Öljyä Ruotsista?

Onko tietoa ruotsin voiteluöljymarkkinoista, onko tiukat normit kuten saksassa. Vois lapin kevätreissulla käydä haaparannassa vaihtamassa öljyt jos hyvää laatua olisi saatavilla.
282359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Öljy-yhtiöt myy samaa tavaraa moneen maahan. Ei Saksaan tehdä omaa tuotetta, eikä tehdä Ruotsiinkaan.

Äänestä

Ruotsissa myydään samaa paskaa kun Suomessakin. Britanniassa ja USA:ssakin myydään surutta krakattua minereraaliöljyä täyssynteettisenä, Öljyteollisuus lobbasi ja oikeus hyväksyi. Vaan ei Saksassa ja Japanissa. Samaa käytäntöä noudatetaan myös Etelä-Koreassa.
Shell purePlus moottoriöljytkään ei ole täyssynteettisiä, mutta niitä ei ole valmistettu mineraalöljyistä. Vastaavat lähes täyssynteettisiä.

Äänestä

Nykyään ruotsalaiset tilaavat paljon Saksasta. Ruotsissakin "täyssynteettinen"= HC-synthese = krakattu mineraaliöljy.

Saksassa HC-synthese öljyn myynti VOLLSYNTHESE öljynä on kielletty. Kaikkialla muualla Castrol 0w-30 on HC-synthese eli krakattua mineraaliöljyä.

https://www.moottorioljy24.fi/Moottorioeljy/c-Oil-1

Äänestä
  • Saksassa ei silti ole kiellettyä myydä samaa öljyä. Se pitää vain luokitella erilailla. Samasta tehtaasta ja samalta linjalta tuote tulee. Samaa purkkia myydään eri maihin. Muiden kielien osalta lukee täyssynteettinen ja saksankielisessä kohdassa jotain muuta.

    Äänestä

Pyllystäni tulee kakkia

Äänestä
  • Ei se mene ihan noin mene! esim Mannol 0w-40 Legend ester ei täytä luokituksia jota siinä purkissa lukee. Kannattaa lukea ihan todellisia speksejä oil-club.ru. Ei pitäisi olla 0W vaan pitäisi olla 5W ja ei sisällä tippaakaan Estreitä! Kannattaako ostaa Mannolia?

    Äänestä

Minä uskoin alussa näitä suomi öljyjen kauhu juttuja ja tilasin saksasta öljyä, mutta en tilaa enää, koska loppupelissä suomesta ostetut on ihan yhtä hyviä. Pääasia, että luokitukset ja viskositeetti ovat autolle sopivia. Kovin pitkiä vaihtovälejä en kyllä suosittele.

Äänestä
  • höpönpöpöö taas kerran. Ketosen jutussa ei sanallakaan puhuta ölynvaihtoväleistä, puhutaan pelkästään että kuivalla koneella ei matka kauan jatku (sen kai aasikin tietää). VOISITKO NYT IHAN OIKEESTI LOPETTAA TÄÄLLÄ KIRJOITTAMISEN? JOS SINULLA EI OLE MIHINKÄÄN ASIAAN TODELLISIA FAKTOJA JA ÄLÄKÄ ENÄÄ MILLOINKAAN LAITA TÄNNE MITÄÄN TYPERIÄ LINKKEJÄ. K-I-I-T-O-S-! MENIKÖ PERILLE!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kevätretki kirjoitti:

Onko tietoa ruotsin voiteluöljymarkkinoista, onko tiukat normit kuten saksassa. Vois lapin kevätreissulla käydä haaparannassa vaihtamassa öljyt jos hyvää laatua olisi saatavilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu