Miten tämä aloitus liittyy palstan aiheeseen? Ilmiselvästi aloittajaa ei kiinnosta luominen.
"...uskomukset ei syntyneet yhdessä yössä vaan vähitellen eläimellisestä vaistomaisesta tietoisuudesta, örähdyksistä yms. äänteistä,.."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14760261/kretulinismi-ja-vahemman-alykas-uskomuksellisuus-
Moderoijat ja osallistujat
13
314
Vastaukset
- älä.höpöt-tele
Taasko sinä saamarin sekopää yrität määritellä mistä saa kirjoittaa? Taidat oikeasti haluta pysyvän porttikiellon.
- tieteenharrastaja
yurki1000js kirjoitti:
Älä. Palstan aihe on LUOMINEN. Mikä on sinun (hyvä) antisi maailmalle?
Eipä ole. Kreationismi tarkoittaa luomisoppia eikä luomista. Se, että jostakin on oppi, ei todista edes sen kohteen olemassaoloa.
tieteenharrastaja kirjoitti:
Eipä ole. Kreationismi tarkoittaa luomisoppia eikä luomista. Se, että jostakin on oppi, ei todista edes sen kohteen olemassaoloa.
TH. Sut on nähty. Sulla ei ole mitään tärkeää annettavaa maailmalle.
- Fiksu.Kreationisti2
Henkilökohtaiset kaunat eivät kuulu palstan aihepiiriin.
Ilmoitettu molemmat viestit poistoon. - kläohoiho
Onko se niin vaikeaa ymmärtää, että palstalla on tarkoitus keskustella siitä luotiinko maailma älykkään suunnittelijan toimesta vai ei? Tästä aiheesta voi sitten keskustella jomman kumman näkökulman puolesta. Keskustelua ei ole samojen asioiden jatkuva spämmääminen aiheesta riippumatta ja saarnaaminen vailla yritystä ajatustenvaihtoon. Tunnistatko tällaisen kirjoittajan?
EDELLEEN
ateisti = henkilö joka HALUAA pysyä tietämättömänä
HAVAINTO
Palstan ateisteja ei kiinnosta luominen. Heitä ilmiselvästi motivoi tietyn ihmisryhmän kiusaaminen.
TÄRKEÄÄ YMMÄRTÄÄ
Maailmaa ei voi ymmärtää, ellei noteeraa henkimaailmaa. Rehellinen ateisti: "Evoluutiota ei ole, mutten voi uskoa Jumalaan."
JOTEN
Lopettakaatte evoluutiovalheen levittämiset.- Fiksu.Kreationisti2
Ateistit ja evoluutiovalheet eivät kuulu palstan aihepiiriin.
Ilmoitettu poistoon ja KRP:lle jatkuvan ateistihomoevokkihäiriköintisi takia. yurki1000js kirjoitti:
EDELLEEN
ateisti = henkilö joka HALUAA pysyä tietämättömänä
HAVAINTO
Palstan ateisteja ei kiinnosta luominen. Heitä ilmiselvästi motivoi tietyn ihmisryhmän kiusaaminen.
TÄRKEÄÄ YMMÄRTÄÄ
Maailmaa ei voi ymmärtää, ellei noteeraa henkimaailmaa. Rehellinen ateisti: "Evoluutiota ei ole, mutten voi uskoa Jumalaan."
JOTEN
Lopettakaatte evoluutiovalheen levittämiset.yurki. Ilmoitin juuri nikkisi taas asiattomaksi. Jatkan niin kauan, että se tehoaa.
- IlkimyksenSuku
InhottavaRealisti kirjoitti:
yurki. Ilmoitin juuri nikkisi taas asiattomaksi. Jatkan niin kauan, että se tehoaa.
Sama täällä.
- EtsikääSitäTotuutta
Asiallista ajatusten vaihtoa edistäisi tieteellisen vertaisarvioinnin kestävät todisteet luomisesta.
Tai sitten että kretut myöntävät että heidän uskollaan ei ole tieteellistä perustaa.
Puhdasta uskoa voin kunnioittaa mutta en uskon väittämistä lopulliseksi totuudeksi.
Jos yksi väittää tietävänsä absoluuttisen totuuden se mitätöi itsensä sillä lopullinen totuus tulee olemaan aina ihmisen ulottumattomissa.
Olisi syytä keskustella perusteista miksi kukin pitää mitäkin todennäköisesti totuutena ja miksi. Lopullisen totuuden julistajat sulkevat itsensä tällaisen keskustelun ulkopuolelle koska heillä ole mitään rakentavaa sanottavaa. Kuten tälläkin palstalla on nähty.
Suomi24:n aloituksessa lukee:
"Keskustele vapaasti aiheesta kuin aiheesta" ja esim Enkelit-palstalla on ohje:
"Enkeleitä, onko heitä? Voiko ihminen olla enkeli? Ovatko enkelit henkiolentoja? Keskustele enkeleistä."
Ei sielläkään sanota, että tuo palsta olisi varattu vain heille, jotka uskoo enkeleihin. Eikä tämä Kreationismi-palsta ole varattu vain teille fundamentalisteille, vaikka te olettekin joka palstalla ajamassa muita pois.
ps itse olit aikoinaan ateismi-palstalla, vaikka et ateisti olekaan eli miten se teidän ulkokultainen sääntö nyt menikäänEi tarvitse uskoa edes evoluutioon käsittääkseen, ettei teidän kreationistien Sotkan Muna-teoriassanne ole mitään järkeä.
Ei siis tarvita mitään evoluutioteoriaa joka tekisi teidän kreationistien ajattelumallistanne täysin epäuskottavan, se kun on sitä jo yksinäänkin.
Enkä minä levitä mitään evoluutiovaletta sen enempää kuin alkuräjähdysvalettakaa, ne vaan ovat alansa asiantuntijoiden mukaan mitä ilmeisimmät selitysmallit sille, miten tähän hetkeen ollaan päädytty.
Mutta vaikka ne skipattaisiin, niin teidän raamattupohjaiset nuotiotarinat luomisineen ja muine yliluonnollisine selityksineen eivät tulisi piiruakaan uskottavammiksi.
Ihan vinkiksi, monen uskovankin jumalusko voi olla tiukilla, kun teillä on jo yksinomaan niitä luomismalleja tyyliin uutta vai vanhaa maata, Nooan arkilla vai ilman, armolla vai teolla, helvetillä ja demoneilla vaiko ei jne. ihan loputtomiin.
Uskispuolella on siis totuutta totuuden päälle ja silti te tarjoilette jokainen omaa totuuttanne jonain ehdottoman varmana ja millintarkkana faktana, vaikka jokainen uskovakin ymmärtää, ettei teidän uskovien totuuksista valtaosa voi varmasti pitää paikkaansa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889
