Ähtäriläiset ajaa paikalliset yrittäjät nurin.

No niin, onnea vaan idiootit. Kaupunki vuokrasi niittylä viime kesänä soinilaisyrittäjälle, isolle taimitarhalle. Paikkakuntalaiset sitten kiimassaan ostivat taimet ja mullat sieltä ja sen lisäksi että veroeurot karkasivat pois ähtäristä, paikallinen yrittäjä menetti mahdollisuutensa jatkaa tarhatoimintaa ja on nyt sitten sulkenut ovensa. Nyt tämä soinilainen taimipohatta sitten saapui vielä haaskalle ja vuokrasi tarhat ähtäriläiseltä vahvistaen näin monopoliasemaansa alueella.
Näin siis ähtärissä, kaupungin avustuksella ajtaan paikalliset yrittäjät perikatoon.
342074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Aivan samoin toimittiin alkoholistien hoidon kanssa. Paikalliselle yrittäjälle ei kaupunki suostunut kirjoittamaan maksusitoomuksia, mutta ulkopaikkakuntalisen laitokseen kirjoitetaan vaikkei potilaalla olisi edes halua toipua.

Äänestä
  • ja sitten vielä nämä majoitus ja ravintola yrittäjät yrittää nyt kilpailla pandatalon ja mesikämmenen kans asiakkaista loppu tulee näillekin ei jää kuin mesikämmen jonka paskaa ei pysty syömään eikä homeisessa hotellis nukkumaan

    Äänestä

No onhan se ollut tiedossa jo kauan kuinka vihamielinen on Ähtärin kaupunki omia yrittäjiään kohtaan. Mesikämmen olisi pitänyt päästää konkurssiin eikä mennä sitä ostelemaan ,olisi hinta pudonnut ,nyt entisen yrittäjän velat jäi zoolle ja sitä kautta meille Ähtäriläisille veronmaksajille.Toisaalta mitä järkeä on ostella tappioo tuotattavaa hotellia.

Äänestä
  • voi voi kun ähtäriläisten päättäjien päät ois lasia näkis kuinka kusi virtaa ja paska tekis patoja???

    Äänestä

  • Kuinka joku voi edes epäillä, että Kautokuru olisi Karpo?

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Kuinka joku voi edes epäillä, että Kautokuru olisi Karpo?

    Tuostakin on yli 7 vuotta. Sen jälkeen ollut jatkuva yritys haitata eläinpustoa ja Ähtäriä.
    Ja turhan hyvin on siinä onnistunutkin. Kallis heppu.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Tuostakin on yli 7 vuotta. Sen jälkeen ollut jatkuva yritys haitata eläinpustoa ja Ähtäriä.
    Ja turhan hyvin on siinä onnistunutkin. Kallis heppu.

    Kyllä ne mielenterveys ongelmat olivat alkaneet jo paljon aikaisemmin.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Kyllä ne mielenterveys ongelmat olivat alkaneet jo paljon aikaisemmin.

    Kaikki meistä kostaisivat ,jos kokisivat samanlaista kohtelua.

    Äänestä

Eikös ne ole konkurssin tehneitä,jotka viisaudessaan paasaa toisten rahoja kuin konkurssiin omia aikoinaan.

Äänestä
  • Montako konkurssia sinulla itselläsi on?

    Äänestä

Joo ja oliko niin,että jouluna Eeron vävykin ääneksi omia joulukuusiaan myymään siinä paikalla. Vai oliko Eero ittekin kuusia kauppaamassa.
Joten väkisinkin tulkinnaksi tulee,liittyykö soinilaisen tunkeutuminen kepun vaalihumuun.Niin ja onko Heimo kotoisin Soinista.
Kuntavaaliehdokas (kepu)
Juha Nortunenkin oli kukkia myymässä..
Joko se MOT tulee tuollaisten torjuntaan kanssamme..Näinkö tuhotaan oman pitäjän yrittäjyys...

Äänestä
  • Minkälainen "yritys" sinulla olikaan?

    Äänestä

Joku on aina jostakin kotoisin ja joku tuntee jonkun ja joku on aina jonkun kaima tai pikkuserkku... Kyllä nyt alkaa olla jutunjuuret vähissä kun kaikki asiat sekoitetaan yhdeksi vyyhdiksi. Mielikuvitus on ihmeellinen asia. Eiköhän tämän palstan kirjoitukset vahingoita paljon enemmän Ähtärin kehitystä kuin joidenkin kyläpoliitikkojen toiminta (yrittävät edes tehdä jotain eivätkä räksytä puskista kuten eräät)

Äänestä
  • Suuri osa näistä räksyttäjistä ei edes itse käytä oman paikkakunnan palveluita, vaan ajavat parin euron säästön toivossa naapurikunnan kyläkauppaan ostoksille.

    Äänestä

  • Minä ainakin olen kiitollinen tälle "räksyttäjälle". Hän on jo pitkään tuonut tälle palstalle nähtäväksi Ähtärin mädännäisyyden.

    Äänestä

  • Jxxyl kirjoitti:

    Suuri osa näistä räksyttäjistä ei edes itse käytä oman paikkakunnan palveluita, vaan ajavat parin euron säästön toivossa naapurikunnan kyläkauppaan ostoksille.

    Emme jää kyläkauppaan,siellä käy ähtärin päättäjät.
    Käymme Keuruulla ja samalla myös viinakaupassa.
    Ähtäriläiset ei käytä paikallista limu tuotettakaan.

    Äänestä

  • Itse käyn Tallinnassa viinakaupassa . Suurempi lasti

    Äänestä

Kyllä meitä on tosi paljon,joilla on äly,kyky nähdä mitä mätä ähtäris tekee.
Lisää tulee kun me valtuuston jättävät liity me porukkaan.
Ylipuolue rajojen. Heimo ei enää kirjotuta salassapito paperia. Typerää,typeryyttä,

Äänestä
  • Joo, mää fanitin sua jo kun olit valtuustossa 2004-2012. Pistit poijille aina jauhot suuhun mahtavalla verbaliikallasi.

    Äänestä

  • Joo, jos 2011 sinut olisi valittu, niin ei nyt meillä maksatettaisi pandoja.

    Äänestä

  • Ei me alavutelaiset,ole teillä fanitettavana. Ootte te lapsellista porukkaa

    Äänestä

  • Hyvä "Aloitteitapyttyyn". En todellakaan tarkoittanut sinua, vaan nimimerkkiä "Ohiontyperyys". Hän kirjoituksessaan toteaa olevansa entinen valtuutettu. Sinun, hyvä "Aloitteitapyttyyn", ei kannata kirjoitella asioista joita et ymmärrä (varsinkaan Ähtäri palstalle).

    Äänestä

  • laskuklaanille kirjoitti:

    Joo, jos 2011 sinut olisi valittu, niin ei nyt meillä maksatettaisi pandoja.

    Onneksi et tullut valituksi! On Ähtärilläkin hiukan toivoa.

    Äänestä

Jäikö koulut kesken, vai oletko jo nyt kännissä?

Äänestä

Käykää hyvät ihmiset oikeasti jo kysymässä, miten asiat ovat! Ei tarvi täällä arvailla kuka nyt vie ja keneltä vai viekö kukaan! Hienoa, että joku/jotkut jaksavat Ähtärissä yrittää...

Äänestä
  • Tuossa kerroit asiaa!
    Ja itse aloitukseen sen verran palatakseni,että itse en osta kiimassa mitään, otetaan esim. toinen myy ison näyttävän amppelikukan hintaan 14,90 ja toinen 40,00 ei siinä kauaa tartte miettiä kummalta ostaa,olkoon yrittäjä sitten vaikka Hyrynsalmelta.
    Raha vaan valitettavasti ratkaisee.

