Ikävää että osalle kansalaisistamme on nyt annettu mahdollisuus sulkeutua pois ruotsin kielen tuomista hyödyistä.
Sanoihan Lipponenkin viisaasti hesarin blogissaan:
"Ruotsin kielen perustaito antaa paremman tietoisuuden siitä, mitä on olla suomalainen"
http://www.hs.fi/mielipide/art-2000005189887.html
Tosin ihmetystä herättää että suurin osa 104 kommentista niin negatiivisluontoisia kommentteja pakkoruotsia ja Lipposen hyvää tekstiä kohtaan???
Sanoihan Lipponenkin viisaasti hesarin blogissaan:
"Ruotsin kielen perustaito antaa paremman tietoisuuden siitä, mitä on olla suomalainen"
http://www.hs.fi/mielipide/art-2000005189887.html
Tosin ihmetystä herättää että suurin osa 104 kommentista niin negatiivisluontoisia kommentteja pakkoruotsia ja Lipposen hyvää tekstiä kohtaan???
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ruotsinkielen opiskelu ei ole käytännössä mikään ongelma. Ne muutamat viikkotunnit, jotka siihen muutaman vuoden aikana "pakolla" käytetään, eivät todellakaan ole mistään muusta oppimisesta pois."
"Ne muutamat viikkotunnit, jotka siihen muutaman vuoden aikana "pakolla" käytetään, eivät todellakaan ole mistään muusta oppimisesta pois."
Ne tunnit ovat esimerkiksi saksan, ranskan, espanjan, venäjän tai viron oppimisesta poissa kouluaikana.
Kun ruotsin oppinut oppii helposti muut kielet.
Lisäksi näin suomi ei eristäydy pohjoismaisesta yhteisöstä!
"Kolumni:+Uusi+pakko
Pakkoruotsista+voi+päästä+eroon,+mutta+toisen+vieraan+kielen+opinnoista+ei.+Jos+ei+valitse+ruotsia,+on+sen+tilalle+valittava++"pakko"+saksaa,+venäjää,+ranskaa+tai+ehkäpä+espanjaa+tai+italiaa,+mitä+nyt+kaupunki+tulevaisuudessa+oppilaille+tarjoaa.+Valitsemaansa+toista+vierasta+kieltä+on+luettava+jokunen+vuosi.+Aivan+kuten+ruotsia.
Jos+kieltä+ei+enää+valita+sen+mukaan,+että+siitä+on+hyötyä+kotimaassa,+niin+minkä+takia+sitten?"
Kopioitu+viisaan+Kouvola+Sanomien+toimittajan+blogista!+
Olisihan+se+aivan+pöhköä+jos+ei+toista+kotimaista+kieltä+opiskelisi+100%+kaikki+suomen+kansalaiset!
Huhhuh mitä sekoilua taas!?
Ensinnäkin ei vapaata kielivalintaa voi kutsua pakoksi!? Jo määritelmän mukaan se on naurettavaa.
Toiseksi vieraita kieliä luetaan juuri ulkomaiden takia! Suomessa pärjää ihan hyvin maan pääkielellä ja muulla kielellä ei pärjääkään.
Siis oliko tuo jonkun toimittajan(!) aivopieru? Kyllä on toimittajan ammattitaito laskenut matalalle....
linkki:
http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2017/04/29/Kolumni: Uusi pakko/2017222189602/4
loppu kommentilla että:
"Ruotsi on sen verran helppoa että ne jotka sitä eivät yhtään opi, eivät kyllä opi mitään muutakaan. Siinä ei (näennäinen) valinnaisuus auta yhtään."
"Ruotsi on sen verran helppoa että ne jotka sitä eivät yhtään opi, eivät kyllä opi mitään muutakaan. Siinä ei (näennäinen) valinnaisuus auta yhtään."
Ne jotka ennen pakon alkamista kertoisivat että eivät halua oppia pakkoruotsia voitaisiin vapauttaa suoraan.
Voisi kuvitella että jos toinen vanhemmista on vaikkapa venäläinen tai thaimaalainen niin näiden kielten oppiminen olisi aika paljon helpompaa kuin ruotsin jonka kanssa ei ole missään tekemisissä? Ainiin mutta suomessahan vain suomenruotsalainen voi olla kaksikielinen.
Lipponen on väärässä. Ruotsi on sulkenut yliopistonsa ja korkeakoulunsa suomalaisilta. Työmarkkinat Ruotsissa eivät ole houkutelleet edes ruotsia äidinkielenään puhuvia suomalaisia, joten pakkoruotsin varassa olevat eivät työllisty. Ruotsissa on niin paljon ulkomaalaisia, jotka eivät osaa ruotsia, joten siellä pärjää ilman ruotsin taitoa. Koululainen joka saa peruskoulussa opetusta muulla kuin ruotsilla on voittaja. Aivan varmasti työpaikka huonolla venäjällä avautuu helpommin, kuin huonolla ruotsilla.
Virkoihin vaadittava ruotsin kielen taito on helpompi poistaa, kuin opettaa pakolla ruotsia. Demareita ei kannata äänestää ruotsi ei ole ilo vaan meno!
Ruotsia opiskellaan, jotta voi palvella ruotsiksi. Haluatteko kouluttautua ruotsin kieliseksi palvelijaksi?
Muumioiden ja joidenkin virkamiesten mukaan pakkoruotsi antaa köyhälle mahdollisuuden päästä parempiin piireihin.
lol, omg, pip ja niin edelleen...
Ruotsin valta meni jo.
Kielikokeilu kypsyttää vääjäämättä Suomen sille muutokselle, että henkilöstöä koskeva kielitaitolaki kumotaan ja kielitaitovaatimus säädetään vain ja ainoastaan viranomaiselle laitoksena, kuten Irlannissa ja Kanadassa. Siten toteutuu tasa-arvo ja yhdenvertaisuus ilman minkäänlaista vähemmistökielipakkoa.
Kyllä ja sitten Fenno pääsee opiskelemaan maailman kieliä.
Kielikylpyihin ruotsiksi ei saada tarpeeksi osanottajia. Espoossa on käskytä perustettu jopa 13 hengen ryhmiä, vaikka minimi on 16. Svekot määrää..
Odotellessa++kokonaisvaltaista+valtakunnallista+kielistrategiaa.+Kuinka+suuri+%-osuus+oppilaista+on+osattava+mitäkin+kieltä+ja+miksi.+
Tämä+poteroihin+kaivautuminen+on+todella+tympeää.
"EK+jäsenyritysten+kysely+2014+kun+ei+tuoreempaa+tietoa+kaiketi+olemassa:
Kielten+osaamistarpeen+kasvu+lähivuosina:
-+Venäjä+70%
-+Kiina+58%
-+Viro+40%
-+Italia+38%
-+Englanti+35%
-+Saksa+29%
-+Ruotsi+16%
-+jne..."
Ruotsin opetus on hoidettu hyvin, koska tehokkaampaa koulutustarvetta on nuinkin vähän. Venäjä, kiinaa jne. pitäisi opiskella enemmän. Olisihan nuita saanut opiskella joka puolella Suomea mutta kun fennolle riittää pelkkä englanti.
Väärä tulkinta!
Ruotsin kielen osaajia suomessa about tarpeksi ja toisekseen ei näköpiirissä että ruotsin kielen osaajia tarvitaan enempää. Mitä nyt suomen byrokrattinen laki teoreettisesta kaksikielisyydestä anta ymmärtää että ruotsinkieli tärkein kielipääoma suomenkielisille:)
Sitävastoin samoin kuin Ruotsin liikeelämä myös Suomen liikeelämä selkeästi tiedostaa että enenevässä määrin tarvetta myös muiden kielien osaajista.
(lukekaa jokunen aika sitten muistaakseni Svenska Dagbladetin analyysin että Ruotsi häviämässä kauppoja liian supean kielivarannon takia joka Ruotsissa ruotsi&englanti.).
Ruotsin+opetus+on+hyvin+epätehokasta+yli+60%+ei+suostu+mittauttamaan+osaamistaan+yo-kokeissa.
Lotto+Laasonen+on+vastuussa,+että+ruotsin+opetus+olisi+tehokasta.+Hän+ei+suostu+vapauttamaan+opetukesta+niitä,+jotka+eivät+ole+opetuksesta+kiinnostuneita.+Tämän+takia+opetus+on+tehotonta.