Vuosituhannen ottelu: uskomukset vs. tiede!!!!

Ihmiskunnan tietämys ja tiedon mukanaan tuoma ymmärrys oli aikojen alussa kuin tyhjä tontti jolle rakennettiin uskomuksista ja mielikuvista kullalla silattu temppeli.

Tiede, sen mukanaan tuoma tieto ja ymmärrys, on ajansaatossa korvannut tuota temppeliä todellisessa, reaalimaailmassa olevalla tietoon perustuvalla rakennuksella, rakennuksella joka on tuonut hyvinvointia, vaurautta ja terveyttä koko ihmiskunnalle. Uskoville tämä ei kelpaa koska tämä tässä todellisuudessa sijaitseva tiedon rakennus korvaa heidän ikiaikaiset kuvitelmansa siitä kullalla silatusta unelmien temppelistä.

Sen sijaan että he osallistuisivat tämän tiedon rakennuksen rakentamiseen he pyörivät sen ympärillä kuin rakkikoirat ja räksyttävät. Osoittelevat sormella, "Katso, tuossa seinässä on reikä. Koko rakennusta ei ole olemassakaan! Tai se ei ainakaan voi pysyä pystyssä!". Lietsovat toisiaan uskonvimmaan kunnes kukaan heistä ei näe enää mistä oikeasti on kysymys, tiedosta ja ymmärryksestä, vauraudesta ja sen tuomasta jatkuvuudesta sukupolvesta seuraavaan.

He hyväksyvät tiedon mukanaan tuoman vaurauden ja terveyden silti he haluavat nähdä siinä tilalle sen omien unelmiensa temppelin ja siksi he sulkevat silmänsä nähdäkseen vain sen mitä he itse kuvittelevat haluavansa nähdä. He ovat sokeita totuudelle ja tämä sokeus koituu heidän, ei muiden, tuhoksi jos he jatkavat sillä tiellä. Sokea ihminen on aina altavastaaja vaikka olisi kuinka tottunut ja oppinut elämään sokeutensa kanssa.

Uskovaiset eivät muutenkaan ymmärrä tieteen syvintä olemusta joka on kaiken tutkiminen ja kyseenalaistaminen jotta totuus löytyy. Tiede pystyy korjaamaan itse itseään kun toteaa olleensa väärässä. Uskovaiset eivät siihen pysty. Omasta mielestään he ovat löytäneet absoluuttisen totuuden eikä sitä saa enää kyseenalaistaa tai arvostella, päinvastoin molemmat ovat jumalanpilkkaa, pyhäinhäväistystä jne. joista kaikista on seurauksena kuoleman tuomio, jota ei kuitenkaan saa onneksi enää sivistyneissä maissa toteuttaa, ainakaan uskonnon perusteella. Valitettavasti koko maailma ei ole vielä ihan niin sivistynyt ja uskonto kelpaa tappamisen syyksi vielä tänäpäivänäkin varsin laajoilla alueilla maailmassa.

Vertailua tiedon ja uskon välillä käydään termeillä hengellisyys vs. maallisuus, vaikka tosiasiassa kyseessä on uskomuksellisuus vs. realistisuus.Tiedon valtaamassa maailmassa uskomuksellisuuden elintila käy yhä ahtaammaksi. Suurimmalle osalle suomalaisia, kirkkoonkin kuuluvia, uskonnon merkitys rajoittuu enää ristiäisiin, rippijuhliin, häihin ja hautajaisiin, jotka kaikki ovat eräänlaisia välietappeja ihmiselossa. Ihmiset haluavat pitää perinteisistä kauniista rituaaleista kiinni vaikkei siihen enää liitykään samaa paatoksellista hengellisyyttä kuin siihen on aikaisemmin liittynyt.