    Äänestä

Näyttää teillä ähtäriläisillä olla täällä Suomi24-sivustolla ihan oma eläinpuisto eeppisille valittajille ja kuntatalouden omaehtoisille asiantuntijoille. Täällä menee sekaisin taseet, liikevaihdot, voitot, verotukset, omavelkaiset takaukset, yritystoiminta ja vanhat kaunat. Kerätkää kolehti ja kutsukaa nuo reppanat yhteiskuntaopin aikuiskoulutuskurssille niin ehkä joku heistä vielä pääsisi nykymaailmaan mukaan.

Äänestä
  • Eihän tänne Ähtäriläiset kirjoita.

    Äänestä

on käyty kysymässä virkamieheltä ei tiedä ei kuulu toimen kuvaan ohjaa seuraavalle sama homma tällä kynän pyörittelijällä tai käskee katsomaan netistä. kysyy valtuutetulta ei mitään tietoo jos on on salassapito velvollisuus.on se kumma homma joku panda on kuin sota salaisuus löisivät kaupungin nettisivuille kustannus arviot,piirrustukset ja suunnitelmat,kannattavuus laskelmat,riskikartoitukset ym.. en minä ainakaan ole tähän mennes löytänyt ei taida olla olemassa koko papereita ja tälle porukalle pitää antaa miljoonia pyöritykseen josta ei muuta ole kuin tupakki askiin piiretty pandatalo ja päässä pyörivä laskelma hei haloo??????? ole sitten yrittäjä tässä samassa kylässä sulla pitää olla joka ikinen paperi ja todistus esittää jos kysytään ja luvat ym. viimmesen päälle pitää varmaan ottaa sama linja paskaako tässä pinkoileen ollaan niin kun ellun kanat ja puhutaan isoja...

Äänestä

Taisi Martikaisen lopettaminen olla ihan muusta kiinni. Eläke ikä?
Ja taisi menettää aika ison sopimuksen.
Eli taimimyynnissä "vähittäiskauppa" on hyttysenkusi .
Eli ei taida tälläkään itkuvirren aiheella olla mitään todelista taustaa.

Äänestä

Joo otti esim seurakuntaan kepulaiselta Soinista seurakuntaan ainoastaan 300 e halvempi oli hinta.Mutta kun Ähtärin tarhassa onkin ps puolueen Ilkka ei se tainnut sopia hirmuvaltaan.
Oli tosiaan muusta kyse ja juuri kuten todettu on Ähtärissä ei yrittäjyyttä omien pitkäaikaisten yrittäjien keskuudessa.
Tuhottu on, astaliina,Marketta hoivapalvelu,Juhan kotiapu,kohta Neste jne Niin ja Niittylän estettiin etuostolla edullinen huolta jo toiminta jne jne

Äänestä
  • Mitä itseasiassa yrität tuossa sepustaa? Ei järjellistä virkettä ainuttakaan.

    Äänestä

Tämähän on Mummun päästöille pyhitetty ketju.
Hän on aina niin puhtia täynnä, että kirjoituskaan ei onnistu, kun on niin hitaat sormet.

Äänestä
  • Mummu, Kautokuru ja jo väsähtynyt O pitävät tätä palstaa. Eivät kelpaa edes ehdolle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ähtärähtänyt kirjoitti:

No niin, onnea vaan idiootit. Kaupunki vuokrasi niittylä viime kesänä soinilaisyrittäjälle, isolle taimitarhalle. Paikkakuntalaiset sitten kiimassaan ostivat taimet ja mullat sieltä ja sen lisäksi että veroeurot karkasivat pois ähtäristä, paikallinen yrittäjä menetti mahdollisuutensa jatkaa tarhatoimintaa ja on nyt sitten sulkenut ovensa. Nyt tämä soinilainen taimipohatta sitten saapui vielä haaskalle ja vuokrasi tarhat ähtäriläiseltä vahvistaen näin monopoliasemaansa alueella.
Näin siis ähtärissä, kaupungin avustuksella ajtaan paikalliset yrittäjät perikatoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu