Lapualla umpisokeita sisäilma-asioille

Tuoreessa lapuan kehdessä kaupungin sisäilmatyöryhmän puheenjohtaja hurskasteli että liiallisen tunnekuohun vallassa kouluja suljettiin. Ja muistaa vähätellä sädesientä.

On niin ala-arvoista tekstiä ja hurskastelua. Väkisin tulee mielikuva, että nyt taitaa ollakin ihan väärä mies käsittelemässä sisäilma-asioita. Tällä taitoniekalla ei taida olla ymmärrystä ongelmien vakuvuudesta käyttäjien parissa.

Nyt Helsingissä on Kätilöopistossa menee ovet kiinni saman syyn vuoksi. Samoin kuin edelleen muuallakin Suomessa.

Olisikin ehkä hyvä, jos jatkossa tällaiset kotikylän fyysikot sijoitettaisiin työskentelemään ainakin puoleksi vuodeksi näihin suljettuihin rakennuksiin. Siinä voisi mietiskellä uudelleen höperehtimistään lehdessä - Tämän päivän tiedoilla koulu olisi toiminnassa. Yhtä hyvin voisi sanoa että - Tämän päivän tiedoilla tämän tekniikan ja biologian ihmimiehen tilalle luultavasti valittaisiin joku pätevä henkilö.
17660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ja kuinka paljon on ihmiset ostaneet sädesienen kyllästyttämiä omakotitaloja. Itse sairastuin näihin itiöden tuomiin sairauksiin loppuiäkseni. Onneksi sentään saa tehdä semmosesta hometalosta kaupan purku. Mikä on kyllä aivan oikein ostajaa kohtaan. Kuka vaan maksaa tulevat sairauskulut.

Äänestä
  • Tuollaisia homeitiöitä on monessa kodissa. Pienet viettää koulussa muutaman tunnin. Kuinka suuri on sairastumisriski verrattuna siihen jotta kotona oleillaan loppuaika ja yö ??

    Äänestä

  • No tuolla lailla kaupunki yritti alusta lähtien venkoilla asian kanssa. Kysymys on kyllä mielenkiintoinen, mutta sen toistelu ei parannaa ihmisia.

    Sillä ei nyt kaupunkilaisten terveyden kannalta ole merkitystä miksi joissain rakennuksissa ihmissten terveys menee, osalta lopullisesti ja miksi pienemmissä asunnoissa näin ei aina kävisikään.

    Homeitiöitä ja bakteeja löytyy kaikkialta, missä on elämää. Se ei riitä mitätöimään koulujen ongelmia, että sanoo että löytyy jotain itiöitä muualtakin. Niin löytyy, ja aina tulee löytymään. Mutta sellaisessa rakennuksessa joka on käyttäjien terveydelle vaaraksi, ei pidä järjestää opetusta. Sen pitäisi olla kristallin kirkas jokaiselle.

    Ei kannata venkoilla asian kanssa. Kaikki mutkistuu ja menee yhä hankalammaksi ja kalliimmaksi.

    Äänestä

  • Sukulaiseni osti tälläisen sädesieni talon ja nyt sitten purkua vailla kaupasta. Perhe on sairastunut, eikä siihen tarvittu kuin muutama kuukausi kun alkoi oireilut. Myyjä tosin yrittää päästä venkoilulla eroon vastuustaan.

    Äänestä

Eräs tuttavani on asunut vuoden englannis. Siellä kaikki talot haisee enemmän tai vähemmän homeelle. Myös sisäilman kosteus on siellä suurempi, koska ei ilmastointikoneita. Sisällä on usein aika viileää koska ei lämmitysjärjestelmää.

Tämä tuttuni alkoi parin viikon jälkeen oireilemaan, hän vaihtoi asuntoakin, jossa haisi vähemmän homeelle, mutta oireet jatkui. Kuitenkaan paikalliset asukkaat ei oireilleet homeelle mitenkään. Eräs paikallinen olikin tokaissut, että tottakai asunnoissa kuuluu haista homeelle se on ihan normaalia ja niin on aina ollut.

Suomalaisten oireilu johtuu mielestäni liiasta tietoisuudesta. Tieto lisää tuskaa. Englannissa ihmiset eivät hae tietoa joka ongelmasta. Hajuihin tottuu, pääasia on että pubi löytyy läheltä ja että telkkarista tulee jalkapalloa, muulla ei ole niin väliä.

Äänestä
  • Tuttavan kertomukset, eräs paikallinen, jne. huttujutut eivät auta yhtään kun lapset kärsii vakavista oireista ja loma-aikoina oireet helpottavat. Kunnes taas koulutyön alettua palaavat.

    Sisäilmaongelmista johtuvat terveydenmenettämiset ovat ihan todellista elämää. Ongelmiin tulee helpotusta kun työskentely siirretään muualle. Jos se se uusi paikka ole myös epäterveellinen, kuten Lapualla kävi Liuhtarin koulun siirtyessä tiloihin, jotka olivat todella ongelmallisia.

    Äänestä

Kansa halus siirtää koulujen rakentamisia kauas tulevaisuuteen vielä vaaleissakin. Mitäs siinä enää auttaa valittaa. Jos olis ollu toiset päättäjät Lapualla olisi jo komea Alangon koulu.

Äänestä

Oppilaat ovat koulussa vain muutaman tunnin..... ja pääsevät kuuden vuoden jälkeen yläkouluun. Mitäpä tuosta. Jotkut sairastuvat hyvinkin nopeasti. Mitä sanoisit astmasta, puhjenneesta allergiasta, lukemattomista tulehduksista, alisuoriutumisesta väsymyksen, päänsäryn tai tulehdusten vuoksi. Kaikki oireet ei näy alle 10 vuodessa vaan sen jälkeen. Vastuutonta puhetta jos tätä koulujen rakentamisvenkoilua puolustat.

Äänestä
  • En todellakaan puolusta venkoilua, mutta vaalissa kansan tahto toteutui. Venkoilijat haluttiin jatkoajalle. Siihen on tyytyminen.

    Äänestä

  • On siinä paljon sitäkin jotta nuoret on aika paljon sisällä. Ei ole vastustuskykyä niinkun ennen. Ja rakennusten ylläpito on vissiin yhtä tyhjän kanssa ollut jo aikoja Lapualla ja muuallaki.

    Äänestä

  • On repeämässä iso velka kun kunnan kiinteistöt
    korjataan ja viemäröidään nykyaikaisiksi.
    Nyt moni jää sairaseläkkeelle ilmanlaatuun vedoten.
    Siihen menee Alangon rahat.
    Nuoret muuttavat naapuriin.

    Äänestä

Pommit on sitä pahempia mitä enemmän odotellaan. Nyt selvitään vielä edes kohtuullisesti, kun vaan aletaan heti toimia ja otetaan jatkossa varhain todesta kun oireita alkaa tulla. Vanha pää pensaaseen menetelmä on todella kallis ja vaarallinen kuntalaisille.

Äänestä

Kauppoja tehres Ei kannata luottaa myyjän sanaan, moni tehny niin kun pualitutulta esmerkiksi ostanu. Eikä nämä kiinteistökauppiaakkaan ole puolueettomia lähes aina. Luvataan että tehty sitä ja tätä ja kaikki altterih, totuus ylleensä toisenmoinen. Onneksi peruttu ja hyvä niin säästyimme homeiselta talolta.

Äänestä

Eniten minua huolettaa, että osataanko näiden uusien koulujen suunnittelussa ennakoida kosteusvaarat ja poistaa homeongelma. Kun suunnitelmat muuttuvat kuukausittain ja huolellinen suunnittelu on lähinnä kirosana, niin vaara on suuri, että ongelmat jatkuvat.

Äänestä

Umpisokeita ja umpikuuroja myyjät ostajaa kohtaan, varsinkin sen jälkeen ku erehryt huomaamaan et se sinun ostama talo onkin homeinen vähän sieltä sun täältä. Väittävät jos ja vaikka mitä päänmenoksesi. Et silleen.

Äänestä

Eiköhän perusongelma ole se, että kaupunki ei pidä huolta kiinteistöistään aktiivisesti. Kunnostusrahaa täytyy olla vuosittain varattuna, niin ei pääse rakennukset korjauskelvottomaan kuntoon. Moni asia on ennakoitavissakin. Toinen asia on se, että yhteiskunnan erilaiset lisäaineet ja kemikaalit sekä ylihygieenisyys tekee lapsista allergiaherkkiä.

Äänestä

Ilmastointi täytyisi uusia vanhoihin rakennuksiin siten kuten asiantuntija sanoi ylipaineistetaan koko rakennus. Tulo ja poisto puhaltimien moottoria ohjataan taajuusmuuttajalla siten että esim. tuloilman moottoria pyöritetään 50 herzin nopeudella eli normaalilla verkkotaajuudella ja poisto puhallinta ohjattaisiin esim. 45 herzin nopeudella. Toimittaessaan näin poistopuhaltimelle on aina tarpeeksi ilmaa kun tuloilmapuhallin tuottaa enemmän kuin poistopuhallin voi poistaa. Nämä arvot mitä tässä esitin ovat ohjeellisia ja moottorien tehot ja kierrosnopeudet pitäisi olla samat ja ilmastointi putkien halkaisijatkin olisivat samat niin ei tarvittaisi mitään mittareita sillä taajuusmuuttajat hoitaisivat asiat. Tällaisessa tilanteessa poistopuhaltimen ilmamäärä ei voisi poistaa ilmaa enempää kuin kyseessä olevaan tilaan tulee eikä siten ottaisi korvaavaa ilmaa esim. kellareista tai muista vastaavista tiloista kuten nyt on käynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Satusedänturinat kirjoitti:

Tuoreessa lapuan kehdessä kaupungin sisäilmatyöryhmän puheenjohtaja hurskasteli että liiallisen tunnekuohun vallassa kouluja suljettiin. Ja muistaa vähätellä sädesientä.

On niin ala-arvoista tekstiä ja hurskastelua. Väkisin tulee mielikuva, että nyt taitaa ollakin ihan väärä mies käsittelemässä sisäilma-asioita. Tällä taitoniekalla ei taida olla ymmärrystä ongelmien vakuvuudesta käyttäjien parissa.

Nyt Helsingissä on Kätilöopistossa menee ovet kiinni saman syyn vuoksi. Samoin kuin edelleen muuallakin Suomessa.

Olisikin ehkä hyvä, jos jatkossa tällaiset kotikylän fyysikot sijoitettaisiin työskentelemään ainakin puoleksi vuodeksi näihin suljettuihin rakennuksiin. Siinä voisi mietiskellä uudelleen höperehtimistään lehdessä - Tämän päivän tiedoilla koulu olisi toiminnassa. Yhtä hyvin voisi sanoa että - Tämän päivän tiedoilla tämän tekniikan ja biologian ihmimiehen tilalle luultavasti valittaisiin joku pätevä henkilö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu