänestä

Paljonkohan toikin tuli maksamaan, suunnittelijakin varmaan otti muutaman satasen siitä.

3Äänestä

Voisikohan itse ehdottaa rahapajalle jotain juhlaraha-aihetta?
Vaikka kaksi kättelevää porvaria ja kolikkoa kiertäisi teksti: "sulle-mulle-
sulle-mulle..."

2Äänestä

Eikös tuo urpo päästänyt 40 000 muslimia Suomeen?

2Äänestä

..parasta olisi pyllistävä sosialisti demari ja teksi: terveisiä perseestä-jo Forssasta lähtien!....

1Äänestä
  • Aloittaja

    Suvakit kuvittelee, että jonkun maan itsenäisyys muka tulee villasukkia kutomalla ja pullaa paistamalla. Sellainen kuvako se olisi pitänyt olla kolikossa ? Että silleen.

    2Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Suvakit kuvittelee, että jonkun maan itsenäisyys muka tulee villasukkia kutomalla ja pullaa paistamalla. Sellainen kuvako se olisi pitänyt olla kolikossa ? Että silleen.

    Suvakit nyt vaan on heIvetin tyhmiä, omassa pikku kuplassaan eläviä hölmöjä.

    2Äänestä

  • Aloittaja

    Kukahan suvakki tämän mölyn taas alulle laittoi medioissa ? Tuskin tuo Orpo sitä alkoi ominpäin sinne ilmoittelemaan ? Että silleen.

    2Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Kukahan suvakki tämän mölyn taas alulle laittoi medioissa ? Tuskin tuo Orpo sitä alkoi ominpäin sinne ilmoittelemaan ? Että silleen.

    Li ja muut vassarihörhöt siitä ensimmäisenä alkoi somessa riehumaan, siitä pari tuntia eteenpäin niin kolikko vedettiin jo pois.

    Vassarien itkupotkuraivareita ei kukaan selväjärkinen kestä, joten sitä on pakko totella koska niitä ei saa toistaiseksi ampuakaan.

    2Äänestä

  • Aloittaja

    No nyt on jo toinenkin juhlaraha suvakkien hampaissa kirjoittaa ILtalehti. Eikö noiden Juhlarahojen pitäisi näyttää se historia ja ajankuva sellaisena kun se on kuvattu aikoinaan ?
    Järjetöntä kieltää historian tapahtuneet tosiasiat . Että silleen. Kyllä meitä Suomalaisia todella hallitaan ja johdetaan pienellä järellä ja ymmärryksellä. Että silleen.

    1Äänestä

  • Aloittaja

    Vieppä keppihevonen jo talliin tältä päivältä riittää jo nuo laukkaharjoitukset. Että silleen.

    1Äänestä

  • Aloittaja

    Eipäs Yle kerro ja näytä tuota Orpon allekirjoittamaa rahojen tilauspaperia joka on ILtalehdessä näytillä ? Että silleen.

    1Äänestä

Aloittaja

Kolikon suunnittelija sanoo halunneensa keskittyä todellisuuteen kaunistelematta sitä. Eikö Suomalaiset kestä enää raakaa todellisuutta yhtään mistään asiasta kaikki pitää värittää vaaleanpunaiseksi ja vääristellä totuus ? Jos meillä on johtajina ihmisiä jotka vain elävät noissa
" Unelma höttö maailmassa ", niin mitä voi odottaa kun raaka todellisuus todella iskee päin näköä onko heistä silloin toimimaan Suomen ja Suomalaisten parhaaksi ? ? ? Että silleen. ILtasanomat.

2Äänestä

no semmoista se historian tulkinta sitten, kunTuomioja ja Kontula suuressa viisaudessan ja messiaaisuudessan päättävät, siinä Oprpo otta kakkoseen. Entä jos kolikossa olisi ollut vaikka Hella Vuolijoen kuva ja toisellapuolella valvontakomissio ja etunenässä Andrei Ždanov, olishan se ollut hienoa

1Äänestä
  • Aloittaja

    Alkaako tämän kohun seurauksena Suomessa palaa historiankirjaroviot ? Jopas on herkkä aihe kommareille totuudenmukainen Suomen 100 vuotta vanha historia ? Että silleen.

    1Äänestä

et sitä on painettu huolella kakkoseen ja hooveriin, eli hässitty aivot pihalle.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


höpöhöpö kirjoitti:

Orpo itse allekirjoitti juhlarahan painamiskäskyn. Että silleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu