Terrorismia ei saada loppumaan pommituksilla, väkivallalla ja pidätyksillä, vaan niillä samoilla tavoilla, joilla terroristeja tehdään. Sanoilla, kuvilla, äänellä ja videoilla heihin voidaan vaikuttaa, ja luopumaan terrorismista ja itsemurhapommituksista.
Aloin pohtimaan sitä, että miten ja millä tavoilla Isis, ja toiset terroristijärjestöt, ovat saaneet kannattajia. Mikä on se syy, että ihminen tekee itsemurhaiskun ja on valmis riemulla päättämään oman elämänsä vahingoittaen ja surmaten toisia?
Ihminen, joka on valmis luopumaan ennenaikaisesti elämästään on epätoivon partaalla nykyisessä elämässään, elämänpelko on voittanut kuoleman pelon, ja odottaa saavansa palkinnon tai paremman kuolemanjälkeisen elämän.
Terroristi on houkuteltu tulkitsemaan uskonkirjoja vääristyneellä tavalla. Heitä on koulutettu helvetin pelolla ja paratiisin autuudella. Jopa koulutetut ihmiset on onnistuttu käännyttämään toisia vastaan, vihamaan toisia ihmisiä, jotka tunnustavat toista uskoa tai eivät ole lainkaan uskovia.
Keinot ovat samat, kuin kristityillä aikoinaan. Saarnastuolista paasattiin helvetin pelkoa ja paratiisin autuutta. Suomalaiset näkevät ne tänäkin päivänä eri kirkoissa, joista esimerkkinä Kuva 1. Paltamon kirkosta, jossa kuvataan paratiisi ja helvetti.
He, jotka haluavat terroristien näin toimivan ja uskovan, eivät ole oikeita uskovaisia vaan maallisen vallan sanansaattajia. Heidän ainut tavoitteensa on lisätä omaa ja heidän rahoittajiensa maallista valtaa.
Keinot, joilla terroristeja voitaisiin saada luopumaan aseellisesta toiminnasta.
Nyt meillä on paremmat mahdollisuudet vaikuttaa terroristien mieleen ja ajatteluun enemmän, kuin koskaan historian aikana. Meillä on käytettävissä valtavasti kanavia, niin äänellä, kuin kuvalla, joilla lähettää viesti terroristeille ja terroristiksi aikoville. He, jotka on houkuttelulla, pakolla, saarnoilla, lääkeaineilla ja pelolla saatu ryhtymään terroristeiksi, niin he ovat erityisen alttiita, ja valmiita vastaanottamaan viestejä ja tietoa, kuinka voisivat säästää oman maallisen elämänsä.
Maailman valtioiden on käytettävä pari miljardia euroa, joilla tehdään pelottavia julisteita eri kuvilla ja kielillä, joissa terroristit ovat helvetissä ja heidän uhrinsa paratiisissa. Niitä julisteita täytyy levittää lentokentille, rautatie- ja metroasemille, yleisiin tiloihin, vastaanottokeskuksiin ja jakaa sosiaalisessa mediassa. Samoin on tehtävä radio- ja tv-ohjelmia, joissa maltilliset uskovaiset kertovat, että terroristeja odottaa ikuinen helvetti, ei paratiisi, joka on varattu heidän uhreilleen. Lyhyitä filmipätkiä nettiin levitettäväksi, joissa terroristit kärsivät helvetissä ja heidän uhrinsa nauttivat paratiisin iloista. Terroristit on mahdollisuus saada näillä tavoilla ymmärtämään, että he itse joutuvat helvetin kärsimyksiin, jos eivät muutu ja luovu toisten ihmisten vahingoittamisesta. Tein yhden, Kuva 2, esimerkiksi siitä, kuinka visuaalisella viestinnällä saadaan oikea sanoma perille. Terroristin viattomat uhrit, niin itsemurhapommista surmansa saaneet, kuin raiskatut ja teloitetut homot pääsevät suoraan nauttimaan paratiisin iloista ja terroristit joutuvat helvetin ikuiseen kärsimykseen.
YK-alaiset vastaanottokeskukset terrorismista luopujille
Täytyy ymmärtää ensin se, että missä tilanteessa terroristit henkisesti ovat, jota kuvaa hyvin tämä terroristin testamentti: ”Syyttäjän mukaan itsemurhapommittaja Ibrahim El- Bakraoui oli kirjoittanut testamenttiinsa: ”Minulla on kiire. En tiedä, mitä tehdä. Minua etsitään kaikkialta. En ole turvassa. Jos tämä pitkittyy, voin joutua selliin hänen viereensä”. Lähde Iltasanomat 23.3.2016.
Terroristit ovat pelon luoman ilmapiirin sisällä, josta he eivät näe ulospääsyä, joten ”elämän pelko voittaa kuolemanpelon”, silloin he ovat valmiita itsemurhaiskuun. He pelkäävät joutuvansa kiinni ja väkivaltaisiin kuulusteluihin, eli he pelkäävät enemmän fyysistä ja henkistä kipua, kuin kuolemaa.
Siksi heille on turvattava vapaaehtoinen antautuminen ja väkivallaton kuulustelu sekä mahdollisuus psykiatriseen hoitoon ja puolueettomaan oikeudenkäyntiin. Varmuus siitä, että heitä ei tuomita kuolemaan. Vain tällainen vastaantulo mahdollistaa terrorismista ja itsemurhapommituksesta luopumisen. Terroristilla täytyy olla toinen vaihtoehto, kuin tappaa ja taistella kuolemaan saakka, surmaten lisää viattomia ihmisiä.
Viattomien elämän turvaaminen ja säilyminen täytyy olla etusijalla, ei kosto!
Terroristit joutuvat helvettiin, uhrit paratiisiin
1
211
Vastaukset 1
- iloajaonneatulevassa
Hyvä kirjoitus.Euroopassa meillä on mahdollisuus hyvään elämään,tarkoituksenmukaiseen elämään,opiskeluun ja löytää upeita asioita ihmisten kanssa niin yksityisessä elämässä kuin työssä.
Uskonnoilla,poliitiisilla liikkeillä ja ideologoiden maailmassa on muutos menossa.Muslimit,katoliset,luterilaiset kuin muutkin enemmän tai vähemmän konservatiivisia arvoja ja ryhmiä edustavat yhteisöt joutuvat miettimään suvaitsevaisuutta ja ymmärrystä ja hyväksyntää erilaisuutta kohtaan.Euroopan Unionin peruskivi on tasa-arvossa,ihmisoikeuksissa ja taata ihmisille hyvät elämän puitteet ja perusteet.Euroopan Unionilla on ymmärrystä ja kärsivällisyyttä niitä kohtaan jotka haluavat pitää vanhoista arvoista kiinni muuta muutos on väistämätön tulevaisuudessa ja se muutos on se että ihmiset hyväksyvät erilaisuuden ja tasa-arvon ja kuppikuntien aika on vähenemään päin ja toivottavasti elämän ilo ja onni rakentuvat ja voimistuvat yhteiselon,kuuntelemisen ja avoimuuden kautta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3291318Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan74919Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61813- 120683
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt43680Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38672Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.54640- 49638
- 50606
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45537
- 32521
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9506- 23490
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84485En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o32460- 79447
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8447Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21421