Mutta se linja jota fundamentalistit ajavat uskonsa suhteen, tulee johtamaan uskontojen totaaliseen annihilaatioon, suoraan seuraukseen evoluutiosta, jos et sopeudu, tuhoudut. Monet fundamentalistit ovatkin jo tajunneet tilanteen ja tehneet siitä omat johtopäätökset. He haluavat lähteä kunnon rytinällä ja tappaa lähtiessään niin monta muuta ihmistä kuin mahdollista kostoksi oman uskonsa mitättömäksi osoittamisesta. Jos uskontoihin ja uskonnolliseen terrorismiin ei puututa kovalla kädellä nyt ja heti niin tämän välinpitämättömyyden seurauksena tulee vielä kuolemaan tuhansia, jollei miljoonia ihmisiä ennenaikaisesti ja aivan turhaan. Eikä nyt puhuta niistä uhreista ketkä kuolevat uskontojen antamien rajoitusten takia terveydenhoidon puutteeseen, silkkaan tietämättömyyteen koska uskonto on kieltänyt tiedon tai siksi että ihmisiä kuolee koska uskonnot eivät perusta pätkääkään yleisistä ja yhtäläisistä ihmisoikeuksista.

12

410

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristinusko ja rehellinen tiede ovat samalla puolella ja käyvät ottelua ateistista "tiedettä" vastaan.
      Tiedämme jo etukäteen, että Kristinusko tulee voittamaan, sillä valhetiede ja ateismi eivät koskaan pysty syöksemään Jumalaa pois Hänen valtaistuimeltaan.

      • No heitetään sitten koko istuin Jumala mukana Alas Taivaasta. Moinen Jumalasi kunon itse pahuus, johon en enää usko. Liikaa pahaa tapahtunut eu:ssa vuoden aikana. Ethän mainospuheessasi maininnut mitään jumalasi hyvyydestä!


      • Knark5

        Mark, kun syöpä iskee, rukoiletko Jumalaa vai turvaudutko luopiomaisesti ateistiseen lääketieteeseen? Kun valot sammuvat koko kaupungista, rukoiletko Jumalaa vai soitatko luopiomaisesti ateistiselle sähkölaitokselle?


    • arkturus

      Karl Marx: Uskonto on oopiumia ihmiskunnalle.
      Teesi on asetettu n. 150 vuotta sitten ja pitää paikkansa edelleen. Tavallisen rahvaan tulisi tehdä nurkumatta mitä omistaja sanoo ja toivoa vain kuolemanjälkeistä paratiisia. Tavallisen rahvaan tulisi tyytyä kerran viikossa kirkossa istumiseen ja jossa hoilattaisiin kuolemanjälkeisen elämän ihanuutta.
      Rikkaat istuvat etupenkissä ja rahvas kirkon perällä, kuinkas muuten. Pikkulahkossa (mm. Koivuniemen lahko) johtaja rahastaa jäseniään ja lupaa hövelisti sellaista (taivasparatiisia) mistä ei joudu rikosoikeudelliseen vastuuseen.
      Uskonto ja raha ovat elinikäisessä aviossa ja jossa raha on Jumala. Pirukaan ei mainittua aviota voi rikkoa.

    • Sokrates- palkinto 2017 Suomen kirjastoille. Todellinen riemuvoitto.
      Kyllä joidenkin mielestä kirjastot ovat itse per.......ä kotoisin kun sieltä löytyy tietoa joka lähtöön, jopa ateismista .
      http://www.skepsis.fi/Tapahtumat

    • arkturus

      Pahamaisen Akateemisen Karjalaseuran perinnejärjestö Kerho22 toimii edelleen nykysuomessa. AKS perusidea oli, että Jeesus on luvannut Suomelle Suursuomen mutta se tulee suomalaisten valloittaa sodan avulla.
      http://www.aksperinne.fi/joomla2.5/index.php?option=com_content&view=article&id=83:suureksi-suomenmaa&catid=79&Itemid=477

      Jouni Tilli kertoo tutkimuksessa "Suomen pyhä sota" kristinuskon todellisesta olemuksesta Suomen jatkosodan kokemuksen avulla. Jeesus on "Herra Sebaot" ja se tukee suomalaisten valloitushaluja Venäjän alueista. Pääteema on että Jeesus on luterilaisen, sotaisen kansan, Suomen, omaisuusjumala.

      Jouni Tilli kristillisestä teologiasta: "Ensinnäkin pyhä sota on aina Jumalan aloittama, ei koskaan ihmisten itsensä, vaikka sitä käytäisiin heidän välityksellään. Toiseksi Jumalan nähdään osallistuvan aktiivisesti sotatapahtumiin. Tämä puolestaan tarkoittaa sitä, että varmuus voitosta on olennainenb osa pyhää sotaa. Kolmanneksi pyhän sodan julistajan täytyy olla uskonnollinen auktoriteetti. Neljänneksi sotilaiden täytyy ymmärtää roolinsa pyhinä taistelijoina Jumalan armeijassa. Pyhän sodan sotureiden tulee olla rituaalisesti puhtaita, moraalisesti yleviä sekä Jumalaa kunnioittavia. Koko armeijan tulee olla puhdas. sillä Jumala on läsnä heidän keskuudessaan."

      Tältä pohjalta AKS:n papit muokkasivat perustetta valloitusodalle. Samaa ideologiaa vaalii Kerho22:n johtoporukka jäsenistöineen. Millä tavalla ideologia poikkeaa islamilaisperäiseestä ISIKSESTÄ? Ei millään lailla. Kristillinen jumala hyväksyy ja tukee terroristista tappamista.

    • tietoisuudestakyse

      Tiedeuskovaisuus on egotietoisuuteen pohjautuvaa pullistelua. On olemassa myös muunlaista tietoisuutta (sydän), johon liittyy nöyryys ja ymmärrys siitä, että emme oikeasti tiedä yhtään mitään. Oman pienuuden tunnustaminen on portti syvempään tietoisuuteen. Ateisti voimistaa pelkkää egotietoisuuttaan, joka on todettu hyvin haitalliseksi ja kuormittavaksi ihmiselle. Uskova yrittää elää sydämen tasolla, mutta uskonto ja siitä julistaminen on aina egon tuote. Uskonto on portti sydäntietoisuuteen, mutta siihen ei saa jäädä, vaan edetä vielä syvemmälle.

    • trivia

      Lähiavaruuden todellinen tutkimus alkoi 1 500 luvulla ja sitä edisti kaukoputken keksiminen. Aurinkokunnan rakenteen ja liikkeen syyksi löytyi painovoima ja siitä tiede alkoi astella muille aloille. Tieto kumuloitui kirjoissa jälkipolville.
      Tieteen voittokulku ei välttämättä suuresti vaikuttanut uskontojen vetovoimaan. Samoilla teeseillä kuin nytkin papisto saattoi pelehtiä. Keskeinen teesi oli ja on että jotain ihmeellistä täytyy olla ihmisen tietoisuuden ulkopuolella.

      Uskonnolliset maailmanselitykset ovat vallinneet vuosituhansia ja siirtyneet sukupolvelta toiselle niin, ettei tiedon valossakaan siitä haluta luopua. Kirkkojärjestöt ovat pienoismaailma jäsenten keskinäisenä kanssakäymisjärjestönä ja täten maallinen oleminen on edesauttanut uskontojen säilymistä.
      Uskontojen pysymisen käyttövoimana on ollut tottumuksen voima ja jossa enemmän vaikuttaa uskonnollisen yhteisön side kuin sen ideologia.
      Unversumin salojen löytyminen on muuttanut ajan lisäksi ihmisten suhtautumista. Uskontojen maailmanselitys on niin syvästi ristiriidassa todellisuuden kanssa, että pelottelusta huolimatta ihmiset antavat uskonnoille piut paut. Eronneet huomaavat että maailma on paljon ihmeellisempi kuin uskontojen kapea näkemys antaa.

      Elämme massaeroamisten aikaa. Islaminuskoisissa maissa oli menossa sama trendi kuin lännessäkin. Sodat seisauttivat ateismin etenemistä mutta nekään eivät voi estää tieteellisen tiedon leviämistä.

      Monet muistavat omakohtaisesti Suomessakin vallinneen vielä sotien jälkeen ilmapiirin, jossa ateistit eivät uskaltaneet erota uskonjärjestöistä tai olivat aika vaisuja käymään väittelyä.
      Nykyään sitä pelkoa ei ole. Uskonnot ovat altavastaajia tieteelle ja tulevat häviämään

    • Tieteellekinonlestinsä

      Tiede on kovin suppeaa ja riittämätön koko elämänkatsomukseksi. Se ei ole rakennus, vaan pikemmin kapea itse itselleen suuntaama polku suuressa tuntemattomassa metsässä. Mitä ei ole mittauksin ja matemaattisesti todennettu, sitä ei ole olemassa. Bravo. Maallikolle, vaikka Jumala on käsittämätön, niin on sekin, että kaikki pamahti tyhjästä, kuten laskelmat osoittavat. Pahimmat kieltävät uskomasta muuta kuin matematiikkaa. He ovat valmiit robotisoimaan ihmisen. Haahuilevat avaruuksissa, vaikka tieteen pitäisi ratkoa lähinnä ihmisten välisiä kitkoja. Pitäisi myöntää, että pallomme on todellakin jotain ainutlaatuista, avaruuslaskijoidenkin mittapuulla.

      • Sinun kanattaisi tehdä itsellesi ero selväksi maailmankuvan ja mailmankatsomuksen välillä.

        Maailmankuva on osa maailmankatsomusta. Maailmakuva on hyvä perustaa rationaaliseen ajatteluun, jota tiede edustaa. Maailmankatsomus taas sisältää arvoja, normeja ja asenteita joita ei välttämättä voi perustella rationaalisesti. Mielestäni Sibeliuksen viides on vaikuttavampi kuin Beethovenin viides, mutta en minä sitä osaisi kovinkaan tieteellisesti saatika matemaattisesti perustella. Minulle TPS on Tapparaa parempi jääkiekkojoukkue, vaikka sitäkään ei voi tilastoilla perustella.

        Rationalismi on elämän pääruoka, mutta tunteet ja elämykset ovat mausteita, joita ilman elämä olisi puisevaa. Pelkkien mausteiden varaan taas ei kannata ruokavaliotaan rakentaa.


    • Eksyttäjäksikin_nimetty

      Mistä ihmeen ilmoituksesta arvoisat uskonsoturimme ovat saaneet tiedon tieteen ominaisuuksista? Teidän mukaannehan 'tiedeuskova' kieltää kaiken sen olemassaolon, jota ei vielä tieteen keinoin ole selitetty. Täysin paikkaansa pitämätön väite; mitä ei ole selitetty on tuntematon osa maailmaamme (aloituksessa ollut rakennusvertaus on varsin toimiva, pysyy pystyssä 'reikäisenäkin', lisääntyvä tieto tilkkii seinät) jonka saamme ymmärtää tutkimuksen kehittyessä. Aina tulee olemaan kehittämisen varaa ymmärryksessä ja tiedon määrässä, tuntematon todellakin on olemassa vaikkei olisikaan selitetty.

      Väitänpä juuri ateistin olevan nöyrä tuntemattomaan ja tutkimattomaan tutustuessaan, hän haluaa ymmärtää maailmaa tieteen keinoin eikä vain uskoa johonkin annettuun selitysmalliin. Ei tiedonhalu ole nöyryyden puutetta, eikä ainakaan aiemmin ketjussa mainittua 'pullistelua'.

      Toinen ääripää universumin selittämisessähän on luojajumaluuksiin perustuvat opit. Jossakin välimaastossa selitetään tuntemattomat ilmiöt taikuutena, magian ala suppenee kun tieteelliset perustelut hyväksytään. Kehittyneemmän tiedehän on alkeellisemman taikuutta...

      Jatkakaamme siis unelmien temppelin korvaamista tieteen rakennuksella, jonka seinien reiätkin umpeutuvat hiljalleen.

    • fhgggh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      191
      3160
    2. 94
      1435
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1122
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1122
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      841
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      111
      694
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      658
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      592
    Aihe