Kaupunkijääkärin ja sotilaspoliisin erot

Kuten otsikostakin selviää, mitkä ovat kaupunkijääkärin ja sotilaspoliisin erot? Kumpi homma on rankempaa ja parempaa?
1212171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Huhuu?

Äänestä

Kaupunkijääkäri on jääkäri, jonka koulutuksessa erikoistutaan kaupungeissa ja muissa asutuskeskuksissa tapahtuvaan taisteluun. Ei siinä sen ihmeempää ole.

Ja sotilaspoliisi on sotilaspoliisi. Sotilaspoliiseila on samoja valtuuksia varuskunta-alueella kuin poliisilla ja sodan aikana tehtävävaltuudet laajentuvat. Tehtävänä on kohteiden, kuten paikkojen ja henkilöiden suojaaminen, järjestyksen ylläpitotehtävät, vartiointi, kulunvalvonta, erikoisjoukkojen vastainen toiminta, asututuskeskustaistelu yms yms. Tietoa löytyy ihan oikeasti, kun jaksaa etsiä googlella.

Ero on käytännössä siinä, että kaupunkijääkäerinä pääset varmaan harjoittelemaan asutuskeskustaistelua keskimäärin enemmän kuin spollena. Toisaalta koulutus on hieman lyhyempi, eikä se ei ole varmaan yhtä monipuolista.

Äänestä
  • Kiitos selvästä vastauksesta! Mitä luulet kumpi homma on rankempaa ja voiko kaupunkijääkärinä toimia myös yli 6kk?

    Äänestä

  • Rankkuus riippuu päivästä, mitä ohjelmaan sattuu. Itse en intissä koskaan tavannut ketään, joka olisi valittanut palveluksen olevan liian kevyttä.

    Kaupunkialikessu palvelee 11,5 kk ja samoin kaupunkivänrikki.

    Äänestä

  • Anteeksi tietämättömyyteni, mutta kuinka voi päästä kaupunkialikessuksi ja onko siihen vaikea päästä?

    Äänestä

  • Haet kaupunkijääkärinä aliupseerikouluun. Aivan sama juttu kuin muissa aselajeissa. Ei sen sen ihmeempää ole. Teet hommat kunnolla, et perseile ja osoitat kiinnostusta. Pian oletkin sitten aliupseerikoulussa.

    Äänestä

  • Okei kiitos vastauksesta!! Selvensi asioita todella paljon!!

    Äänestä

Ehdottomasti kaupunkijääkäriksi ennemmin. Aukin kautta RUKkiin niin saa vähän kaipaamaasi fyysisyyttä myös. Huikeita muistoja.

Äänestä

Kaupunkijääkäri on parempi. Parhaat muistot jäi itsellä siitä kun mentiin köyden varassa ikkuna-aukosta sisään. Aika huima kokemus kun lähdetään katolta tulemaan alas pää edellä.

Yksi asia minkä sitten opettelet hyvin on käsikranaatin heittäminen portaikossa seuraavaan kerrokseen. Siinä ei tositilanteessa ole varaa missata.

Äänestä

Miten voin hakea kaupunkijääkäriksi? Haenko vain kaartinjääkärirykmenttiin ja toivon pääseväni kaupunkijääkäriksi vai mitä kautta pitää hakea?

Äänestä

Voiko mennä RUKkiin ja kaupunkijääkäriksi?

Äänestä

Nyt on tullut uusi erilainen hauska erikoistehtävä armeijan pojuille, varmasti on hauskaa, Kuortin ABC-asemalla on tapahtunut jotain... panssariajoneuvot paikalla :)

Normaalipäivän piristysruiske pojille :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sillisilakka kirjoitti:

Kuten otsikostakin selviää, mitkä ovat kaupunkijääkärin ja sotilaspoliisin erot? Kumpi homma on rankempaa ja parempaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu