Löytyykö kohtalotovereita tai muuten päihteettömästä toiminnasta kiinnostuneita Tampereen alueelta. Voisi kehitellä jotakin korvaavaa toimintaa dokaamiselle? lähetä linkin kautta yhteystietojasi niin kehitellään jotakin älyllistä toimintaa ilman päihteitä... https://paihteetontaelamaa.wordpress.com/blog/
Alkoholitonta hauskanpitoa mutta ei jeesustelua
ToivoViita
487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikä ettei.. hyvä idea
Kävisikö seksiorgiat alkoholin tilalle?
Vois käydäkin ;)
Oletko tullut uskoon, sairastunut vai onko alkoholi-ongelmia kun ei viina maistu, siinähän ne vaihtoehdot alkoholittomuudelle yleensä utelijoilla ovat.
Huomasin itsekin etten ole enää kovin kiinnostunut kapakkikäynneistä vähennettyäni viinaksien käyttöä - en siis lopettanut täysin - koska ördäämistä ei oikein viitsisi katsella ja kuunnella selvinpäin.
Samalla väheni sosiaalinen elämäkin, koska enemmistön pääasiallinen vapaa-ajanviettotapahan Suomessa, tai ainakin tuttavapiirissäni näyttäisi olevan juopottelu.
Pienissä hiprakoissa hauskanpito on minusta täysin ok, mutta sikakänninen perisuomalainen äly-ämpärissä riehuminen suoraan sanottuna kyllästyttää aika paljon.
Valitettavasti sitä ei pidetä muun Euroopan tapaan paheksuttavana junttimaisuutena, vaan ihan hyväksyttävänä, hauskana toilailuna - "Penalta katkesi kännissä käsi, hehehee, ja Joni ajoi sooseissa Taunuksen Siwan tuulikaappiin, hohohoo, sattuuhan sitä".
Mutta mitäpä tissuttelun tilalle? Sama pulma siis kuin aloittajalla...
Mitä tolkulliset tavalliset ihmiset harrastelevat keskenään, liikunnan lisäksi?!